František mladým: Jste požehnáním lidské rodiny

Datum publikace2. 8. 2016, 13.39

„Františku, děkujeme ti,“ stojí na transparentu na jedné z bariér oddělujících sektory pro poutníky v krakovském Campu misericordiae. S tímto pocitem odjíždělo z letošního Světového dne mládeže (SDM) na dva a půl milionu lidí. Téma nového Katolického týdeníku je jasné.

Ilustrační foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Rozlehlá pláň na okraji druhého největšího polského města je v obležení armády. Ne proto, že by ten obrovský zástup lidí s červenými, modrými a žlutými poutnickými batůžky byl nebezpečný. Naopak jde o naši bezpečnost, kvůli níž se mnozí poutníci báli do Krakova přijet. Během týdenního programu setkání zasáhla všechny zpráva o tom, že přímo v kostele byl islamisty zavražděn francouzský kněz. „Mějte odvahu, buďte silnější než zlo tím, že budete milovat všechny, dokonce i nepřátele,“ kázal však Svatý otec a dodal: „Budou se vám možná smát, protože věříte v tichou a pokornou sílu milosrdenství. Nebojte se a myslete na slova těchto dnů: Blahoslavení milosrdní, neboť oni dojdou milosrdenství.“

Papež František tak z obrovského pódia, kde se v Campu slavila nedělní mše svatá, opakoval citát z Matoušova evangelia, jenž se stal refrénem hymny letošního SDM. Hlásají ho nápisy na poutnických šálách a dalších předmětech, připomíná jej Svatá brána, kterou papež a jeho doprovod prošli k vyvýšenému oltáři. Na oblouku brány stojí obraz milosrdného Krista, jak jej viděla svatá sestra Faustyna Kowalská z Krakova – ta byla spolu se sv. Janem Pavlem II., zakladatelem tradice SDM a někdejším krakovským arcibiskupem, patronkou letošního setkání.

Budou vás možná označovat za snílky, protože věříte v nové lidství, které odmítá nenávist mezi národy, nepovažuje hranice mezi státy za bariéry a své tradice uchovává bez nenávisti a egoismu. Nenechte se odradit: úsměvem a otevřenou náručí ohlašujete naději. Jste požehnáním pro jedinou lidskou rodinu, kterou tu tak krásně reprezentujete!“ pokračoval František v homilii, po jejímž zakončení se rozezněl dlouhotrvající potlesk.

Podle vlajek i nápisů na poutnických identifikačních kartách lze vidět, že členové této lidské rodiny přijeli ze všech kontinentů: nechybí Afričané, křesťané z Blízkého východu, Ukrajinci, Korejci, Japonci nebo Arméni, Kanaďané, Brazilci ani evropské národy. Australané s sebou dokonce nosí maskota - klokana. „Kvůli papeži Františkovi jsme si udělali dvoutýdenní výlet do Evropy, který jsme spojili ještě s návštěvou Berlína a Prahy. Prostě ho milujeme,“ svěřuje se Američanka Jennifer, která přicestovala s manželem a dvěma dospělými dcerami. Poutníci z Panamy jsou zase nejvíce vidět, když Svatý otec v poledne ohlásí jejich zemi jako hostitele příštího SDM v roce 2019.

Vzhledem k davům a velké vzdálenosti jednotlivých obrazovek je dnešní evangelium o malém Zacheovi, který vylezl na strom, aby aspoň něco viděl, aktuální i v praktické rovině. Ta duchovní je samozřejmě silnější a nelze přehlédnout dojetí některých, když František připomíná: „Když tě Ježíš žádá, aby směl vstoupit do tvého domu, jako to chtěl po Zacheovi, oslovuje tě jménem. Nás všechny volá jménem a tvoje jméno je pro něho cenné.“

Je pro nás veliká čest, že jsme byli jako skauti osloveni s tím, že právě při SDM smíme pomáhat,“ řekl mi Michał, Polák, jeden ze skautů-harcerů, kteří v parádních krojích působili jako jedna z bezpečnostních a pořadatelských složek.

Hrdost Krakovanů, že právě jejich město hostí toto setkání, byla patrná po celý týden, kdy poutníkům ochotně pomáhali a radili, uvolňovali jim místa v dopravních prostředcích a zdálo se, že jim nevadí ani mohutná dopravní a bezpečnostní omezení. A tady na pláni byli přítomní i se svými malými dětmi, a to i přes tropické počasí střídané prudkou bouřkou a lijákem. Od unavených a pomačkaných mladých poutníků je odlišovalo jen sváteční oblečení. Radost i sebevědomí, že tyto dva miliony lidí se sešly bez přinucení a s chutí, aby společně oslavily Boží milosrdenství, jsme sdíleli všichni a v letmých úsměvech nebo drobných gestech sounáležitosti, jež jsme si vyměňovali – ať už šlo o obrázek domácího svatého, podanou láhev vody nebo uvolnění místa na lavičce – to bylo znát.

Mohli bychom říci, že Světový den mládeže začíná dnes a pokračuje zítra doma, protože tam se s tebou chce Ježíš od této chvíle setkávat. Pán nechce zůstat jenom v tomto krásném městě nebo v hezkých vzpomínkách, ale přeje si přijít do tvého domu a denně přebývat v tvém životě: studiu, práci, přátelstvích, citech, plánech a snech,“ zdůraznil papež. Snad se to letošním poutníkům aspoň zčásti podaří.

Alena Scheinostová, Krakov

Více v Katolickém týdeníku, který je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Muslimové ve Francii na bohoslužbách

Vražda kněze P. Jacquese Hamela přímo při bohoslužbě nedaleko francouzského Rouenu šokovala minulý týden nejen věřící. V reakci na tento barbarský čin se muslimové hromadně vydali do katolických kostelů, aby se společně s křesťany modlili za mír a pokojné soužití.

Mysterium večerního Karlštejna

Jedním z pomyslných pomníků pozemského života císaře Karla IV., jehož jubileum si celý rok připomínáme, je státní hrad Karlštejn. Vydali jsme se na prohlídku po stopách zbožného císaře, na místa, kde se modlil.

Pán žehnej vašim snům

Přinášíme promluvu papeže Františka, kterou pronesl v Krakově při setkání s mladými lidmi během sobotní vigilie.

(autor: Tomáš Kutil, KT)

Autor článku: František Jemelka