Sestry františkánky reagují na komentář L. Jelínka v Právu

Politolog Lukáš Jelínek napsal pro čtvrteční (11. srpna 2016) Právo komentář Zamčené kostely a apetýt církví, ve kterém se věnuje případu bývalého mateřského kláštera sester františkánek v Moravské Třebové (ač patřil mezi blokovaný majetek, byl převeden na město, a tudíž se ho zatím netýkaly tzv. církevní restituce) a snaze vyhnout se soudním sporům. Jak na text reaguje představená Kongregace sester Neposkvrněného početí Panny Marie III. řádu sv. Františka? Přečtěte si reakci z téhož dne.
Publikováno: 15. 8. 2016 17:15

Foto: archiv řádu

Vážený pane Jelínku,

dnes vyšel v deníku Právo Váš článek o Moravské Třebové, tedy spíše o nás, františkánkách, které absurdní částkou 15 mil. zničily vyhlídku na smír s Městem.

Ráda bych se s Vámi setkala osobně nebo alespoň promluvila telefonicky, ale našla jsem na Vás jen e-mailovou adresu. Tedy používám tuto cestu.

Potěšilo mne, že se nás jistým způsobem zastáváte, když píšete: „… Na omluvu řádových sester lze uvést, že v prostředí, kde se pohybují, sotva demokratické principy poznají. A ekonomická a rozpočtová gramotnost jim může být také cizí."

Z tohoto si dovoluji odvodit názor, že ani nevíte, jak se taková představená řádu stane představenou ... Nebo se mýlím? Znáte pravidla, jak a kdo volí představené? Možná by Vás to mohlo zajímat, ať můžete být ve Vašich úsudcích o demokratických principech v církevním prostředí přesnější.

Také musím říci, že Vaše věta o ekonomické a rozpočtové gramotnosti mne popíchla, abych se Vám ozvala. Než jsem se stala řádovou sestrou, studovala jsem na matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a kdybyste stál o to, mohla bych domluvit společné setkání s Vámi a ředitelem Fin. trhů a retailových investic nebo s manažerem Správy aktiv pro institucionální klienty ČS, se kterými pečlivě zvažujeme využití splátek finanční náhrady pro budoucnost našeho řádu.

Pokud Vás opravdu zajímá (a nepsal jste to jenom proto, že Vám za to zaplatili), proč jsme jako smírnou dohodu navrhly Městu Moravská Třebová 15 mil. Kč, můžete si více přečíst na webových stránkách: http://klastermt.sestry-nppm.cz/aktuality/proc-jsme-navrhly-narovnani-financni-formou/.

Asi by bylo zajímavé, kdyby se objevil také článek s titulkem: "Proč řádové sestry žádaly po Městu jen pětinu celkového odhadu kláštera, přestože za tuto budovu neobdržely z finanční náhrady od státu ani korunu?"

Pokud budete mít někdy cestu přes Olomouc, zajděte do naší kavárny Õde v Hrnčířské ulici a můžeme popovídat i o pozitivnějších věcech.

 

S přáním pokoje a dobra

sr. Vojtěcha Zikešová

františkánky NPPM

Olomouc

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Rozhovor s velvyslancem Václavem Kolajou v italském tisku

Tento týden publikovala italská tisková agentura ACI Stampa v souvislosti s blížícím se výročím sametové revoluce a českou národní poutí do Říma obsáhlý rozhovor s českým velvyslancem ve Vatikánu Václavem Kolajou. Jakým způsobem fungovaly vztahy mezi Svatým stolcem a Československem v období komunismu? A proč si v době železné opony Československo vysloužilo titul jednoho z nejvíce protikatolicky zaměřených států? To jsou některé z otázek, na které český velvyslanec odpovídal.
16.08.2019

Tři novici Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele složili dočasné sliby

Během včerejší slavnosti Nanebevzetí Panny Marie složili v bazilice na Svaté Hoře u Příbrami novici br. Pavel Hodousek, P. Jan Kuník a br. Lukáš Michalovič do rukou provinciála Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele P. Václava Hypiusa dočasné sliby čistoty, chudoby a poslušnosti.
16.08.2019

Programové tipy Radia Proglas na 34. týden 2019

V týdnu od 19. srpna se můžete například těšit na reportáž o kurzu přežití, který absolvovali výherci soutěže Hrdina Barvínku, nebo na rozhovor s Mons. Václavem Malým k připomínce 21. srpna 1968.
15.08.2019

Nanebevzetí Panny Marie slavíme již více než 16 století

Na dnešní den 15. srpna připadá Slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Odkdy a proč si vlastně tento svátek připomínáme? Jak se na tuto skutečnost dívají jiné církve?
15.08.2019

Biskup Vlastimil Kročil: Novému proboštu vyprošuji od Boha milost a sílu

Ve středu 14. 8. 2019 uvedl diecézní biskup Vlastimil Kročil vikáře Ivo Prokopa do úřadu jindřichohradeckého probošta. V úřadu chce nový probošt navázat na službu předchůdců.
15.08.2019