Biskupové jednali na 106. plenárním zasedání na Velehradě

Biskupové českých a moravských diecézí i zástupci řeholí se na Velehradě sešli ke dvoudennímu plenárnímu zasedání ČBK. Ve dnech 6. a 7. července 2016 zde navázali na Dny lidí dobré vůle.
Publikováno: 8. 7. 2016 15:44

foto: Jakub Zelina

Plenární zasedání bylo prvním po vysvěcení generálního sekretáře ČBK Tomáše Holuba plzeňským biskupem a zvolení Stanislava Přibyla nastávajícím generální sekretářem ČBK, který se na podzim tohoto roku ujme své funkce. Biskupové se při něm seznámili s aktuálním děním v církvi a zhodnotili průběh procesu majetkového vyrovnání mezi státem a církví. V této souvislosti vydali prohlášení, ve kterém deklarovali, že se diecéze vzdají všech určovacích žalob na kraje, a mají zájem na dobré vzájemné kooperaci; k témuž včera vyzvali i řády a kongregace (stanovisko naleznete zde).

Účastníci také schválili termíny důležitých akcí ČBK v roce 2017 (plenární zasedání, duchovní cvičení,…) a odsouhlasili pozvání papeže Františka na krátkou návštěvu do Prahy v roce 2017.

Přítomní získali aktuální informace o českém daru sochy sv. Anežky do Vatikánu. Pískovcovou skulpturu, která bude umístěna v katakombách baziliky sv. Petra, předají 10. září 2016 zástupci státu, Královéhradeckého kraje, Charity a církve (delegaci biskupů povede Mons. Jan Vokál).

Biskup Tomáš Holub byl na tomto jednání ČBK zvolen za člena Ekonomicko-právní komise ČBK, kde nahradí královéhradeckého biskupa Jana Vokála. Tuto komisi také povede po dobu zdravotní indispozice biskupa Františka Václava Lobkowicze. Plzeňský biskup byl rovněž zvolen za člena komise Pro katolickou výchovu, v níž bude vypomáhat F. Lobkowiczovi v Subkomisi regionálního školství Komise ČBK pro katolickou výchovu. Generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl dále nahradí Tomáše Holuba v Radě pro duchovní službu ve věznicích a ústavech.

V průběhu zasedání se biskupové také setkali s věřícími při dvou mších svatých ve velehradské bazilice. Středeční bohoslužbu celebroval biskup Jan Baxant a kázal Tomáš Holub; ve čtvrtek 7. července pak bohoslužbě předsedal biskup Karel Herbst a kázal biskup Vojtěch Cikrle.

Příští, podzimní, plenární zasedání proběhne ve Vranově u Brna od 17. do 19. října 2016 a bude spojeno se studijním dnem na téma školství.

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera z poutní mše svaté ve Staré Boleslavi

Přinášíme homilii pražského arcibiskupa a předsedy ČBK Mons. Jana Graubnera, kterou pronesl 28. září při příležitosti svátku svatého Václava během poutní mše svaté ve Staré Boleslavi.
29.09.2022

Ve Staré Boleslavi si lidé připomněli poutní mší svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz českého patrona svatého Václava. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném vytrvalém dešti účastnily stovky lidí schovaných pod deštníky a v pláštěnkách. Bohoslužbu sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, čeští a moravští biskupové a řada kněží.
29.09.2022

Červená středa 2022 – postavme se za svou víru!

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.
28.09.2022

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.
27.09.2022

Signály Awards 2022: Na sítích s Bohem

Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou spoustu zajímavých akcí. Jednu z nich pořádá přímo web signály.cz - nedávno byly totiž spuštěny nominace do třetího ročníku ankety Signály Awards. Co to je a na co se letos můžeme těšit nám řekne moderátorka předchozích ročníků, Kateřina Sedláčková.
27.09.2022