Lupa
Obsah Obsah
Portál

On-line rozhovor s Václavem Vaško

Datum publikace14. 11. 2005, 11.00
TiskTisk

U příležitosti výročí 17. listopadu proběhne 15.11. na webu http://www.vira.cz internetový rozhovor s Václavem Vaško, člověkem, který s mnoha dalšími přispěl ke znovunabytí svobody pro náš národ. Otázky lze klást již nyní.

Praha: Václav Vaško - dodnes neuvěřitelně vitální člověk - prožil napínavý a rozhodně ne přímočarý a černobílý život: prošel Slovenským národním povstáním, německým zajetím, poválečnou diplomatickou službou, komunistickými pracovními tábory, rozbitím své rodiny, mnohým osobním hledáním a aktivní činností v ilegalitě. Do rozhovoru s ním se může zapojit kdokoliv s otázkami jak na naši nedávnou historii, tak i na současnou situaci.
Rozhovor proběhne v úterý 15.11. od 15.00 hodin na internetové adrese http://www.vira.cz/rozhovor-s/vaclavem-vasko. Otázky lze klást již nyní.

Václav Vaško (*1921) vystudoval Vysokou školu obchodní v Bratislavě. V roce 1944 se účastnil povstání na Slovensku. V letech 1944 až 1945 byl vězněn v nacistických žalářích. V letech 1945 až 1949 pracoval jako attaché československého velvyslanectví v Moskvě. Na nátlak sovětských úřadů byl z Moskvy odvolán. Od své ruské manželky Iriny a dcery Marie byl tak odloučen na několik desetiletí. V únoru 1953 byl zatčen a odsouzen za velezradu k 13 letům odnětí svobody. V květnu 1960 byl amnestován a do 1968 pracoval jako dělník. V roce 1972 se dočkal rehabilitace. V roce 1981 začal psát knihu 'Neumlčená' - poválečnou kroniku katolické církve. V roce 1988 se stal členem výboru Desetiletí duchovní obnovy národa a o rok později spoluorganizátorem pouti do Říma na kanonizaci Anežky Přemyslovny. Po listopadu 1989 byl jmenován čestným velvyslancem a vyznamenán prezidentem republiky medailí za zásluhy. V roce 1991 obnovil své manželství s Irinou.
V současnosti podrobně zpracovává poválečnou historii katolické církve v Československu v knižní řadě 'Dům na skále'. Více se o Václavu Vaškovi lze dočíst v jeho vlastním životopise 'Ne vším jsem byl rád'. Kniha podává čtivým a strhujícím způsobem obraz naší nedávné historie na příběhu konkrétního člověka.

Kontakt: Mgr. Ignác Mucha, Pastorační středisko při Arcibiskupství pražském; mailto:mucha@vira.cz; http://www.vira.cz; tel: 220 181 729.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou