O čem píše 47. číslo Katolického týdeníku

Datum publikace18. 11. 2002, 10.00

Praha: 47. číslo Katolického týdeníku (KT) se věnuje problému úzkostlivosti nejen v duchovním životě. Hlavní článek se jmenuje 'Kamínky ve svědomí' a věnuje se tzv. skrupulozitě - ta vede ve své nezdravé podobě k tomu, že lidé si za vinu přičítají i takové věci, které jiní chápou jako nepodstatné. Na další straně se témuž tématu věnuje rozhovor s Jakubem Hučínem, autorem knihy 'Rozhovory o psychoterapii'.

Zahraniční zpravodajství přináší článek s názvem 'Pražské Jezulátko mezi peruánskými indiány', který popisuje zkušenosti české učitelky v chudé peruánské vesnici.

Kulturní rubrika KT č. 47 nabízí recenzi knihy - životopisu světce Klementa Marii Hofbauera z pera literárního kritika Mojmíra Trávníčka. V recenzi se mj. píše:
Světec byl od malička vybaven darem vytvářet společenství a působil pak jako skvělý organizátor promyšleně usilující o rozšíření mladé kongregace redemptoristů, avšak dokázal být i nepříjemně tvrdohlavý. V absolutistickém režimu rakouské říše i za působení v trpící, mravně rozvrácené a bojující Varšavě kolem třetího dělení Polska vzbuzoval nejen udivující lásku věřících, ale zároveň nedůvěru a podezírání na všech stranách. Byl odsouzen k smrti jako špion (omilostněn na poslední chvíli), vyhoštěn z Rakouska (omilostněn císařem), stíhán jako disident a rozvraceč a dokonce vězněn pro podezření z vyloupení kostela (!). Po celý život pod dohledem tajné policie. Od studentských let bojoval s osvícenstvím vedoucím k ateismu - a s nadšením přijímal a uskutečňoval koncepci školství těchže osvícenců, mezi nimiž měl ostatně oddané přátele. Proslul jako otec chudiny, sám žijící v apoštolské chudobě, ale byl vítaným a ctěným hostem (ale i zpovědníkem) ve šlechtických salonech. Měl pověst omezeného faráře, ale stýkal se s předními vědci a umělci. Jeho slavení liturgie a kázání vábilo do chrámů a ke svátostem zástupy věřících a množství konvertitů. Po všem nadlidském úsilí prožil tolik neúspěchů, že by to jiného zlomilo. Podrobil se Boží vůli zcela bezvýhradně a oželel zánik vlastních ušlechtilých plánů a snah.

V tomto čísle KT naleznete také měsíční přílohu Perspektivy.