Život zavražděného kněze Jacquesa Hamela

Katolický kněz Jacques Hamel z Francie byl zavražděn 26. července 2016 teroristy Islámského státu během slavení mše svaté v kostele Saint-Étienne, blízko města Rouen. Bylo mu 85 let. Jaký byl jeho život?
Publikováno: 27. 7. 2016 17:15

Otec Jacques Hamel  se narodil se ve městě Darnétal na francouzském území Seine-Maritime 30. listopadu 1930. V roce 1958 byl v Rouenu vysvěcen na kněze biskupem Joseph-Marie Martinem, poté působil jako vikář ve farnosti sv. Antonína v Petit-Quevilly. V roce 1967 se přemístil do farnosti v Sottevile-les-Rouen, v roce 1975 se stal farářem v Saint-Pierre-les-Ebeuf a od roku 1988 v Cléonu.

Od roku 2000 působil jako člen společné duchovní správy ve farnosti Saint-Etienne-du-Rouvray a po pěti letech, kdy odešel do důchodu, už zde jen vypomáhal. V roce 2008 oslavil zlaté kněžské jubileum.

Místní farníci a známí ho označují za dobrého člověka, velmi skromného, jenž byl, i ve svém pokročilém věku, každému stále k dispozici.

Jeho slova, která psal ještě před několika týdny místním farníkům, dnes vyznívají mnohem silněji, než možná zamýšlel:

Co napsal otec Jacques Hamel v červnu 2016 ve farním listu

Jaro bylo poněkud chladné. Možná jsme měli pokleslou náladu, ale trpělivost, léto nakonec přijde. A také čas prázdnin.

Dovolená je čas, kdy se vzdalujeme od našich běžných činností. Ale není to pouhá odbočka. Je to doba odpočinku, ale také obnovy, setkávání, sdílení, společenského života.

Doba načerpání: Někteří věnují několik dní duchovní obnově nebo pouti. Jiní si znovu přečtou evangelium, sami nebo s ostatními, jako slovo, které dnes oživuje. Jiní mohou čerpat ve velké knize stvoření, když budou obdivovat krajiny tak rozmanité a tak nádherné, že nás pozvedají a mluví k nám o Bohu.

Kéž bychom mohli v těch chvílích slyšet Boží pozvání k péči o svět, pozvání činit tam, kde žijeme, svět vřelejší, lidštější, bratrštější.

Čas setkání s příbuznými, s přáteli: Chvíle, které věnujeme tomu, abychom prožili něco společně. Je to čas být pozorný k ostatním, ať jsou jacíkoli.

Čas sdílení: Sdílení našeho přátelství, naší radosti. Sdílet s našimi dětmi, že nám na nich záleží.

Také čas modlitby: Pozorní k tomu, co se děje v našem světě v tomto okamžiku, se modleme za ty, kteří to nejvíce potřebují, za mír, za lepší soužití.

Bude to stále rok milosrdenství. Utvořme si srdce pozorné ke krásným věcem, ke každému a k těm, kteří se mohou cítit o něco víc sami.

Kéž nám doba prázdnin umožní načerpat radost z přátelství a plně se obnovit. Pak můžeme, lépe vybaveni, vyrazit společně na další cestu.

Krásné prázdniny všem!

P. Jacques Hamel,
červen 2016

(zdroj: rouen.catholique.fr, The Guardian; foto: public domain)

Autor článku:
Zuzana Lášková

Související články

Další aktuality

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019