Náboženské pořady v Českém rozhlase od 23.2. do 29.2.2008

Datum publikace22. 2. 2008, 15.50

V týdnu od 23.2. do 29.2. vysílá Český rozhlas Křesťanský týdeník, sobotní a nedělní Doteky víry, Prameny a proudy, Kořeny a další relace.

Praha: Přehled náboženských pořadů:

ČRo 1 –  Radiožurnál

Křesťanský týdeník (sobota  23.2., 9.00-9.45)

Nová témata: Odborníci očekávají velký návrat mladých lidí k církvím; Týnský chrám má nové zvony; Súdán: sever proti jihu; Jeden svět – festival dokumentárních filmů o lidských právech; Náboženství v Kosovu.

Rozhovory, reportáže a aktuality nejen z křesťanského světa připravila Redakce náboženského vysílání.

Sobotní Doteky víry  (23.2., 21.05-22.00)

Rád o sobě říká: 'Dělám to, co mi přijde pod ruku a některé věci radši nedělám, protože by to byla pohroma. Nikdo zvláštní, obyčejný a chatrný člověk.' Daniel Kvasnička, farář Církve bratrské v Říčanech u Prahy bude hostem Evy Hůlkové.  A právě ona dodává: Daniel Kvasnička je zbytečně skromný. Záběr jeho aktivit  totiž vypovídá spíše o neobyčejnosti a velké vnitřní síle.

Nedělní Doteky víry (24.2., 21.05-22.00)

Moving Station – Příběh o přerodu opuštěného nádraží v divadelní prostor; seriál o Johny Cashovi.

Výzvy přítomnosti budou věnovány vzdálené zemi, kde probíhá už několik let nejhorší humanitární krize na světě. Jde o Súdán, místo dvou občanských konfliktů: na jihu a  v  Dárfuru.

Daniel Raus si pozval do studia pozoruhodného hosta. Jeho jméno je Christopher Obua Ogwetta a  pochází z jižního Súdánu. Momentálně žije v dánském exilu. Jak zjistíte, jeho příběh je skutečně šokující.

ČRo 2 – Praha

Dobrá vůle (sobota 23.2., 17.30-18.00)

O lidech s upřímnou snahou učinit svět lepším

Moving Station

Nádražní budovy v Česku mají různé osudy. Některé se za poslední roky nezměnily vůbec, jiné se pozvolna modernizují, ale všechny většinou slouží původnímu dopravnímu účelu.

Výjimkou mezi nimi je nádraží v Plzni na Jižním předměstí. Budově hrozila svého času demolice.  Opuštěného nádraží si ale všimla skupina nadšených divadelníků, kterým

se podařilo proměnit zapomenuté nádraží ve fungující kulturní centrum s příznačným názvem: 'Moving station' neboli 'Hemžící se zastávka'.

Desítky originálních divadelních představení, performancí a výstavních projektů si našly svoje publikum i uznání odborné veřejnosti. Nádraží na 'Jižáku' se stalo známou kulturní adresou.

Netradičnímu projektu 'Divadla na nádraží' ovšem po několika letech fungování hrozil zánik, když se České dráhy  rozhodly nepotřebnou budovu prodat v dražbě. Bude nový majitel přát aktivitám mladých umělců na Jižním předměstí?

Příběh opuštěného nádraží, které se proměnilo v divadelní prostor, přibližuje relace, již připravila Petra Kunová.

Bohoslužba   (neděle 24.2., 9.00-10.00)

Přímý přenos bohoslužby Evangelické církve metodistické z modlitebny v Plzni-Lichotině, káže farář Zdeněk Eberle.

Texty písní zpívaných při bohoslužbě najdete na www.nabozenstvi.com  v sekci Bohoslužby.

ČRo – 3 Vltava

Ranní Slovo (neděle 24.2., 7.35-8.00)

Z biblických textů vybral autor pořadu Petr Vaďura 4. kapitolu Janova evangelia. Hovořit o ní bude s Janem Sokolem.

Prameny a proudy  (neděle  24.2., 16.00-16.30)

Čtvrtý rozměr lidskosti

Hledání posvátna ve starých kulturách

První díl malé rozhlasové řady s názvem Všední a sváteční vzdáleně souvisí s biblickým pořadem Ranní slovo, který před několika lety připravoval pro Čro 3 Vltavu Petr Kolář. K pojednání o liturgických  textech si pozval naše přední biblisty.

Z reakcí posluchačů na tento pořad vyplynulo zajímavé zjištění, že je velmi zaujaly  občasné odkazy na mimobiblické a předbiblické kořeny probíraných témat. Těmito souvislostmi se zabývá vědní obor religionistika.

Jeden z  tehdejších partnerů Petra Koláře, prof. Jan Sokol, před časem vydal své univerzitní přednášky z religionistiky jako knihu s názvem Člověk a náboženství.

Seriál 'Čtvrtý rozměr lidskosti' – hledání posvátna ve starých kulturách – chce posluchačům zprostředkovat některá témata z této knihy. Při této příležitosti se opět setkají Petr Kolář a Jan Sokol.

Ranní úvahy (pondělí 25.2.-pátek 29.2.,6.50- 6.55)

Krátká ranní zamyšlení připravil Karel Funk.

ČRo – 6

Hovory o víře (sobota 23.2., 19.30-20.00)

S Janem Čandou ze sdružení Bodaj, které pečuje o děti v ukrajinských dětských domovech, hovoří Karel Vepřek.

Slovo na neděli (sobota  23.2., 23.50-24.00)

Předpůlnoční zamyšlení o Stvoření připravil Pavel Pokorný.

Zaostřeno na církve (neděle 24.2., 21.40-22.00)

Magazín nabízí formou krátkých rozhovorů a reportáží informace a pohled na všechna abrahámovská náboženství. Dozvíte se v něm také o celospolečenských problémech a událostech, které s duchovním a náboženským životem souvisejí,  a mají tedy dopad na myšlení a konání nás všech.

Slovo na příští týden (neděle  24.2., 23.50-24-00)

Předpůlnoční zamyšlení 'Chvála umírněnosti' připravil Ivan Štern.

Kořeny (středa 27.2., 20.10-21-00)

Pořad se zabývá monoteistickými náboženstvími, tedy judaismem, křesťanstvím a islámem, se snahou objevovat kulturní souvislosti, které stály u zrodu naší civilizace.

'Ať hodí kamenem...' Připravila Ivana Denčevová, Květoslava NeradováRoman Paďouk.

Kontakt:

Redakce náboženského vysílání