Památku zavražděného kněze uctila zaplněná katedrála

Datum publikace2. 8. 2016, 16.45

Plná katedrála ve francouzském Rouenu a další stovky lidí kolem ní dnes uctili památku nedávno zavražděného kněze Jacquesa Hamela. Pohřbu se mimo rodiny nebo farníků zúčastnili i političtí představitelé Francie a kromě katolických kněží či biskupů byli přítomni také zástupci ortodoxní a anglikánské církve, členové židovské i muslimské obce.

Obřad začal dlouhým průvodem s rakví zavražděného kněze, netradičně směřujícím do bočního vchodu katedrály, aby mohl projít Bránou milosrdenství. Bohoslužbě předsedal arcibiskup Rouenu Dominique Lebrun.

Na začátku bohoslužby arcibiskup poděkoval za účast smutečních hostů z různých komunit a společenských vrstev: 'Bratr Jacques napsal: Když jsou dveře otevřené, je to pozvání ke vstupu. Vstupte. Jde o pouť k milosrdnému Bohu. Jde o to obrátit se k Bohu, abychom měli stejné srdce jako on, napsal bratr Jacques. Drazí přátelé, buďme zde v prostotě našich srdcí před Bohem, buďme muži a ženami dobré vůle,' řekl arcibiskup Lebrun.

Generální vikář Philippe Maheut přiblížil život P. Hamela. 'Byl to člověk hluboce dobrý, pokorný a nenápadný ... Měl lampu zapálenou až do konce,' glosoval jeho službu, ve které na vlastní přání pokračoval ve vysokém věku přes 85 let. Zaznělo také několik svědectví lidí z rodinného okruhu, kteří otce Jacquese znali.

Byl to můj bratr a byl bratrem všech,“ řekla jeho sestra Rosalyn, která také uvedla, že její bratr během války v Alžírsku odmítl povýšení, aby nemusel nikomu velet k zabíjení. Při jedné přestřelce v poušti byl jediným Francouzem, který přežil, a kladl si prý otázku, proč právě on: 'Dnes, náš bratře Jacquesi, máš odpověď. Bůh lásky a milosrdenství tě vybral, abys sloužil ostatním, pěstoval lásku, sdílení a toleranci mezi lidmi všech vyznání, věřících i nevěřících, až do svého posledního dechu. Tím, že jsi daroval život, jsi tento vzkaz vyslal nám všem - buďme všichni služebníky Božími a pracujme pro mír,' řekla sestra zavražděného kněze.

Dominique Lebrun ve své homili například připomenul význam Ježíšovy radikální výzvy milovat své nepřátele a modlit se za ty, kteří nás pronásledují; ta je v souvislosti s vraždou J. Hamela více než aktuální. Tamní katolické komunitě zdůraznil, že jsou sice 'zraněni, zdrceni, ale ne zničeni'. Také se při této příležitosti obrátil na občasné návštěvníky kostelů či nepraktikující věřící a vyzval je k 'jednoduchému činu': 'Zveme vás k návštěvě kostela v nejbližších dnech, vyjádřete zde odmítnutí poskvrnění posvátnosti kostela. Dokažte, že zlo nebude mít místo ve vašem srdci a požádejte o milost Boží. Zapalte svíčku, a navštivte v následujících dnech kostely,' řekl k tomu mimo jiné arcibiskup.

Kromě rodiny, významných politických i náboženských představitelů a farníků otce Jacquesa se pohřbu účastnilo i 150 mladých lidí, kteří se vrátili ze Světového dne mládeže v Krakově.

Katolický kněz byl před několika dny zavražděn islámskými teroristy při slavení mše svaté v městečku Saint-Étienne-du-Rouvray. Ke vzpomínce na Jacquesa Hamela se připojily i pražské kostely, v nich se na několik minut rozezněly zvony; rovněž proběhly mše svaté či modlitební setkání.

(s využitím zprávy na webu www.proglas.cz, ČTK)

Autor článku: Zuzana Lášková