Zemětřesením postižené Itálii již pomáhají i čeští věřící

Oblast poblíž L'Aquily ve střední Itálii v noci na 24. srpna zasáhlo zemětřesení o síle 6,2 stupňů Richterovy stupnice. Na přicházející zprávy reaguje i česká katolická církev. Předseda ČBK zaslal kondolenci svému italskému protějšku, za oběti, pozůstalé i jinak postižené obyvatele měst či vesnic se budou věřící v ČR modlit mj. při nedělních bohoslužbách. Finančně pomůže Charita ČR.
Publikováno: 24. 8. 2016 15:45

foto: Roberto Taddeo / CC BY-NC

"Chtěl bych Vás, vážený pane kardinále, ujistit o své hluboké účasti na bolesti Vašeho italského národa. Pamatuji ve svých modlitbách na všechny oběti a na všechny pozůstalé a na bolest těch, kteří přišli o své nejbližší. Povzbuzujeme se navzájem nadějí, že dobrotivý Bůh všechny jednou opět vzkřísí k věčnému životu," píše mj. ve své kondolenci, kterou ve středu zaslal kard. Angelovi Bagnascovi předseda ČBK kardinál Dominik Duka OP. Celý text naleznete v příloze článku.

Ke chvíli ztišení v modlitbě dnes na Twitteru vyzval i nastupující generální vikář ČBK Stanislav Přibyl.

Předseda kardinál Dominik Duka OP a místopředseda ČBK Mons. Jan Graubner zvou všechny věřící o nadcházející neděli k modlitbám za oběti, pozůstalé i jinak postižené při tomto zemětřesení. Zároveň žádají, aby v přímluvných modlitbách při nedělních bohoslužbách 28. srpna zazněla prosba za utrpení italského lidu.

Charita Česká republika operativně rozhodla o tom, že ze svého krizového fondu uvolní částku 100.000 Kč na pomoc obětem. Částku poskytne italské biskupské konferenci, která je zřizovatelem organizací poskytujících humanitární pomoc v zasaženém regionu. „Tímto gestem chceme vyjádřit solidaritu s lidmi, kteří přišli o své blízké, utrpěli zranění nebo přišli o své domovy,“ uvedl Lukáš Curylo, ředitel Charity ČR. Krizový fond Charity je tvořen z části výtěžku Tříkrálové sbírky, určené pro pomoc v zahraničí. „Proto jsou poskytnuté prostředky darem od všech, kteří do letošní Tříkrálové sbírky přispěli,“ doplňuje Curylo.

Navíc ti, kteří by chtěli projevit solidaritu skrze Charitu, mohou použít sbírkový účet č. 55660022/0800 vedený u České spořitelny, variabilní symbol 249. Taktéž je možné poslat dárcovskou SMS ve tvaru: DMS CHARITASVET na číslo 87 777. (Cena jedné DMS je 30 Kč, z toho Charita ČR obdrží 28,50 Kč. Službu zajišťuje Fórum dárců.)

Dnes v noci v 3.36 hodin zasáhlo střední Itálii několik otřesů o síle až 6.2 stupně Richterovy stupnice. Zemětřesení si dosud vyžádalo zatím více než 200 obětí, jejich počet ovšem s největší pravděpodobností bohužel není konečný. Epicentrum je v blízkosti města L'Aquila. Hlášeny jsou další záchvěvy během dne. Italská katolická církev okamžitě poskytla milion eur na likvidaci škod a zahájila celostátní výzvu farám, aby podpořily Charitu Itálie.

Situaci i nadále sledujeme

(spolupráce: Ondřej Mléčka, Charita ČR)

Soubory ke stažení

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.
27.09.2022

Signály Awards 2022: Na sítích s Bohem

Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou spoustu zajímavých akcí. Jednu z nich pořádá přímo web signály.cz - nedávno byly totiž spuštěny nominace do třetího ročníku ankety Signály Awards. Co to je a na co se letos můžeme těšit nám řekne moderátorka předchozích ročníků, Kateřina Sedláčková.
27.09.2022

Godzone tour 2022 startuje v Praze a v Ostravě už v říjnu!

Česká republika bude mít příležitost zažít evangelizační turné projektu Godzone letos o měsíc dřív, a to v Praze 24. října a v Ostravě 25. října. Celá tour následně pokračuje na Slovensku až do 29. října. Organizátoři této tour chtějí společně s vedoucími různých společenství sdělit Česku a Slovensku aktuální odkaz: Nevzdávej To!
27.09.2022

Evropští biskupové budou slavit společnou mši za Evropu

Bohoslužbu pořádá Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE). V Bruselu se při ní u jednoho oltáře sejdou biskupští zástupci všech členských zemí.
22.09.2022

Křížová cesta s oběťmi sexuálního zneužívání

Pomodleme se tuto křížovou cestu za oběti sexuálního zneužívání v církvi i mimo ni. Nesme je při této modlitbě všechny ve své mysli i srdci.
22.09.2022