O čem píše 21. číslo Katolického týdeníku

Datum publikace20. 5. 2002, 10.00

Praha: Tématem 21. čísla Katolického týdeníku (KT) jsou málo známá poutní místa. S tím souvisí i téma samotného poutnictví. V úvodním rozhovoru se známým organizátorem a propagátorem pěších poutí, P. Janem Peňázem, se mj. praví:
Na poutě se chodí především na znamení pokání, tj. nápravy za viny. Dalším důvodem je vděčnost Pánu Bohu a také prosba - můžeme si vyprosit zdraví nebo usmíření v rodině. Čím déle se putuje, tím delší je pak i modlitba. Modlitba na poutním místě umožní získat odpustky, tedy rozmnožit dobro. Prostě: Když se někdo opije a rozbije skleník na cucky, je to jeho vina. Když se usmíří s rodinou a omluví se, koupí nové sklo a vyzná se ve zpovědi s touhou se polepšit, je mu odpuštěno a Bůh už mu to nebude vyčítat. Zůstává však špatná pověst. Když pak ale jde na pouť, také se o tom bude mluvit. Dobrá pověst pak překryje tu špatnou, takže i díky jedné osobě církev více zazáří v bělostném šatě jako Kristova nevěsta.

Další strana přibližuje málo známá poutní místa - jako např. Hájek u Prahy. Poutě do tohoto pozapomenutého františkánského kláštera k Panně Marii Loretánské se opět oživují. Po roce 1948 byl v klášteře nejprve zřízen internační tábor pro kněze, poté místo fungovalo jako vojenský sklad.

Zahraniční rubrika informuje o činnosti neziskového sdružení 'Misijní banka ubožáků'. V africké Tanzánii sdružení organizuje projekt 'Voda pro Kamsamba', který má řešit akutní nedostatek vody pro domorodce.

Domácí rubrika přináší informaci o posledním kroku kardinála Miloslava Vlka ve věci Katolické teologické fakulty UK v Praze. Kardinál Vlk odňal prof.ThDr. Václavu Wolfovi kanonickou misi. Tato mise je oficiálním církevním pověřením k vyučování teologie.

Kulturní rubrika KT č. 21 informuje o nové ediční řadě hudebního nakladatelství Rosa, nazvanou 'Rosa Caeciliana', která je orientována na katolické posluchače.