Ekumenická rada církví kondoluje k smrti P. Jacquesa Hamela

Přinášíme kondolenci Ekumenické rady církví k násilné smrti P. Jacquesa Hamela a odpověď předsedy České biskupské konference kardinála Dominika Duky OP.
Publikováno: 29. 7. 2016 13:30

Foto: Kostel v Saint-Etienne-du-Rouvray, besopha, CC BY

Dopis generální sekretářky ERC Sandry Silné adresovaný České biskupské konferenci

V Praze dne 27. července 2016

Vážení bratři biskupové,

z pověření Předsedy Ekumenické rady církví v ČR bych za Ekumenickou radu církví v ČR chtěla vyjádřit lítost nad smrtí našeho bratra v Kristu, otce Jacquese Hamela, kněze ze Saint-Etienne-du-Rouvray. Násilná a zbytečná ztráta života Kristova služebníka, o. Hamela, nás bolí, stejně jako litujeme dalších zraněných při této události. V modlitbách vyprošujeme Boží ochranu pro společenství místního kostela a posilu při překonávání šoku, kterým krvavá podívaná pro zúčastněné jistě byla. V modlitbách a myslích držíme také další bratry a sestry v Kristu, kteří zahynuli násilnou smrtí při své službě.

V úctě a v Kristu

Sandra Silná

generální sekretářka

Odpověď předsedy České biskupské konference kardinála Dominika Duky OP

V Krakowě, 29. července 2016

Vážení bratři a sestry,

spolu s ostatními biskupy, shromážděnými na právě probíhajících Světových dnech mládeže v Krakově, srdečně děkuji za Vaše gesto křesťanské soudržnosti vyjádřené v dopisu, který jsem včera obdržel.

Pařížského arcibiskup kard. Vingt-Trois při bohoslužbě za oběti ze Saint-Étienne du Rouvray mimo jiné řekl: „Naděje vepsaná Bohem do lidského srdce má jméno, to jméno je: život. Naděje má tvář, tvář Krista, který dává svůj život v oběť, aby lidé měli život v hojnosti. Naděje má záměr, záměr shromáždit lidstvo do jediného lidu, nikoli pomocí vyhlazování, ale přesvědčováním a naléháním na svobodu. To je ta naděje uprostřed zkoušek, která pro nás navždy zahrazuje cesty beznaděje, pomsty a smrti“.

Tuto naději chceme sdílet.

V Kristu

Kardinál Dominik Duka OP
arcibiskup pražský
předseda České biskupské konference

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Kardinál Dziwisz: Svatý otec nikdy nezapomněl na české bratry a sestry

V pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha dnes vyvrcholily oslavy 30 let od kanonizace sv. Anežky České a 30 let od pádu totalitního režimu v naší zemi. Slavnostní mši svatou celebroval Stanisław kardinál Dziwisz, emeritní krakovský arcibiskup a dlouholetý osobní sekretář papeže Jana Pavla II.
16.11.2019

Národní pouť do Říma: Byl to nezapomenutelný zážitek

Skončila česká národní pouť do Říma, které se zúčastnily tisíce poutníků z naší země, aby na místě, kde byla před 30 lety svatořečena sv. Anežka Česká, přišly poděkovat za dar svobody. Pro mnohé z nich to byl nezapomenutelný zážitek. Z jejich výpovědí vám přinášíme atmosféru, která v tomto triduu v Římě panovala. Dokreslují ji fotografie spolku Člověk a Víra.
15.11.2019

Ministerstvo zahraničních věcí se připojí k Červené středě

Ve středu 27. listopadu 2019 se v ČR už podruhé uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday). Smyslem této akce je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Vizuálním znakem iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. V letošním roce se do této iniciativy zapojí i Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV).
15.11.2019

Papež František: Chceme ze zemského povrchu vykázat jakékoli násilí na nezletilých

Až 800 milionů dětí ve světě užívá internet, čímž tvoří více než čtvrtinu z celkového počtu tří miliard jeho uživatelů. Web je však také místem, kde se nejvíce rozbujela pedopornografie. Microsoft odhaduje, že denně se na webových stránkách objeví 270 tisíc nových videonahrávek či snímků zachycujících sexuální zneužívání nezletilých.
14.11.2019

Papež František: Půdu pro růst víry připravili laici

Pravidelná středeční audience se konala paralelně v aule Pavla VI., kde před začátkem papež pozdravil asi 250 nemocných, a na náměstí sv. Petra, kde se shromáždilo asi 14.000 poutníků. Ve své katechezi se Svatý otec věnoval 18. kapitole Skutků apoštolů a nazval ji „Priscilla a Akvila ho vzali k sobě. (Sk 18,26) Manželský pár ve službě evangelia.“
14.11.2019