Život zavražděného kněze Jacquesa Hamela

Datum publikace27. 7. 2016, 15.15

Katolický kněz Jacques Hamel z Francie byl zavražděn 26. července 2016 teroristy Islámského státu během slavení mše svaté v kostele Saint-Étienne, blízko města Rouen. Bylo mu 85 let. Jaký byl jeho život?

Otec Jacques Hamel  se narodil se ve městě Darnétal na francouzském území Seine-Maritime 30. listopadu 1930. V roce 1958 byl v Rouenu vysvěcen na kněze biskupem Joseph-Marie Martinem, poté působil jako vikář ve farnosti sv. Antonína v Petit-Quevilly. V roce 1967 se přemístil do farnosti v Sottevile-les-Rouen, v roce 1975 se stal farářem v Saint-Pierre-les-Ebeuf a od roku 1988 v Cléonu.

Od roku 2000 působil jako člen společné duchovní správy ve farnosti Saint-Etienne-du-Rouvray a po pěti letech, kdy odešel do důchodu, už zde jen vypomáhal. V roce 2008 oslavil zlaté kněžské jubileum.

Místní farníci a známí ho označují za dobrého člověka, velmi skromného, jenž byl, i ve svém pokročilém věku, každému stále k dispozici.

Jeho slova, která psal ještě před několika týdny místním farníkům, dnes vyznívají mnohem silněji, než možná zamýšlel:

Co napsal otec Jacques Hamel v červnu 2016 ve farním listu

Jaro bylo poněkud chladné. Možná jsme měli pokleslou náladu, ale trpělivost, léto nakonec přijde. A také čas prázdnin.

Dovolená je čas, kdy se vzdalujeme od našich běžných činností. Ale není to pouhá odbočka. Je to doba odpočinku, ale také obnovy, setkávání, sdílení, společenského života.

Doba načerpání: Někteří věnují několik dní duchovní obnově nebo pouti. Jiní si znovu přečtou evangelium, sami nebo s ostatními, jako slovo, které dnes oživuje. Jiní mohou čerpat ve velké knize stvoření, když budou obdivovat krajiny tak rozmanité a tak nádherné, že nás pozvedají a mluví k nám o Bohu.

Kéž bychom mohli v těch chvílích slyšet Boží pozvání k péči o svět, pozvání činit tam, kde žijeme, svět vřelejší, lidštější, bratrštější.

Čas setkání s příbuznými, s přáteli: Chvíle, které věnujeme tomu, abychom prožili něco společně. Je to čas být pozorný k ostatním, ať jsou jacíkoli.

Čas sdílení: Sdílení našeho přátelství, naší radosti. Sdílet s našimi dětmi, že nám na nich záleží.

Také čas modlitby: Pozorní k tomu, co se děje v našem světě v tomto okamžiku, se modleme za ty, kteří to nejvíce potřebují, za mír, za lepší soužití.

Bude to stále rok milosrdenství. Utvořme si srdce pozorné ke krásným věcem, ke každému a k těm, kteří se mohou cítit o něco víc sami.

Kéž nám doba prázdnin umožní načerpat radost z přátelství a plně se obnovit. Pak můžeme, lépe vybaveni, vyrazit společně na další cestu.

Krásné prázdniny všem!

P. Jacques Hamel,
červen 2016

(zdroj: rouen.catholique.fr, The Guardian; foto: public domain)