Ozbrojenci vzali rukojmí ve francouzském kostele, zabili faráře

Dva ozbrojenci zajali dnes pět rukojmí v kostele v severní Francii. Faráře, který byl mezi jejich zajatci, zabili, uvedla agentura AFP. Policie poté oba útočníky zastřelila. Podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda se teroristé hlásili k hnutí Islámský stát.
Publikováno: 26. 7. 2016 15:45

Foto: duluoz cats / CC BY-NC-ND

Muži ozbrojení noži vtrhli do kostela v Saint-Étienne du Rouvray dnes dopoledne. Jako rukojmí vzali faráře, dvě řádové sestry a dva věřící, kteří v té době v kostele byli. Čtyřiaosmdesátiletého faráře Jacquese Hamela zabili a jednoho člověka vážně zranili. Ten nyní bojuje o život. Řeholnici se podařilo z kostela utéct a přivolat policii.

Na místo dorazily zvláštní policejní jednotky, podle svědků citovaných zpravodajem televize RTL byly slyšet výstřely. Policie následně potvrdila, že oba útočníci „byli zneškodněni“.

Papež radikálně odsuzuje jakoukoliv formu nenávisti

„Papež je o věci informován, sdílí bolest a odpor k tomuto absurdnímu násilí a co nejradikálněji odsuzuje jakoukoliv formu nenávisti. Modlí se také za oběti,“ komentoval událost vatikánský mluvčí Federico Lombardi. „Je to strašlivá zpráva, která se bohužel přidává k sérii násilných činů, jež námi v tyto dny otřásly, a které působí nesmírnou bolest a znepokojení,“ pokračoval mluvčí.

Prohlášení předsedy ČBK

„Jménem českých a moravských biskupů a našich věřících bych rád vyjádřil hlubokou lítost nad krutým a nelidským činem, který jsme zaznamenali v severní Francii v obci Saint-Etienne-du-Rouvray. Tento zločin, který se vymyká civilizované společnosti, je třeba zcela odsoudit. Musím však také s odkazem na statistiky OSN s bolestí konstatovat...“

Celé prohlášení

 „Sledujeme situaci a očekáváme další informace, abychom lépe pochopili, co se stalo,“ řekl také Lombardi. „Tento strašlivý násilný čin nás zvlášť zasáhl, protože se odehrál v kostele, na svatém místě, kde se hlásá Boží láska. Barbarsky byl zabit kněz, útok se týkal i věřících. Jsme nablízku církvi ve Francii, arcidiecézi v Rouenu, zasaženému společenství, francouzskému lidu.“

Kardinál Duka: Kostel je místem setkání s Pánem, nikoliv násilného prosazování vlastní vůle

Útok odsoudil i kardinál Dominik Duka, podle kterého je útok na posvátné půdě nebezpečný precedens: „Jednáním útočníků ze Saint-Etienne-du-Rouvray se stáváme svědky nebezpečného precedentu. Kostel, natož pak bohoslužba nikdy nebyla a není místem pro demonstraci, aktivismus, ani jiné násilné prosazování své vůle. Je to místo setkání s Pánem, odkazem víry našich otců a místem slavení eucharistie. Odsuzuji jednání útočníků ze Saint-Etienne-du-Rouvray a modlím se za věřící z ranní bohoslužby, za jejich život a zdraví,“ napsal pražský arcibiskup na svém facebookovém profilu.

Ve Francii platí výjimečný stav kvůli teroristickým útokům, které zemi v posledních měsících zasáhly. Poslední z nich se stal před dvěma týdny, kdy útočník najel nákladním autem do davu lidí v Nice a zabil přitom 84 osob.

(zdroj: ČTK, Radio Vaticana, Facebook Dominika Duky)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019