Život zavražděného kněze Jacquesa Hamela

Katolický kněz Jacques Hamel z Francie byl zavražděn 26. července 2016 teroristy Islámského státu během slavení mše svaté v kostele Saint-Étienne, blízko města Rouen. Bylo mu 85 let. Jaký byl jeho život?
Publikováno: 27. 7. 2016 15:15

Otec Jacques Hamel  se narodil se ve městě Darnétal na francouzském území Seine-Maritime 30. listopadu 1930. V roce 1958 byl v Rouenu vysvěcen na kněze biskupem Joseph-Marie Martinem, poté působil jako vikář ve farnosti sv. Antonína v Petit-Quevilly. V roce 1967 se přemístil do farnosti v Sottevile-les-Rouen, v roce 1975 se stal farářem v Saint-Pierre-les-Ebeuf a od roku 1988 v Cléonu.

Od roku 2000 působil jako člen společné duchovní správy ve farnosti Saint-Etienne-du-Rouvray a po pěti letech, kdy odešel do důchodu, už zde jen vypomáhal. V roce 2008 oslavil zlaté kněžské jubileum.

Místní farníci a známí ho označují za dobrého člověka, velmi skromného, jenž byl, i ve svém pokročilém věku, každému stále k dispozici.

Jeho slova, která psal ještě před několika týdny místním farníkům, dnes vyznívají mnohem silněji, než možná zamýšlel:

Co napsal otec Jacques Hamel v červnu 2016 ve farním listu

Jaro bylo poněkud chladné. Možná jsme měli pokleslou náladu, ale trpělivost, léto nakonec přijde. A také čas prázdnin.

Dovolená je čas, kdy se vzdalujeme od našich běžných činností. Ale není to pouhá odbočka. Je to doba odpočinku, ale také obnovy, setkávání, sdílení, společenského života.

Doba načerpání: Někteří věnují několik dní duchovní obnově nebo pouti. Jiní si znovu přečtou evangelium, sami nebo s ostatními, jako slovo, které dnes oživuje. Jiní mohou čerpat ve velké knize stvoření, když budou obdivovat krajiny tak rozmanité a tak nádherné, že nás pozvedají a mluví k nám o Bohu.

Kéž bychom mohli v těch chvílích slyšet Boží pozvání k péči o svět, pozvání činit tam, kde žijeme, svět vřelejší, lidštější, bratrštější.

Čas setkání s příbuznými, s přáteli: Chvíle, které věnujeme tomu, abychom prožili něco společně. Je to čas být pozorný k ostatním, ať jsou jacíkoli.

Čas sdílení: Sdílení našeho přátelství, naší radosti. Sdílet s našimi dětmi, že nám na nich záleží.

Také čas modlitby: Pozorní k tomu, co se děje v našem světě v tomto okamžiku, se modleme za ty, kteří to nejvíce potřebují, za mír, za lepší soužití.

Bude to stále rok milosrdenství. Utvořme si srdce pozorné ke krásným věcem, ke každému a k těm, kteří se mohou cítit o něco víc sami.

Kéž nám doba prázdnin umožní načerpat radost z přátelství a plně se obnovit. Pak můžeme, lépe vybaveni, vyrazit společně na další cestu.

Krásné prázdniny všem!

P. Jacques Hamel,
červen 2016

(zdroj: rouen.catholique.fr, The Guardian; foto: public domain)

Autor článku:
Zuzana Lášková

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021