Sestry františkánky reagují na komentář L. Jelínka v Právu

Politolog Lukáš Jelínek napsal pro čtvrteční (11. srpna 2016) Právo komentář Zamčené kostely a apetýt církví, ve kterém se věnuje případu bývalého mateřského kláštera sester františkánek v Moravské Třebové (ač patřil mezi blokovaný majetek, byl převeden na město, a tudíž se ho zatím netýkaly tzv. církevní restituce) a snaze vyhnout se soudním sporům. Jak na text reaguje představená Kongregace sester Neposkvrněného početí Panny Marie III. řádu sv. Františka? Přečtěte si reakci z téhož dne.
Publikováno: 15. 8. 2016 17:15

Foto: archiv řádu

Vážený pane Jelínku,

dnes vyšel v deníku Právo Váš článek o Moravské Třebové, tedy spíše o nás, františkánkách, které absurdní částkou 15 mil. zničily vyhlídku na smír s Městem.

Ráda bych se s Vámi setkala osobně nebo alespoň promluvila telefonicky, ale našla jsem na Vás jen e-mailovou adresu. Tedy používám tuto cestu.

Potěšilo mne, že se nás jistým způsobem zastáváte, když píšete: „… Na omluvu řádových sester lze uvést, že v prostředí, kde se pohybují, sotva demokratické principy poznají. A ekonomická a rozpočtová gramotnost jim může být také cizí."

Z tohoto si dovoluji odvodit názor, že ani nevíte, jak se taková představená řádu stane představenou ... Nebo se mýlím? Znáte pravidla, jak a kdo volí představené? Možná by Vás to mohlo zajímat, ať můžete být ve Vašich úsudcích o demokratických principech v církevním prostředí přesnější.

Také musím říci, že Vaše věta o ekonomické a rozpočtové gramotnosti mne popíchla, abych se Vám ozvala. Než jsem se stala řádovou sestrou, studovala jsem na matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a kdybyste stál o to, mohla bych domluvit společné setkání s Vámi a ředitelem Fin. trhů a retailových investic nebo s manažerem Správy aktiv pro institucionální klienty ČS, se kterými pečlivě zvažujeme využití splátek finanční náhrady pro budoucnost našeho řádu.

Pokud Vás opravdu zajímá (a nepsal jste to jenom proto, že Vám za to zaplatili), proč jsme jako smírnou dohodu navrhly Městu Moravská Třebová 15 mil. Kč, můžete si více přečíst na webových stránkách: http://klastermt.sestry-nppm.cz/aktuality/proc-jsme-navrhly-narovnani-financni-formou/.

Asi by bylo zajímavé, kdyby se objevil také článek s titulkem: "Proč řádové sestry žádaly po Městu jen pětinu celkového odhadu kláštera, přestože za tuto budovu neobdržely z finanční náhrady od státu ani korunu?"

Pokud budete mít někdy cestu přes Olomouc, zajděte do naší kavárny Õde v Hrnčířské ulici a můžeme popovídat i o pozitivnějších věcech.

 

S přáním pokoje a dobra

sr. Vojtěcha Zikešová

františkánky NPPM

Olomouc

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Modlitba a mše za oběti střelby v Ostravě

ČBK vyzývá k modlitbám za oběti tragické události z dnešního rána ve Fakultní nemocnici v Ostravě a jejich rodiny.
10.12.2019

Nikdo nesmí na ulici umrznout. V Praze byla otevřena nová noclehárna pro lidi bez domova.

V Praze žijí bez domova čtyři tisíce lidí. Přespávají na ubytovnách, na gauči u přátel, ale také venku v parcích a opuštěných objektech. Když se ochladí, vyhledávají noclehárny. Jejich kapacita ale v zimních měsících nestačí. Aby lidé venku neumrzli, otevřela na začátku prosince Arcidiecézní charita Praha spolu s Armádou spásy krizovou noclehárnu v Praze-Michli. Bude fungovat až do konce března.
10.12.2019

Justitia et Pax Europa: Domorodé národy jsou živou výzvou k naději

Prohlášení Justitia et Pax Europa (Spravedlnost a mír) u příležitosti Dne lidských práv, 10. prosince 2019. Text přinášíme v plném překladu.
10.12.2019

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2019

Modleme se za to, abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade.
10.12.2019

Papež jmenoval kardinála Tagleho prefektem Kongregace pro evangelizaci národů

Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo jmenování nového prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, latinsky tradičně nazývané propaganda fide, jakož i výměny velmistra rytířského řádu strážců svatého hrobu jeruzalémského.
09.12.2019