Před 80 lety zemřel patron Romů

Ceferino Gimenéz Malla zemřel 8. srpna 1936 jako mučedník španělské občanské války, když odmítl popřít svoji víru. Hned po šedesáti letech byl papežem Janem Pavlem II. blahořečen. Připomínáme si výročí jeho úmrtí.
Publikováno: 9. 8. 2016 15:30

Blahoslavený Malla, zvaný také jako „El Pelé“ se narodil v srpnu 1861 ve španělské vesnici Benavent de Segria.

Chudoba a kočovný styl života jeho rodiny mu nedopřály chodit do školy. Zůstal sice po celý život téměř negramotný, vynikal však svojí citlivostí k druhým lidem, poctivostí a silným charismatem.

Po svatbě se usadil ve městě Barbastro. Se ženou Teresou se jim nepodařilo otěhotnět, adoptovali ale Teresinu neteř Pepitu.

Po smrti své ženy začal díky svým znalostem katolického náboženství působit jako katecheta a v roce 1926 se stal františkánským terciářem.

Když po převratu generála Franca vypukly ve Španělsku nepokoje, docházelo také k častým útokům na kleriky. V momentě, kdy se Malla jednou na ulici zastal mladého kněze, byl zatčen a uvězněn. Ve vězení mu byla nabídnuta svoboda, pod podmínkou, že se přestane modlit růženec, který měl s sebou. Odmítnul. V srpnu 1936 byl proto, ve věku 75 let zastřelen popravčí četou, v ruce svírajíc růženec, kterého se nevzdal. Před výstřelem prý vykřikl: „Ať žije Kristus Král!“.

Malla pomáhal chudým lidem, rozdával ze svého všem, kteří potřebovali pomoct. Netrvalo dlouho a papež Jan Pavel II. ho 4. května 1997 prohásil za vůbec prvního blahoslaveného Roma. "Jeho život ukazuje, že je Kristus přítomný v různých národech i rasách, a že všichni jsou povoláni ke svatosti, které je možné dosáhnout plněním Jeho přikázání a zůstávání v Jeho lásce,“ řekl Jan Pavel II. během Ceferinova procesu blahořečení. Jeho svátek připadá na 4. května, právě v den jeho beatifikace. Dnes je považován za patrona Romů.

Chcete-li bl. Ceferina poznat blíže, můžete se podívat např. na Tv Noe.

(zdroj: vatican.va, romea.cz, L'Osservatore Romano, Wikipedia.org)

Autor článku:
Zuzana Lášková

Související články

Další aktuality

Papež František: Josefovo otcovství odráží něžnou Boží lásku

Při pravidelné středeční audienci pokračoval papež František v cyklu katechezí věnovaných sv. Josefovi. Dnes se zaměřil na jeho roli milujícího otce a odraz Boží něhy, která nám umožňuje cítit se milováni a vítáni ve všech našich slabostech.
19.01.2022

Emeritní olomoucký biskup Mons. Josef Hrdlička dnes slaví 80 let

Dnes slaví významné životní jubileum 80 let emeritní olomoucký biskup Mons. Josef Hrdlička. Biskupem byl od roku 1990, v roce 2017 přijal papež František jeho rezignaci podanou z důvodu dosažení věku 75 let.
19.01.2022

Svatý otec finančně podpoří Filipínce a migranty na bělorusko-polské hranici

Papež František finančně podpoří obyvatelstvo Filipín, postižené tajfunem Rai, a migranty, kteří uvízli na hranici mezi Běloruskem a Polskem. Informuje o tom Tiskové středisko Svatého stolce v prohlášení vatikánského Úřadu pro integrální lidský rozvoj.
19.01.2022

Otec Patton: Ve Svaté zemi jednota křesťanů narůstá

Audience u Svatého otce nás povzbudila a nasměrovala, říká otec Francesco Patton. Navzdory složitému blízkovýchodnímu kontextu příklady žitého bratrství nechybí, dodává v rozhovoru pro Vatikánská média františkánský kustod Svaté země.
18.01.2022

Vatikán: Státní sekretář Parolin onemocněl covidem

Kardinál státní sekretář má mírné příznaky. Pozitivní test měl také monsignor Edgar Peña Parra. Oba jsou v izolaci.
18.01.2022