Mluvte s prarodiči, jsou moudrostí lidu, vyzval papež mladé před odletem

V závěru Světového dne mládeže se v neděli papež František setkal s 20 tisíci dobrovolníky, kteří se podíleli na organizaci setkání. Ve spontánně vedeném dialogu vybídl mladé, aby pamatovali na své kořeny a v přítomnosti jednali s odvahou.
Publikováno: 1. 8. 2016 11:45

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Papež František poděkoval všem dobrovolníkům za jejich „nasazení a obětavost, s kterými doprovázeli a sloužili tisícům mladých poutníků“, ale i za to, že věnovali mnoho času modlitbě. Setkání v krakovské Tauron Aréně, které doprovázel bouřlivý potlesk, ale i častý smích přítomných, bylo posledním bodem programu cesty papeže do Polska.

Římský biskup odložil předem připravený projev, protože „je dlouhý pět stran a tedy trochu nudný“, a k mladým mluvil spatra ve španělštině.

Mladí jsou podle něj nadějí pro budoucnost, avšak s dvěma podmínkami: Mít paměť a jednat s odvahou.

„První podmínkou je mít paměť; klást si otázku, odkud přicházím. Paměť svého lidu, paměť své vlastní životní historie. (…) Mladý člověk bez paměti nemůže být nadějí budoucnosti. Je to jasné? Někdo řekne: ‚Otče, ale jak to udělat, abych měl paměť?‘ – Mluv se svými rodiči, mluv s dospělými, ale především se svými prarodiči. Je to jasné? Chcete-li být nadějí budoucnosti, musíte převzít pochodeň svého dědy a babičky. Je to jasné?“ řekl František.

“Mluv se svými rodiči, mluv s dospělými, ale především se svými prarodiči. Je to jasné? Chcete-li být nadějí budoucnosti, musíte převzít pochodeň svého dědy a babičky.”

 „Slibujete mi, že při přípravě Panamy budete mluvit více se svými prarodiči? (mladí odpovídají: ano) A pokud prarodiče již odešli na věčnost, budete mluvit se starými lidmi a ptát se jich? (odpovídají: ano) Ptejte se jich, protože oni jsou moudrostí lidu,“ vyzval také papež.

Druhou podmínkou je podle Františka mít odvahu a nezaleknout se v přítomnosti. Římský biskup připomněl mladého grafika z týmu Světového dne mládeže v Krakově Macieje Cieslu, který zemřel po nemoci krátce před začátkem akce: „Měl odvahu, odvahu neustále bojovat i za těch nejhorších podmínek. Tento mladík tu dnes není, ale zasel naději budoucnosti. Pro přítomnost je tedy třeba odvaha. Pro přítomnost je třeba co? (mladí odpovídají: odvaha) Smělost, odvaha. Je to jasné?“

„Já nevím, zda budu v Panamě, ale mohu vás ujistit o jedné věci: že Petr v Panamě bude,“ uzavřel František s odkazem na úřad papeže, který je nástupcem svatého Petra. „A Petr se vás zeptá, jestli jste mluvili se svými prarodiči, jestli jste mluvili se starými lidmi, abyste měli paměť, jestli jste měli odvahu a smělost čelit situacím a jestli jste zasévalli pro budoucnost. A Petrovi odpovíte: (odpovídají: ano). Jasné?“

(zdroj: Radio Vaticana, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Dekalog Krzysztofa Kieślowského na TV Noe

Televize Noe uvede Dekalog polského režiséra Krzysztofa Kieślowského, proslulou sérii 10 televizních filmů natočených na motivy desatera Božích přikázání. První díl bude možné sledovat na TV Noe již dnes, 11. dubna 2021, od 20.05 hodin.
11.04.2021

Papež František na neděli Božího milosrdenství: Jsme milosrdní k jiným?

Papež František dnes na neděli Božího milosrdenství slavil mši svatou v římském kostele Santo Spirito in Sassia. Ve své homilii vyzval k tomu, abychom projevovali milosrdenství vůči druhým, protože bez toho by se naše víra stala mrtvou. Milosrdný postoj pramení z vědomí, že jsme sami byli obdařeni pokojem, odpuštěním a ranami milosrdného Ježíše, vysvětlil Svatý Otec.
11.04.2021

Neděle Božího milosrdenství je příležitostí vystavit se proudu Boží milosti

Druhá neděle po Velikonocích je nazývána Bílou nedělí (Dominica in albis) a od roku 2000 je slavena jako neděle Božího milosrdenství. Ukazuje tak na vzkříšeného Krista jako zdroj důvěry a naděje.
10.04.2021

Videokázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti - 2. neděle velikonoční

09.04.2021

Mladý Bergoglio – noční adorátor

Papež František zaslal dopis španělskému katolickému týdeníku „Alfa y Omega”, v němž vzpomíná na noční adorace v buenosaireské bazilice Nejsvětější svátosti. V padesátých letech minulého století je sdílel se svým rodným bratrem Oscarem Bergogliem.
09.04.2021