O čem píše 49. číslo Katolického týdeníku

Datum publikace4. 12. 2001, 12.00

Praha: 49. číslo Katolického týdeníku (KT) se zabývá tématem 'Žena v církvi'. 'Ztratíme ženské charisma?', zní titulek úvodního článku Mireii Ryškové. Stať Martina Weise, která se nad tímto tématem také zamýšlí, vyjmenovává i některé důležité církevní osobnosti z řad žen. Na duchovní straně pokračuje průvodce adventem od Maxe Kašparů. Dále tato rubrika nabízí rozhovor s německou řeholnicí sestrou Terezou Zukicovou:

'Ve své knížce uvádíte, že jste do křesťanství vstoupila nezatížená vědomostmi o Bohu. V čem vám to konkrétně pomohlo?'
Třeba v tom, že jsem víru prožívala a prožívám jako něco velice osvobozujícího. Spousta lidí se mi dnes svěřuje, že jako děti byli nuceni chodit do kostela a náboženský život pro ně znamenal jen příkazy a zákazy, a tak nikdy nenalezli svobodný přístup k Bohu. I já jsem před svým obrácením měla dojem, že křesťanství má pořád něco společného s hříchem: Člověk je špatný a neustále musí dávat něco do pořádku, něco obětovat. Pozitivní stránka, že křesťan je milované Boží dítě a křesťanství je plné radosti, mi unikala. Právě obrácení pro mě znamenalo úžasný objev: Ne, ty nepotřebuješ nejdřív něco plnit, už teď jsi milovaná! Strašně mě to překvapilo a dodnes překvapuje. Když se ráno probudím a mám předsevzetí milovat Boha o kousíček víc, pokaždé mě předejde, vždycky je první! A díky tomu, že jsem milovaná, dokážu mít sílu sama milovat.'

Zahraniční zpravodajství nás tentokrát zavede do oblasti Zakarpatské Ukrajiny a také přináší vyjádření Svatého stolce ke klonování lidských embryí. Domácí stránky se věnují vznikajímu Muzeu pohřebnictví v Kašperských Horách, oslavám 10. výročí Teologické fakulty Jihočeské univerzity či slavnosti sv. Klementa v Hradci Králové. Kulturní rubrika KT č. 49 obrací pozornost čtenářů ke Knize básní Jana Zahradníčka.