Benediktini se kvůli zemětřesení dočasně stěhují z Nursie

Benediktini se kvůli následkům zemětřesení dočasně stěhují z místa narození svého zakladatele, Nursie. Během otřesů, které si od středy ve střední Itálii vyžádali již stovky životů, byla poničena i zdejší bazilika sv. Benedikta.
Publikováno: 25. 8. 2016 15:00

Foto: gengish skan / CC BY-NC-ND

Série otřesů zasáhla v noci na středu také oblast v okolí Nursie, epicentrum jednoho z nich se nacházelo jen pět kilometrů od města. Zemětřesení pokračovalo i následující noc. Některé budovy se zřítily, avšak na rozdíl od krajů Marky a Lazio zde není hlášena žádná ztráta na životě.

Poničena byla také bazilika sv. Benedikta, která stojí nad místem narození sv. Benedikta a sv. Scholastiky. Chrám přitom prošel stavebními úpravami teprve v roce 2000.

„Jsme naživu a není třeba hlásit žádná vážnější zranění,“ píší zdejší benediktini na svých stránkách. „Bohužel je mnoho zraněných mezi lidmi v oblasti, především v horských vesničkách. Prosím modlete se za ně.“

Po zhodnocení situace se komunita rozhodla pro dočasný pobyt v římském klášteře sv. Anselma. Dva mniši přitom zůstanou v Nursii, kde budou monitorovat další situaci. Kvůli možnému nebezpečí však budou spát ve stanech mimo zdi města.

„Snažíme se zachovávat řád řehole i v těch nejobtížnějších okolnostech, a tento přesun, i když je zničující, zajistí našim mnichům bezpečnost a pokoj k pokračování v mnišském životě,“ komentují rozhodnutí benediktini.

Současně prosí o modlitbu i o zvážení finanční podpory při obnově duchovního centra.

(zdroj: en.nursia.org)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Papež: Víra nás nabádá odporovat lhostejnosti

Dnes dopoledne pronesl Petrův nástupce pravidelnou katechezi, stále jen z knihovny Apoštolského paláce v přímém televizním přenosu. Druhou katechezi nového cyklu Uzdravit svět nazval papež František Víra a lidská důstojnost. V pozdravu adresovanému do Polska papež František připomněl 100. výročí "zázraku na Visle", tedy vítězství polské armády nad přesilou sovětských bolševiků u Varšavy.
12.08.2020

Poutní místo Mariahilf nad Zlatými Horami a kostel sv. Michaela Archanděla v Hrozové

Videopozvánka na poutní místo MariaHilf ve Zlatých Horách, které si 15. srpna 2020 připomene 25 let od posvěcení obnoveného chrámu.
12.08.2020

Slavnost Mariina Nanebevzetí bude v některých farnostech provázet i žehnání bylin a květin

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie oslaví církev v sobotu 15. srpna. Na několika místech ostravsko-opavské diecéze proběhnou poutě, v Hrabyni či na Maria Hilf dokonce půjde o poutě hlavní. V některých farnostech bude součástí oslav tohoto velkého mariánského svátku i prastarý zvyk žehnání bylin a květin.
12.08.2020

Den Brna 2020

Pontifikální bohoslužbu v rámci letošních jubilejních oslav Dne Brna bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle slavit v sobotu 15. srpna v 10.00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně (u jezuitů). Po mši slavnostně požehaná sochu jezuitského kněze P. Martina Středy, který svými modlitbami provázel Brňany v bojích při ubránění města před švédskými vojsky v roce 1645. Vše bude živě přenášet Česká televize ČT 2.
12.08.2020

Charita pro Libanon: Peníze českých dárců pomohou v Bejrútu

Nedávná exploze v bejrútském přístavu způsobila obrovské škody, ovšem vzápětí vyvolala velkou vlnu solidarity na celém světě. Do pomoci se okamžitě zapojila místní Caritas Lebanon, která se na místě stará o raněné a poskytuje přístřeší. Tuto sesterskou organizaci podporuje také česká Charita – a prvních 10 tisíc eur (přibližně 262 tisíc Kč) z krizového fondu Charity Česká republika odešlo do Libanonu právě dnes. Charita Česká republika současně vyhlásila finanční sbírku, kam už přispěly desítky lidí z celé České republiky.
12.08.2020