O čem píše 42. číslo Katolického týdeníku

Publikováno: 14. 10. 2002 13:00

Praha: 42. číslo Katolického týdeníku (KT) se věnuje tématu seznamování na inzerát. Po úvodníku Jaroslava Šebka přichází článek nazvaný "Láska přes internet", který přibližuje možnosti seznámení prostřednictvím tohoto moderního média.

Zahraniční zpravodajství informuje mj. o svatořečení španělského kněze Josemaríi Escrivy de Balaguera, zakladatele Opus Dei. Do Říma přijeli poutníci z 84 zemí celého světa, bylo připraveno 17 zvláštních vlaků, asi dva tisíce autobusů a kromě toho v přístavu Civitavecchia kotvilo osm velkých lodí. V článku se mj. píše:
Zakladatel Opus Dei byl svatořečen papežem Janem Pavlem II. "pouhých" 27 let po své smrti. Velkou pozornost si toto svatořečení vysloužilo především díky několika okamžikům v Escrivově životě. Josemaría Escrivá de Balaguer se narodil 9.1.1928 ve španělském městě Barbastru. Jako šestadvacetiletý kněz prožil mystický zážitek, na jehož základě vzniká hnutí Opus Dei (Dílo Boží), které má v současné době téměř po celém světě více než 80 tisíc členů. Jako svou hlavní myšlenku předkládá výzvu k angažovanosti laiků v církvi.

Domácí rubrika přináší článek "František Tomášek a koncil", který reflektuje stejnojmenné sympozium, věnované těmto letošním výročím. Od zahájení 2. vatikánského koncilu uplynulo 40 let a od smrti kardinála Tomáška 10 let. Tomášek byl navíc účastníkem koncilu a jeho horlivým propagátorem u nás.

Kulturní rubrika KT č. 42 přináší recenzi literárního teoretika Jaroslava Meda, v níž se zabývá druhým vydáním "Teorie spolehlivosti" českého básníka Ivana Diviše.

Související články

Další aktuality

Přímé přenosy bohoslužeb od 29. září do 4. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
29.09.2020

Kardinál Czerny sloužil mši u oltáře sv. Václava ve vatikánské bazilice

Jako každý rok na slavnost sv. Václava oslavila národního patrona také česká komunita žijící v Římě. Bohoslužbu zorganizovali členové České papežské koleje Nepomucenum v čele rektorem, otcem Romanem Czudkem. Svého křestního patrona uctil také velvyslanec České republiky při Svatém stolci, Václav Kolaja, spolu s ostatními členy naší římské ambasády. Mši svatou sloužil kardinál Michael Czerny SI, kterého, jak známo, pojí s naší vlastí rodové kořeny.
28.09.2020

Ve Staré Boleslavi se konala Národní svatováclavská pouť

I přes přísná koronavirová opatření se dnes ve Staré Boleslavi konala Národní svatováclavská pouť. Hlavním celebrantem poutní bohoslužby byl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. Společně s nimi koncelebrovali čeští a moravští biskupové a řada kněží.
28.09.2020

Obrácení je milost, o kterou musíme neustále prosit

V neděli před polednem se na Svatopetrském náměstí sešlo několik set lidí, aby si v dešti vyslechli pravidelnou papežovu promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
27.09.2020

Papež vyzval evropské církve k duchovnímu výkladu pandemie

Papež ve svém poselství pro účastníky plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí, které se z důvodu pandemie koná 26.-27. října pouze online, ujistil biskupy o své duchovní podpoře.
25.09.2020