O čem píše 11. číslo Katolického týdeníku

Datum publikace11. 3. 2002, 16.00

Praha: Katolický týdeník (KT) č. 11 je věnován tématu 'Třetí svět'. Křesťané se mají z podstaty své víry solidarizovat s bližním, s jeho nedostatkem a nouzí. V úvodním rozhovoru s ředitelem Papežského misijního díla P. Jiřím Šlégrem se hovoří mj. o tom, jaká pozornost se v naší zemi věnuje potřebným státům 'třetího světa'. Další strana přináší rozsáhlou anketu se zástupci českých humanitárních organizací. Na otázku 'Co se vám vybaví, řekne-li se 'třetí svět'?', odpověděl Tomáš Pojar, zastupující společnost Člověk v tísni:
'Vybaví se mi špinavá, přeplněná města, rozsáhlé chudinské čtvrti a naprostá beznaděj a apatie lidí, kteří v takových městech přežívají. Vybaví se mi války, statisíce uprchlíků a zkorumpované režimy, ale zároveň se mi vybavuje krásná příroda a svoboda lidí, kteří nežijí v překomputerizovaném světě.

Zahraniční zpravodajství přináší např. zprávu o 'virtuální' návštěvě Jana Pavla II. v Moskvě prostřednictvím živého televizního přenosu z Vatikánu do chrámu Neposkvrněného početí Panny Marie v Moskvě. Uspořádání telemostu narazilo na tvrdý odpor ruské pravoslavné církve. Katolická církev vyzývá věřící, aby se modlili za jednotu křesťanů.

Rubrika Z domova seznamuje s činností malajských misionářů v ČR. Redaktor Jan Mazanec ve svém článku 'Situace uprchlíků v České republice' píše o poslední novele azylového zákona, kterou kritizuje řada neziskových organizací, pomáhajících uprchlíkům. Zdá se, jako by stát ustupoval xenofobním náladám společnosti a chtěl mít všechny cizince pod kontrolou v uprchlických táborech. Proč by jinak zakazoval žadatelům prvních 12 měsíců pracovat a zároveň těm, kteří se snaží žít mimo tábor, zkrátil vyplácení příspěvků jen na 3 měsíce? Přitom finanční náklady těch, kteří se umějí vymanit ze stereotypu tábora, jsou zhruba třetinové ve srovnání s pobytem v uprchlickém zařízení. Cizinci ztrácejí motivaci, strádají při zdlouhavém azylovém řízení...

Kulturní rubrika 11. čísla KT přináší rozhovor s Igorem Blaževicem, ředitelem festivalu dokumentů o lidských právech 'Jeden svět'.