Ozbrojenci vzali rukojmí ve francouzském kostele, zabili faráře

Dva ozbrojenci zajali dnes pět rukojmí v kostele v severní Francii. Faráře, který byl mezi jejich zajatci, zabili, uvedla agentura AFP. Policie poté oba útočníky zastřelila. Podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda se teroristé hlásili k hnutí Islámský stát.
Publikováno: 26. 7. 2016 13:45

Foto: duluoz cats / CC BY-NC-ND

Muži ozbrojení noži vtrhli do kostela v Saint-Étienne du Rouvray dnes dopoledne. Jako rukojmí vzali faráře, dvě řádové sestry a dva věřící, kteří v té době v kostele byli. Čtyřiaosmdesátiletého faráře Jacquese Hamela zabili a jednoho člověka vážně zranili. Ten nyní bojuje o život. Řeholnici se podařilo z kostela utéct a přivolat policii.

Na místo dorazily zvláštní policejní jednotky, podle svědků citovaných zpravodajem televize RTL byly slyšet výstřely. Policie následně potvrdila, že oba útočníci „byli zneškodněni“.

Papež radikálně odsuzuje jakoukoliv formu nenávisti

„Papež je o věci informován, sdílí bolest a odpor k tomuto absurdnímu násilí a co nejradikálněji odsuzuje jakoukoliv formu nenávisti. Modlí se také za oběti,“ komentoval událost vatikánský mluvčí Federico Lombardi. „Je to strašlivá zpráva, která se bohužel přidává k sérii násilných činů, jež námi v tyto dny otřásly, a které působí nesmírnou bolest a znepokojení,“ pokračoval mluvčí.

Prohlášení předsedy ČBK

„Jménem českých a moravských biskupů a našich věřících bych rád vyjádřil hlubokou lítost nad krutým a nelidským činem, který jsme zaznamenali v severní Francii v obci Saint-Etienne-du-Rouvray. Tento zločin, který se vymyká civilizované společnosti, je třeba zcela odsoudit. Musím však také s odkazem na statistiky OSN s bolestí konstatovat...“

Celé prohlášení

 „Sledujeme situaci a očekáváme další informace, abychom lépe pochopili, co se stalo,“ řekl také Lombardi. „Tento strašlivý násilný čin nás zvlášť zasáhl, protože se odehrál v kostele, na svatém místě, kde se hlásá Boží láska. Barbarsky byl zabit kněz, útok se týkal i věřících. Jsme nablízku církvi ve Francii, arcidiecézi v Rouenu, zasaženému společenství, francouzskému lidu.“

Kardinál Duka: Kostel je místem setkání s Pánem, nikoliv násilného prosazování vlastní vůle

Útok odsoudil i kardinál Dominik Duka, podle kterého je útok na posvátné půdě nebezpečný precedens: „Jednáním útočníků ze Saint-Etienne-du-Rouvray se stáváme svědky nebezpečného precedentu. Kostel, natož pak bohoslužba nikdy nebyla a není místem pro demonstraci, aktivismus, ani jiné násilné prosazování své vůle. Je to místo setkání s Pánem, odkazem víry našich otců a místem slavení eucharistie. Odsuzuji jednání útočníků ze Saint-Etienne-du-Rouvray a modlím se za věřící z ranní bohoslužby, za jejich život a zdraví,“ napsal pražský arcibiskup na svém facebookovém profilu.

Ve Francii platí výjimečný stav kvůli teroristickým útokům, které zemi v posledních měsících zasáhly. Poslední z nich se stal před dvěma týdny, kdy útočník najel nákladním autem do davu lidí v Nice a zabil přitom 84 osob.

(zdroj: ČTK, Radio Vaticana, Facebook Dominika Duky)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021