Ozbrojenci vzali rukojmí ve francouzském kostele, zabili faráře

Datum publikace26. 7. 2016, 13.45

Dva ozbrojenci zajali dnes pět rukojmí v kostele v severní Francii. Faráře, který byl mezi jejich zajatci, zabili, uvedla agentura AFP. Policie poté oba útočníky zastřelila. Podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda se teroristé hlásili k hnutí Islámský stát.

Foto: duluoz cats / CC BY-NC-ND

Muži ozbrojení noži vtrhli do kostela v Saint-Étienne du Rouvray dnes dopoledne. Jako rukojmí vzali faráře, dvě řádové sestry a dva věřící, kteří v té době v kostele byli. Čtyřiaosmdesátiletého faráře Jacquese Hamela zabili a jednoho člověka vážně zranili. Ten nyní bojuje o život. Řeholnici se podařilo z kostela utéct a přivolat policii.

Na místo dorazily zvláštní policejní jednotky, podle svědků citovaných zpravodajem televize RTL byly slyšet výstřely. Policie následně potvrdila, že oba útočníci „byli zneškodněni“.

Papež radikálně odsuzuje jakoukoliv formu nenávisti

„Papež je o věci informován, sdílí bolest a odpor k tomuto absurdnímu násilí a co nejradikálněji odsuzuje jakoukoliv formu nenávisti. Modlí se také za oběti,“ komentoval událost vatikánský mluvčí Federico Lombardi. „Je to strašlivá zpráva, která se bohužel přidává k sérii násilných činů, jež námi v tyto dny otřásly, a které působí nesmírnou bolest a znepokojení,“ pokračoval mluvčí.

Prohlášení předsedy ČBK

„Jménem českých a moravských biskupů a našich věřících bych rád vyjádřil hlubokou lítost nad krutým a nelidským činem, který jsme zaznamenali v severní Francii v obci Saint-Etienne-du-Rouvray. Tento zločin, který se vymyká civilizované společnosti, je třeba zcela odsoudit. Musím však také s odkazem na statistiky OSN s bolestí konstatovat...“

Celé prohlášení

„Sledujeme situaci a očekáváme další informace, abychom lépe pochopili, co se stalo,“ řekl také Lombardi. „Tento strašlivý násilný čin nás zvlášť zasáhl, protože se odehrál v kostele, na svatém místě, kde se hlásá Boží láska. Barbarsky byl zabit kněz, útok se týkal i věřících. Jsme nablízku církvi ve Francii, arcidiecézi v Rouenu, zasaženému společenství, francouzskému lidu.“

Kardinál Duka: Kostel je místem setkání s Pánem, nikoliv násilného prosazování vlastní vůle

Útok odsoudil i kardinál Dominik Duka, podle kterého je útok na posvátné půdě nebezpečný precedens: „Jednáním útočníků ze Saint-Etienne-du-Rouvray se stáváme svědky nebezpečného precedentu. Kostel, natož pak bohoslužba nikdy nebyla a není místem pro demonstraci, aktivismus, ani jiné násilné prosazování své vůle. Je to místo setkání s Pánem, odkazem víry našich otců a místem slavení eucharistie. Odsuzuji jednání útočníků ze Saint-Etienne-du-Rouvray a modlím se za věřící z ranní bohoslužby, za jejich život a zdraví,“ napsal pražský arcibiskup na svém facebookovém profilu.

Ve Francii platí výjimečný stav kvůli teroristickým útokům, které zemi v posledních měsících zasáhly. Poslední z nich se stal před dvěma týdny, kdy útočník najel nákladním autem do davu lidí v Nice a zabil přitom 84 osob.

(zdroj: ČTK, Radio Vaticana, Facebook Dominika Duky)

Autor článku: Ondřej Mléčka