Katolický týdeník: Co podniká církev s navráceným majetkem?

Plzeňský biskup Tomáš Holub v rámci České biskupské konference koordinuje Ekonomicko-právní sekci. Zodpovídá tak i za nakládání s navráceným majetkem a finanční hospodaření církve. Navazuje tak na práci generálního sekretáře, kterou vykonával dosud.
Publikováno: 24. 8. 2016 10:00

ilustr. foto: KT

Přinášíme část rozhovoru:

Co se vlastně nyní s navráceným majetkem děje?

Podle plánu, ačkoliv s určitým zpožděním, jsme ve fázi, kdy se uzavírají nové nájemní smlouvy na pole, vytvářejí se podniky diecézí, kapitul a dalších právnických osob, které by byly schopny skutečně zodpovědně, šetrně, ale zároveň efektivně pracovat v lesích a s polnostmi. Jednotlivé diecéze vyhledávají a vyhodnocují a eventuálně pak investují do řady projektů peníze, které dostávají z náhrad. Jsou to nákupy pozemků, podíly v podnikatelských aktivitách, které ovšem musejí podléhat našemu etickému kodexu. V jednotlivých diecézích se počítají skutečné výnosy dosavadního hospodaření, zda budou odpovídat strategickým plánům, zda skutečně směřujeme k dlouhodobé ekonomické udržitelnosti.

Řekněme, že farnost získá zpět pozemek, nemovitost – co se pak děje? Kdo hospodaří, farář? Nebo je to svěřeno diecézi?

To je v každé diecézi trochu jiné, ale obecně se přihlíží k rozhodnutí faráře, ekonomické rady a počítá se se schválením biskupství.

Takže se farníci dozvědí, že mají ve farnosti pole?

Právě v tuto chvíli se zvyšují nároky na ekonomické rady farností. Takové věci by měly řešit a probírat. A v nich mají mít účast samozřejmě i farníci.

Jaký je aktuálně stav navrácení?

Jsou diecéze, které mají vráceno 95 % majetku. Jedinou významnější výjimkou je olomoucká arcidiecéze, kde jsou tyto údaje řádově o dvacet, třicet procent nižší. Soudní spory probíhají, ale jsou jich desítky a v celkovém objemu navraceného majetku představují zlomek, který nedosahuje ani jednoho procenta.

Více v Katolickém týdeníku, který je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Ohlédnutí olympijského kaplana

P. Oldřich Chocholáč vyrazil v kněžské službě k našim olympionikům. Jak svou misi v Riu de Janeiru prožíval?

Mladí lidé pomáhají v pohraničí

Více než šedesátka mladých katolíků vyrazila na Manětínsko na speciální akci, při níž pomáhají místním lidem. Jak sami říkají: chválí Pána prací, konkrétním skutkem, pomocí druhému. Ve spolupráci s nemalou skupinou sousedů z Německa.

V Číně nežádoucí

Karvinský farář P. Przemysław A. Traczyk se vydal s farníky do Číny. Návštěva poutního místa Še-Šan však kvůli předem nedomluvenému slavení mše svaté skončila pro kněze zákazem dalšího vstupu do země.

Doma: Návrat do školy

Prázdniny spějí ke svému závěru. Jak (ne)připravovat dítka na školní docházku? Co je v tomto období důležité a jak si ho nepokazit…

(zdroj: KT)

Soubory ke stažení

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Papež: Víra nás nabádá odporovat lhostejnosti

Dnes dopoledne pronesl Petrův nástupce pravidelnou katechezi, stále jen z knihovny Apoštolského paláce v přímém televizním přenosu. Druhou katechezi nového cyklu Uzdravit svět nazval papež František Víra a lidská důstojnost. V pozdravu adresovanému do Polska papež František připomněl 100. výročí "zázraku na Visle", tedy vítězství polské armády nad přesilou sovětských bolševiků u Varšavy.
12.08.2020

Poutní místo Mariahilf nad Zlatými Horami a kostel sv. Michaela Archanděla v Hrozové

Videopozvánka na poutní místo MariaHilf ve Zlatých Horách, které si 15. srpna 2020 připomene 25 let od posvěcení obnoveného chrámu.
12.08.2020

Slavnost Mariina Nanebevzetí bude v některých farnostech provázet i žehnání bylin a květin

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie oslaví církev v sobotu 15. srpna. Na několika místech ostravsko-opavské diecéze proběhnou poutě, v Hrabyni či na Maria Hilf dokonce půjde o poutě hlavní. V některých farnostech bude součástí oslav tohoto velkého mariánského svátku i prastarý zvyk žehnání bylin a květin.
12.08.2020

Den Brna 2020

Pontifikální bohoslužbu v rámci letošních jubilejních oslav Dne Brna bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle slavit v sobotu 15. srpna v 10.00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně (u jezuitů). Po mši slavnostně požehaná sochu jezuitského kněze P. Martina Středy, který svými modlitbami provázel Brňany v bojích při ubránění města před švédskými vojsky v roce 1645. Vše bude živě přenášet Česká televize ČT 2.
12.08.2020

Charita pro Libanon: Peníze českých dárců pomohou v Bejrútu

Nedávná exploze v bejrútském přístavu způsobila obrovské škody, ovšem vzápětí vyvolala velkou vlnu solidarity na celém světě. Do pomoci se okamžitě zapojila místní Caritas Lebanon, která se na místě stará o raněné a poskytuje přístřeší. Tuto sesterskou organizaci podporuje také česká Charita – a prvních 10 tisíc eur (přibližně 262 tisíc Kč) z krizového fondu Charity Česká republika odešlo do Libanonu právě dnes. Charita Česká republika současně vyhlásila finanční sbírku, kam už přispěly desítky lidí z celé České republiky.
12.08.2020