Hlavní program Světového dne mládeže začíná. 6000 mladých z ČR je při tom

V pondělí 25. července byl zahájen XXXI. Světový den mládeže v polském Krakově. Z České republiky na setkání zamířilo téměř 6000 poutníků. Tři sta z nich navíc pomáhá v českém dobrovolnickém týmu, který se o mladé stará v Českém národním centru v Mogile. V úterý večer proběhla první společná mše svatá, dnes (středa 27. července) zahajuje svou polskou misi papež František.
Publikováno: 27. 7. 2016 10:30

Foto: Honza Čermák/Člověka víra

Český program V Krakově-Mogile zahájila v pondělí večer modlitba brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho, který měl připravenu i úterní katechezi. „Zaujalo mě vyprávění pana biskupa o Janu Zahradníčkovi (český básník, 1905-1960, v komunisty vykonstruovaném procesu odsouzen na 13 let - pozn. redakce) a o jeho příběhu z vězení, který se týkal milosrdenství,“ svěřil se Ondra z pražské diecéze.

V úterý se desetitisíce mladých vydaly na zahajovací mši s kardinálem Stanisławem Dziwiszem: „Bude to náročné, ale máme si dávat vysoké cíle. Těším se i na setkání se známými z různých koutů republiky, které jinak tak často nepotkávám,“ popsal Richard z olomoucké arcidiecéze. Ve své homili krakovský kardinál mj. položil mladým lidem tři otázky: „Odkud jsme na toto setkání přišli? Dále: Kde se dnes nacházíme? A nakonec: Kam a s čím se odtud vydáme?“ Postupně se pak zabýval hlubším významem každé z nich.

V rámci dopoledního programu v českém centru byla také představena kniha a aplikace Tweetuj s Bohem (budeme o ní ještě podrobněji informovat). Ujal se toho sám autor P. Michel Remery. „Jste nejpočetnější skupina, které jsem měl možnost představit svůj projekt, a taky s vámi máme největší selfie,“ komentoval nadšeně tento holandský kněz, který si v rámci prezentace udělal s účastníky selfie (to souvisí s jeho působenímn na Twitteru).

Celkově se očekává, že do Krakova na setkání s papežem zamíří až 2 miliony poutníků. Dle mezinárodních statistik tvoří největší zahraniční skupinu Italové, kterých do Krakova zamířilo až 80 tisíc, dále se očekává účast asi 30 tisíc mladých z Francie a stejný počet Španělů. Město navštíví i 800 biskupů a 40 kardinálů. Vůbec poprvé na SDM přijeli zástupci z Bangladéše, Réunionu, Palestiny nebo Jižního Sudánu. Mottem této krakovské akce je citát "Blahoslavení milosrdní, neboť oni dojdou milosrdenství".

Samotný program cesty papeže Františka do Polska, první po dobu jeho pontifikátu, začíná dnes (středa 27. července) odpoledne; hlavním bodem jeho programu je Světový den mládeže, Svatý otec ale má hned dnes naplánován svůj první proslov a mimo jiné také setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou.V dalších dnech pak Petrův nástupce zavítá do bývalého německého nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. Navštíví taktéž nejvýznamnější polské mariánské poutní místo na Jasné Hoře v Čenstochové.

V Polsku nyní platí přísná bezpečnostní opatření; dle dnešní aktualizované informace zdejšího ministerstva vnitra se na nich podílí 39.000 policistů a vojáků a kolem Krakova je několikakilometrová přísně střežená zóna. Kontroly probíhají i na polských hranicích, letištích a v přístavech.

Dění můžete sledovat v médiích, na Signálech či Twitteru.

(zdroj: Anna Sýkorová, Rádio Vatikán, ČTK

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

IROP podpoří projekty v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a IZS

Evropská unie poskytne ČR dodatečné prostředky z nového investičního nástroje REACT-EU. Celkem se jedná o cca 21,7 mld. Kč, které budou rozděleny prostřednictvím nových výzev Integrovaného regionálního operačního programu.
19.01.2021

Z olomouckého Arcibiskupského paláce zazní „Koncert pro Hrdiny z první linie“

Jako poděkování všem bezejmenným hrdinům, kteří v tomto čase denně nasazují své životy v boji proti koronaviru, se ve čtvrtek 21. ledna 2021 od 18.00 uskuteční ve slavnostní dvoraně Arcibiskupského paláce „Tříkrálový koncert pro Hrdiny z první linie“. Koncert je možné sledovat on-line na webu města Olomouce nebo na YouTube, odkazy naleznete v článku.
19.01.2021

Brutální vražda kněze v Nigérii

V Nigérii byl unesen a brutálně zabit P. John Gbakaan z farnosti sv. Antonína v Gulu, v diecézi Minna, ve státu Niger. Informaci včera potvrdil otec Jana Jataua, podle něhož k únosu došlo na cestě z Makurdi ve státu Benue, kde byl kněz se svým bratrem na návštěvě u své matky.
19.01.2021

Úvodní bohoslužba Týdne modliteb za jednotu křesťanů 2021

Úvodní bohoslužba Týdne modliteb za jednotu křesťanů z 18. ledna 2021 na téma „Zůstaňte v mé lásce a ponesete hojné ovoce.“ (J 15, 5-9) vysílaná přímým přenosem ze sboru Církve bratrské na Praze 3 - Žižkově. Za katolickou církev se společné modlitby představitelů křesťanských církví účastnil plzeňský biskup Tomáš Holub, biskup - delegát pro ekumenismus a mezináboženský dialog v rámci ČBK.
19.01.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 18. do 24. ledna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
18.01.2021