V neděli 13.7. vysílá Česká televize relace Cesty víry (sochař Vojtěch Adamec), Křesťanský magazín, Světci a svědci (svatý Virgil Salcburský), Sváteční slovo (Pavel Kabzan)a Znamení a rituály.
Praha: Z výběru pravidelných pořadů s náboženskou tematikou:
Cesty víry (13.7. 14.10 hodin, ČT 1)
Papežův sochař
Uvidíte portrét Vojtěcha Adamce, autora první sochy Jana Pavla II. v hradecké katedrále a sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici. Výraznou a svébytnou osobností moderní české plastiky je sochař Vojtěch Adamec. Návštěva v jeho ateliéru přibližuje práci na první soše papeže Jana Pavla II. v naší zemi, stejně jako ztvárnění sv. Vojtěcha a Radima na Libici.
Nelehká cesta za vlastním uměleckým projevem vedla přes práci na Nové huti na Ostravsku na vytouženou vysokou školu. Politicky nepohodlný a nábožensky orientovaný umělec to ale neměl nikdy lehké. Se svou manželkou Marií, také sochařkou a knižní grafičkou, však dovedl za všech okolností zůstat svůj. Veřejně se stal známým teprve po roce 1989; ve svých 75 letech je odměněn i uznáním církve.
Připravili J. Nerušil a T. Řehořek.
Křesťanský magazín (13.7. 14.30 hodin, ČT 1)
Koncem minulého roku navštívil známý fotograf Jindřich Štreit vazební věznici v Olomouci, aby zde vytvořil sérii fotografií na téma „Víra a odpuštění“. Vernisáž cyklu proběhla na Velehradě v rámci Dnů lidí dobré vůle – o tom v úvodu relace. V dalším příspěvku se seznámíte s křesťanskou iniciativou Genea, která se zaměřuje na budování vztahů v rodině. Na závěr magazínu z Brna se s redakcí ohlédnete za dětskou křesťanskou konferencí.
Pořad o radostech a strastech života víry uvádí Petra Oppeltová.
Světci a svědci (13.7. 13.30 hodin, ČT 2)
Svatý Virgil – irský kosmograf a misionář Korutan
To, že mezi první ohlašovatele evangelia u nás patří iroskotští misionáři, je dnes známé. Neví se však všechno o osudy těchto misionářů keltského původu. Jedním z nich byl i svatý Virgil Salcburský, který je považován nejen za patrona Salcburku a dětí, ale i pomocníka při porodních obtížích.
Tento vzdělaný muž se narodil kolem roku 700 a vychovávala ho opatka z Colbroney Samthann. Bývá zobrazován se zeměkoulí. V době, kdy všichni věřili, že země má tvar desky, vypočítal, že země je kulatá a tvrdil, že je velmi pravděpodobné, že na opačné straně zeměkoule žijí protinožci.
Režie: J. Brichcín
Sváteční slovo (13.7. 14.45 hodin, ČT 1)
Redaktor Radia Proglas Pavel Kabzan – o pozitivních organizacích
V životě to už potkalo množství lidí: 'Mám depresi. Mám depku,' slýcháme často z úst svých známých. Je třeba si ale uvědomit, že v těchto případech se většinou o žádnou depresi nejedná. Deprese je nemoc.
Pocity, které čas od času lidé mívají, jsou spíše jakýmsi smutkem ze života. Mnoho lidí je stále více ničeno tzv. moderním způsobem života. A jak z toho ven? Pavel Kabzan vidí cestu v organizacích, které on sám nazývá pozitivními.
Znamení a rituály (13.7. 16.00 hodin, ČT 2)
Zahrada – hledání ztraceného ráje
Zahrada není jen příjemné místo k posezení, ve většině kultur a náboženství v sobě nese i cosi ze ztraceného ráje, kde člověk kultivoval svěřený svět a vše bylo jaksi přirozené a krásné. Jako vesnice a města mají svá náměstí, je důležité, aby život člověka měl svou zahradu: místo, kde se s vědomím vnitřního nasměrování života člověk snaží nezapadnout v proudu skutečných i falešných zodpovědností a úkolů.
Každý zde může objevovat skrytá znamení a věnovat se svým oblíbeným rituálům, jiným pro zahradníka, jiným pro řeholníka. A možná hledat a snad i nacházet svůj ztracený ráj. O tom a mnohém jiném se vice dozvíte v dalším dílu tohoto cyklu.
Připravili M. Otřísal, L. Arnautová, L. Plocková a A. Lederer.
Foto: sochař Vojtěch Adamec