O čem píše 22. číslo Katolického týdeníku

Datum publikace27. 5. 2002, 10.00

Praha: V souvislosti s plánovaným 'Eucharistickým kongresem' v Hradci Králové je hlavním tématem 22. čísla Katolického týdeníku (KT) - eucharistie.
Bývalý politický vězeň Václav Vaško v úvodníku zmiňuje podmínky, za jakých probíhaly eucharistické bohoslužby v komunistických lágrech. O důležitosti eucharistie v životě církve se mluví i v úvodním rozhovoru nazvaném 'Toto je moje tělo...' s děkanem Teologické fakulty Jihočeské univerzity - prof. Josefem Dolistou Th.D.

Strana zahraničního zpravodajství informuje o aktuální cestě papeže Jana Pavla II. do Ázerbájžánu a Bulharska. Přináší také zajímavé informace o katolickém biskupovi Jerzy Mazurovi, který byl vykázán z Ruska a v současnosti je v kontaktu se svými věřícími pouze prostřednictvím telefonu.

Domácí zpravodajství přibližuje cestu olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera do Norimberku. V článku se mimo jiné uvádí:
Na srazu se arcibiskupovi dostalo kladného přijetí. V kázání při německé mši s více než 10 000 účastníky mj. řekl: 'Při Letnicích si díky přítomnosti Ducha Svatého rozumělo velké množství lidí bez ohledu na to, odkud přišli a z jakých problémů. Nosíme v sobě osudy osobní i našich zemí a mnohokrát jsme se přesvědčili, že lidskými cestami se těžko hledá jejich uzdravení. Proto dnes otvíráme srdce Duchu Svatému.'
Co říká arcibiskup Graubner na odsouzení své cesty z úst některých politiků, které se leckde zvrhlo v předvolební demagogii? 'Bylo mi trochu nemilé, že se česká politická kritika odrážela i tam. I když moje účast byla jakési politikum, přece jsem se velmi přísně držel církevního poslání,' zdůrazňuje.
Tiskový mluvčí ČBK - Daniel Herman vidí v reakcích neznalost a 'stopy komunistického vymývání mozků, které vytvářelo na druhé straně Šumavy nepřítele'.

Kulturní rubrika Katolického týdeníku přináší pohled na otce moderní genetiky, Johanna Gregora Mendela, jemuž se snaží navrátit slávu výstava nazvaná Génius genetiky.