Biskupové jednali na 106. plenárním zasedání na Velehradě

Biskupové českých a moravských diecézí i zástupci řeholí se na Velehradě sešli ke dvoudennímu plenárnímu zasedání ČBK. Ve dnech 6. a 7. července 2016 zde navázali na Dny lidí dobré vůle.
Publikováno: 8. 7. 2016 17:44

foto: Jakub Zelina

Plenární zasedání bylo prvním po vysvěcení generálního sekretáře ČBK Tomáše Holuba plzeňským biskupem a zvolení Stanislava Přibyla nastávajícím generální sekretářem ČBK, který se na podzim tohoto roku ujme své funkce. Biskupové se při něm seznámili s aktuálním děním v církvi a zhodnotili průběh procesu majetkového vyrovnání mezi státem a církví. V této souvislosti vydali prohlášení, ve kterém deklarovali, že se diecéze vzdají všech určovacích žalob na kraje, a mají zájem na dobré vzájemné kooperaci; k témuž včera vyzvali i řády a kongregace (stanovisko naleznete zde).

Účastníci také schválili termíny důležitých akcí ČBK v roce 2017 (plenární zasedání, duchovní cvičení,…) a odsouhlasili pozvání papeže Františka na krátkou návštěvu do Prahy v roce 2017.

Přítomní získali aktuální informace o českém daru sochy sv. Anežky do Vatikánu. Pískovcovou skulpturu, která bude umístěna v katakombách baziliky sv. Petra, předají 10. září 2016 zástupci státu, Královéhradeckého kraje, Charity a církve (delegaci biskupů povede Mons. Jan Vokál).

Biskup Tomáš Holub byl na tomto jednání ČBK zvolen za člena Ekonomicko-právní komise ČBK, kde nahradí královéhradeckého biskupa Jana Vokála. Tuto komisi také povede po dobu zdravotní indispozice biskupa Františka Václava Lobkowicze. Plzeňský biskup byl rovněž zvolen za člena komise Pro katolickou výchovu, v níž bude vypomáhat F. Lobkowiczovi v Subkomisi regionálního školství Komise ČBK pro katolickou výchovu. Generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl dále nahradí Tomáše Holuba v Radě pro duchovní službu ve věznicích a ústavech.

V průběhu zasedání se biskupové také setkali s věřícími při dvou mších svatých ve velehradské bazilice. Středeční bohoslužbu celebroval biskup Jan Baxant a kázal Tomáš Holub; ve čtvrtek 7. července pak bohoslužbě předsedal biskup Karel Herbst a kázal biskup Vojtěch Cikrle.

Příští, podzimní, plenární zasedání proběhne ve Vranově u Brna od 17. do 19. října 2016 a bude spojeno se studijním dnem na téma školství.

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Školení online komunikace

Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Po stručném úvodu do světa sociálních sítí se naučíte jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter, jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům.
30.09.2020

Apoštolský list k 1600. výročí úmrtí svatého Jeronýma

Za „velkého učitele a otce církve, který položil bibli do středu svého života“ označil papež František v apoštolském listě svatého Jeronýma, jehož výročí smrti si dnes připomínáme.
30.09.2020

Papež: Laskavost je signálem Ježíšovy přítomnosti

Nádvoří sv. Damase hostilo dnes dopoledne generální audienci Petrova nástupce. Několik stovek lidí si vyslechlo závěrečnou část cyklu papežových katechezí Uzdravit svět. Papež také v závěru audience oznámil, že dnes vydal zvláštní apoštolský list o vztahu k Písmu svatému - Sacrae Scripturae affectus - u příležitosti 1600. výročí smrti svatého Jeronýma.
30.09.2020

Katolický týdeník: O „nebezpečné“ literatuře

Ve středu 7. října uplyne 60 let ode dne, kdy v sanitním voze u Vlčatína zemřel při převozu do třebíčské nemocnice básník Jan Zahradníček. Toto výročí je příležitostí připomenout si jeho tragický osud, ale i další literáty pronásledované nejen v 50. letech.
30.09.2020

Závěrečné poselství z plenárního zasedání CCEE

Na závěr plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), které se konalo 26.-27. září, vydali evropští biskupové krátké poselství určené nejen pro katolíky, ale pro všechny obyvatele Evropy:
29.09.2020