Náboženské pořady Českého rozhlasu od 20. do 26.3.2010

Datum publikace19. 3. 2010, 17.30

Od 20. do 26.3. vysílá Český rozhlas Křesťanský týdeník, Doteky víry, Dobrou vůli, nedělní bohoslužbu, Ranní Slovo, Prameny a proudy, Ranní úvahy Maxe Kašparů, Hovory o víře, Slovo na neděli, Zbožní a bezbožní, Zaostřeno na církve, Slovo na příští týden a Kořeny.

Praha: Přehled pravidelných pořadů s náboženskou tematikou:

ČRo 1 –  Radiožurnál

Křesťanský týdeník (sobota 20.3. 9.00-10.00 hodin)

Rozhovory, reportáže a aktuality nejen z křesťanského světa

Následující příspěvky: Luděk Navara a Josef Albrecht: Abeceda komunismu; Církve proti rasismu; Americký dolar beze změny; Církevní sbírky pro Haiti; Petice: Adopce dětí homosexuály; Věznice Kuřim

Připravila Redakce náboženského vysílání.

Sobotní Doteky víry (sobota 20.3. 21.05 – 22.00 hodin)

Hostem Evy Hůlkové v Dotecích víry bude prof. Jan Blahoslav Lášek, spisovatel, historik, děkan Husitské teologické fakulty UK, člen ústřední rady Církve československé husitské. Jan Blahoslav Lášek je člověk rozsáhlých zájmů a hluboké vzdělanosti, košatá osobnost renesančního formátu. Má silný vztah k historii, a zároveň velmi citlivě vnímá současnost, její potřeby a směřování.

Nedělní Doteky víry (neděle 21.3. 21.05-22.00 hodin)

Následující příspěvky: Vznikne chorvatská pravoslavná církev?; Otevření synagogy v Jeruzalémě; Noemova archa – seriál Karla Vepřeka; Výzvy přítomnosti: S akademickým malířem Miro Pogranem hovoří Kateřina Rózsová.

ČRo 2 – Praha

Dobrá vůle (sobota 20.3. 17.30-18.00 hodin)

O lidech s upřímnou snahou učinit svět lepším

Svítání na Mostné hoře

Tentokrát pří hledání dobré vůle navštívíte tzv. Mostnou horu v Litoměřicích. Na tomto místě se mohou místní obyvatelé každé všední ráno setkat se skupinkou mentálně postižených bývalých klientů litoměřické Diakonie, kteří zde už po několik let vytrvale odklízejí odpadky po svých „zdravých“ spoluobčanech.

S Petrou, Františkem, Otou a jejich vedoucí Marcelou se prostřednictvím rozhlasového mikrofonu zapojíme do každodenních povinností lidí, pro které je práce skutečnou radostí  i přesto, že má mnohdy poněkud hořký podtext. Připravila Gabriela Albrechtová, dramaturgie Lenka Svobodová, technická spolupráce Tomáš Gsöllhofer.

Bohoslužba (neděle 21.3. 9.00-10.00 hodin)

Přímý přenos bohoslužby Církve adventistů sedmého dne z modlitebny v Praze na Smíchově; káže kazatel Roman Buchtel.

ČRo – 3 Vltava

Ranní Slovo (neděle 21.3. 7.35-8.00 hodin)

Z biblických textů vybral autor pořadu Ranní Slovo Petr Vaďura úryvek ze 43. kapitoly proroka Izaiáše. K rozhovoru o něm si pozval profesora Pavla Filipi.

Prameny a proudy (neděle 21.3. 16.00-16.30 hodin)

Biblická inspirace v dramatu – 2

Velké divadlo světa

Biblické příběhy nás provázejí od dávných časů. Během historie inspirovaly umělce všech oborů. Divadlo a drama není výjimkou. Z Bible sice nepochází, ale mnohokrát se jí nejen inspirovalo, ale také konfrontovalo s jejími vykladači.

Biblickým inspiracím v divadle a dramatu je věnováno pět zastavení cyklu Biblická inspirace v dramatu. Díl druhý s názvem Velké divadlo světa se bude zabývat divadlem doby barokní. Mimojité v něm uslyšíte ukázku z tragedie Jeana Racina Atalia.

Pořad připravil Přemysl Rut.

Ranní úvahy Maxe Kašparů (pondělí 22.3. – pátek 26.3. 6.50- 6.55 hodin)

Poslechněte si krátká ranní zamyšlení.

ČRo – 6

Hovory o víře (sobota 20.3. 19.30-20.00 hodin)

Srbská pravoslavná církev

Připravil Karel Vepřek.

Slovo na neděli (sobota 20.3. 23.50-24.00 hodin)

Předpůlnoční duchovní zamyšlení s názvem O reptání připravil Pavel Pokorný.

Zbožní a bezbožní (neděle 21.3. 21.10-21.40)

Labyrintem Evropy s Biblí v ruce

Nová programová řada Čro 6 navazuje na předchozí cyklus Bible pro jednadvacáté století. Tentokrát se ale nebude zabývat českými dějinami. Chce více představit Evropu z hlediska současných i historických duchovních trendů. Druhá část je věnována náboženským souvislostem evropského sjednocování ve 20. století.

Zaostřeno na církve (neděle 21.3. 2010  21.40-22.00 hodin)

Magazín nabízí formou krátkých rozhovorů a reportáží informace a pohled na všechna abrahámovská náboženství. Dozvíte se v něm také o celospolečenských problémech a událostech, které s duchovním a náboženským životem souvisejí,  a mají tedy dopad na myšlení a konání nás všech.

Následující příspěvky: Luděk Navara a Josef Albrecht: Abeceda komunismu; Církve proti rasismu; Církevní sbírky pro Haiti; Petice: Adopce dětí homosexuály; Věznice Kuřim; Otevření synagogy v Jeruzalémě

Slovo na příští týden (neděle 21.3. 23.50-24.00 hodin)

Předpůlnoční zamyšlení nazvané Jak Helena Čapková musela všechno přežít Připravil Ondřej Vaculík.

Kořeny (středa 24.3. 20.10-21.00 hodin)

Vaše řeč budiž ano – ano, ne – ne

Pořad se zabývá monoteistickými náboženstvími, tedy judaismem, křesťanstvím a islámem, se snahou objevovat kulturní souvislosti, které stály u zrodu naší civilizace.

Připravila Ivana Denčevová, Květoslava Neradová a Martin Chadima.

Kontakt:

Redakce náboženského vysílání

Český rozhlas 6

Dykova 14

101 00  Praha 10

e-mail: nabozenstvi@rozhlas.cz

www.nabozenstvi.com

Záznam odvysílaných pořadů ve formátu mp3 a informace o připravovaných pořadech najdete i na www.nabozenstvi.com

Petra Kaluschová, Český rozhlas