Katolický týdeník: Co podniká církev s navráceným majetkem?

Datum publikace24. 8. 2016, 8.00

Plzeňský biskup Tomáš Holub v rámci České biskupské konference koordinuje Ekonomicko-právní sekci. Zodpovídá tak i za nakládání s navráceným majetkem a finanční hospodaření církve. Navazuje tak na práci generálního sekretáře, kterou vykonával dosud.

ilustr. foto: KT

Přinášíme část rozhovoru:

Co se vlastně nyní s navráceným majetkem děje?

Podle plánu, ačkoliv s určitým zpožděním, jsme ve fázi, kdy se uzavírají nové nájemní smlouvy na pole, vytvářejí se podniky diecézí, kapitul a dalších právnických osob, které by byly schopny skutečně zodpovědně, šetrně, ale zároveň efektivně pracovat v lesích a s polnostmi. Jednotlivé diecéze vyhledávají a vyhodnocují a eventuálně pak investují do řady projektů peníze, které dostávají z náhrad. Jsou to nákupy pozemků, podíly v podnikatelských aktivitách, které ovšem musejí podléhat našemu etickému kodexu. V jednotlivých diecézích se počítají skutečné výnosy dosavadního hospodaření, zda budou odpovídat strategickým plánům, zda skutečně směřujeme k dlouhodobé ekonomické udržitelnosti.

Řekněme, že farnost získá zpět pozemek, nemovitost – co se pak děje? Kdo hospodaří, farář? Nebo je to svěřeno diecézi?

To je v každé diecézi trochu jiné, ale obecně se přihlíží k rozhodnutí faráře, ekonomické rady a počítá se se schválením biskupství.

Takže se farníci dozvědí, že mají ve farnosti pole?

Právě v tuto chvíli se zvyšují nároky na ekonomické rady farností. Takové věci by měly řešit a probírat. A v nich mají mít účast samozřejmě i farníci.

Jaký je aktuálně stav navrácení?

Jsou diecéze, které mají vráceno 95 % majetku. Jedinou významnější výjimkou je olomoucká arcidiecéze, kde jsou tyto údaje řádově o dvacet, třicet procent nižší. Soudní spory probíhají, ale jsou jich desítky a v celkovém objemu navraceného majetku představují zlomek, který nedosahuje ani jednoho procenta.

Více v Katolickém týdeníku, který je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Ohlédnutí olympijského kaplana

P. Oldřich Chocholáč vyrazil v kněžské službě k našim olympionikům. Jak svou misi v Riu de Janeiru prožíval?

Mladí lidé pomáhají v pohraničí

Více než šedesátka mladých katolíků vyrazila na Manětínsko na speciální akci, při níž pomáhají místním lidem. Jak sami říkají: chválí Pána prací, konkrétním skutkem, pomocí druhému. Ve spolupráci s nemalou skupinou sousedů z Německa.

V Číně nežádoucí

Karvinský farář P. Przemysław A. Traczyk se vydal s farníky do Číny. Návštěva poutního místa Še-Šan však kvůli předem nedomluvenému slavení mše svaté skončila pro kněze zákazem dalšího vstupu do země.

Doma: Návrat do školy

Prázdniny spějí ke svému závěru. Jak (ne)připravovat dítka na školní docházku? Co je v tomto období důležité a jak si ho nepokazit…

(zdroj: KT)

Autor článku: František Jemelka