Zemětřesením postižené Itálii již pomáhají i čeští věřící

Oblast poblíž L'Aquily ve střední Itálii v noci na 24. srpna zasáhlo zemětřesení o síle 6,2 stupňů Richterovy stupnice. Na přicházející zprávy reaguje i česká katolická církev. Předseda ČBK zaslal kondolenci svému italskému protějšku, za oběti, pozůstalé i jinak postižené obyvatele měst či vesnic se budou věřící v ČR modlit mj. při nedělních bohoslužbách. Finančně pomůže Charita ČR.
Publikováno: 24. 8. 2016 15:45

foto: Roberto Taddeo / CC BY-NC

"Chtěl bych Vás, vážený pane kardinále, ujistit o své hluboké účasti na bolesti Vašeho italského národa. Pamatuji ve svých modlitbách na všechny oběti a na všechny pozůstalé a na bolest těch, kteří přišli o své nejbližší. Povzbuzujeme se navzájem nadějí, že dobrotivý Bůh všechny jednou opět vzkřísí k věčnému životu," píše mj. ve své kondolenci, kterou ve středu zaslal kard. Angelovi Bagnascovi předseda ČBK kardinál Dominik Duka OP. Celý text naleznete v příloze článku.

Ke chvíli ztišení v modlitbě dnes na Twitteru vyzval i nastupující generální vikář ČBK Stanislav Přibyl.

Předseda kardinál Dominik Duka OP a místopředseda ČBK Mons. Jan Graubner zvou všechny věřící o nadcházející neděli k modlitbám za oběti, pozůstalé i jinak postižené při tomto zemětřesení. Zároveň žádají, aby v přímluvných modlitbách při nedělních bohoslužbách 28. srpna zazněla prosba za utrpení italského lidu.

Charita Česká republika operativně rozhodla o tom, že ze svého krizového fondu uvolní částku 100.000 Kč na pomoc obětem. Částku poskytne italské biskupské konferenci, která je zřizovatelem organizací poskytujících humanitární pomoc v zasaženém regionu. „Tímto gestem chceme vyjádřit solidaritu s lidmi, kteří přišli o své blízké, utrpěli zranění nebo přišli o své domovy,“ uvedl Lukáš Curylo, ředitel Charity ČR. Krizový fond Charity je tvořen z části výtěžku Tříkrálové sbírky, určené pro pomoc v zahraničí. „Proto jsou poskytnuté prostředky darem od všech, kteří do letošní Tříkrálové sbírky přispěli,“ doplňuje Curylo.

Navíc ti, kteří by chtěli projevit solidaritu skrze Charitu, mohou použít sbírkový účet č. 55660022/0800 vedený u České spořitelny, variabilní symbol 249. Taktéž je možné poslat dárcovskou SMS ve tvaru: DMS CHARITASVET na číslo 87 777. (Cena jedné DMS je 30 Kč, z toho Charita ČR obdrží 28,50 Kč. Službu zajišťuje Fórum dárců.)

Dnes v noci v 3.36 hodin zasáhlo střední Itálii několik otřesů o síle až 6.2 stupně Richterovy stupnice. Zemětřesení si dosud vyžádalo zatím více než 200 obětí, jejich počet ovšem s největší pravděpodobností bohužel není konečný. Epicentrum je v blízkosti města L'Aquila. Hlášeny jsou další záchvěvy během dne. Italská katolická církev okamžitě poskytla milion eur na likvidaci škod a zahájila celostátní výzvu farám, aby podpořily Charitu Itálie.

Situaci i nadále sledujeme

(spolupráce: Ondřej Mléčka, Charita ČR)

Soubory ke stažení

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Dekalog Krzysztofa Kieślowského na TV Noe

Televize Noe uvede Dekalog polského režiséra Krzysztofa Kieślowského, proslulou sérii 10 televizních filmů natočených na motivy desatera Božích přikázání. První díl bude možné sledovat na TV Noe již dnes, 11. dubna 2021, od 20.05 hodin.
11.04.2021

Papež František na neděli Božího milosrdenství: Jsme milosrdní k jiným?

Papež František dnes na neděli Božího milosrdenství slavil mši svatou v římském kostele Santo Spirito in Sassia. Ve své homilii vyzval k tomu, abychom projevovali milosrdenství vůči druhým, protože bez toho by se naše víra stala mrtvou. Milosrdný postoj pramení z vědomí, že jsme sami byli obdařeni pokojem, odpuštěním a ranami milosrdného Ježíše, vysvětlil Svatý Otec.
11.04.2021

Neděle Božího milosrdenství je příležitostí vystavit se proudu Boží milosti

Druhá neděle po Velikonocích je nazývána Bílou nedělí (Dominica in albis) a od roku 2000 je slavena jako neděle Božího milosrdenství. Ukazuje tak na vzkříšeného Krista jako zdroj důvěry a naděje.
10.04.2021

Videokázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti - 2. neděle velikonoční

09.04.2021

Mladý Bergoglio – noční adorátor

Papež František zaslal dopis španělskému katolickému týdeníku „Alfa y Omega”, v němž vzpomíná na noční adorace v buenosaireské bazilice Nejsvětější svátosti. V padesátých letech minulého století je sdílel se svým rodným bratrem Oscarem Bergogliem.
09.04.2021