Hlavní program Světového dne mládeže začíná. 6000 mladých z ČR je při tom

V pondělí 25. července byl zahájen XXXI. Světový den mládeže v polském Krakově. Z České republiky na setkání zamířilo téměř 6000 poutníků. Tři sta z nich navíc pomáhá v českém dobrovolnickém týmu, který se o mladé stará v Českém národním centru v Mogile. V úterý večer proběhla první společná mše svatá, dnes (středa 27. července) zahajuje svou polskou misi papež František.
Publikováno: 27. 7. 2016 12:30

Foto: Honza Čermák/Člověka víra

Český program V Krakově-Mogile zahájila v pondělí večer modlitba brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho, který měl připravenu i úterní katechezi. „Zaujalo mě vyprávění pana biskupa o Janu Zahradníčkovi (český básník, 1905-1960, v komunisty vykonstruovaném procesu odsouzen na 13 let - pozn. redakce) a o jeho příběhu z vězení, který se týkal milosrdenství,“ svěřil se Ondra z pražské diecéze.

V úterý se desetitisíce mladých vydaly na zahajovací mši s kardinálem Stanisławem Dziwiszem: „Bude to náročné, ale máme si dávat vysoké cíle. Těším se i na setkání se známými z různých koutů republiky, které jinak tak často nepotkávám,“ popsal Richard z olomoucké arcidiecéze. Ve své homili krakovský kardinál mj. položil mladým lidem tři otázky: „Odkud jsme na toto setkání přišli? Dále: Kde se dnes nacházíme? A nakonec: Kam a s čím se odtud vydáme?“ Postupně se pak zabýval hlubším významem každé z nich.

V rámci dopoledního programu v českém centru byla také představena kniha a aplikace Tweetuj s Bohem (budeme o ní ještě podrobněji informovat). Ujal se toho sám autor P. Michel Remery. „Jste nejpočetnější skupina, které jsem měl možnost představit svůj projekt, a taky s vámi máme největší selfie,“ komentoval nadšeně tento holandský kněz, který si v rámci prezentace udělal s účastníky selfie (to souvisí s jeho působenímn na Twitteru).

Celkově se očekává, že do Krakova na setkání s papežem zamíří až 2 miliony poutníků. Dle mezinárodních statistik tvoří největší zahraniční skupinu Italové, kterých do Krakova zamířilo až 80 tisíc, dále se očekává účast asi 30 tisíc mladých z Francie a stejný počet Španělů. Město navštíví i 800 biskupů a 40 kardinálů. Vůbec poprvé na SDM přijeli zástupci z Bangladéše, Réunionu, Palestiny nebo Jižního Sudánu. Mottem této krakovské akce je citát "Blahoslavení milosrdní, neboť oni dojdou milosrdenství".

Samotný program cesty papeže Františka do Polska, první po dobu jeho pontifikátu, začíná dnes (středa 27. července) odpoledne; hlavním bodem jeho programu je Světový den mládeže, Svatý otec ale má hned dnes naplánován svůj první proslov a mimo jiné také setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou.V dalších dnech pak Petrův nástupce zavítá do bývalého německého nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. Navštíví taktéž nejvýznamnější polské mariánské poutní místo na Jasné Hoře v Čenstochové.

V Polsku nyní platí přísná bezpečnostní opatření; dle dnešní aktualizované informace zdejšího ministerstva vnitra se na nich podílí 39.000 policistů a vojáků a kolem Krakova je několikakilometrová přísně střežená zóna. Kontroly probíhají i na polských hranicích, letištích a v přístavech.

Dění můžete sledovat v médiích, na Signálech či Twitteru.

(zdroj: Anna Sýkorová, Rádio Vatikán, ČTK

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Volná pracovní pozice v COMECE: Politický poradce pro sociální a ekonomické záležitosti

COMECE do svého bruselského týmu hledá vhodného kandidáta na post politického poradce pro ekonomické a sociální záležitosti. Jedná se o práci na plný úvazek a na dobu neurčitou
02.04.2020

Přímé přenosy velikonočních bohoslužeb biskupů

Přinášíme vám seznam velikonočních bohoslužeb celebrovaných biskupy z jednotlivých diecézí, které budou přenášeny online nebo v televizi.
02.04.2020

Benefiční koncert Pomozme Itálii

Mimořádný benefiční koncert na pomoc nemocnicím Milosrdných bratří v Itálii v boji s pandemií COVID-19 připravili Milosrdní bratři v Brně ve spolupráci s Triem Bohémo a Televizí Noe. Koncert se uskuteční v neděli 5. dubna večer v brněnské vile Stiassni, v přímém přenosu ho bude vysílat Televize Noe a Radio Proglas.
02.04.2020

Připomínáme si 15. výročí smrti papeže Jana Pavla II.

Před 15 lety dne 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin zemřel papež Jan Pavel II. Během liturgické slavnosti Božího milosrdenství se tak uzavřel třetí nejdelší pontifikát v dějinách křesťanství.
02.04.2020

Papež František: Nemějme strach, otevřme brány svého srdce Duchu svatému, aby nás očistil a vedl cestou vstříc plné radosti.

Při pravidelné středeční katechezi se papež František v knihovně Apoštolského paláce věnoval šestému blahoslavenství "Blahoslavení čistého srdce" jehož příslibem je vidění Boha, a podmínkou čistota srdce.
01.04.2020