banner sekce
Sekce

Mládež

Čeští mladí zaplnili Mogilu

V pondělí 25. července byl zahájen XXXI. Světový den mládeže a to v polském Krakově. Z České republiky nakonec na setkání zamířilo téměř 6000 poutníků. Tři sta z nich navíc pomáhá v českém dobrovolnickém týmu, který se o mladé stará v Českém národním centru v Mogile.
Publikováno: 27. 7. 2016 0:59

Program zahájila v pondělí večer modlitba brněnského biskupa Vojtěch Cikrleho, který pronesl i úterní katechezi. „Zaujalo mě vyprávění pana biskupa o Janu Zahradníčkovi (český básník, 1905-1960, v komunisty vykonstruovaném procesu odsouzen na 13 let pozn. redakce) a o jeho příběhu z vězení, který se týkal milosrdenství,“ svěřil se Ondra z pražské diecéze.

V úterý se velká část mladých vydala na zahajovací mši s kardinálem Dziwiszem: „Bude to náročné, ale máme si dávat vysoké cíle. Těším se i na setkání se známými z různých koutů republiky, které jinak tak často nepotkávám,“ popsal Richard z olomoucké arcidiecéze.

V rámci dopoledního programu v českém centru byla také představena kniha a aplikace Tweetuj s Bohem. Představil ji osobně její autor P. Michel Remery. „Jste nejpočetnější skupina, které jsem měl možnost představit svůj projekt, a taky s vámi máme největší selfie,“ komentoval nadšeně P. Remery, který si v rámci prezentace vyfotil s účastníky selfie.

Celkově se očekává, že do Krakova na setkání s papežem zamíří až 2 miliony poutníků. Dle mezinárodních statistik největší zahraniční skupinu tvoří Italové, kterých do Krakova zamířilo až 80 tisíc, dále se očekává účast asi 30 tisíc mladých z Francie a stejný počet Španělů. Město navštíví i 800 biskupů a 40 kardinálů. Vůbec poprvé na SDM přijeli zástupci z Bangladéše, Réunionu, Palestiny nebo Jižního Sudánu.

(Anna Sýkorová, foto: Jan Čermák)

Autor článku:
Vojtěch Orlík