Katolický týdeník představuje blízkého spolupracovníka Matky Terezy

Datum publikace1. 9. 2016, 11.00

P. Leo Maasburg byl několik let Matce Tereze velmi blízko. Jezdil s ní jako překladatel a průvodce po mnoha zemích. Zažil s ní obrovské množství příhod, vydal o tom dokonce i knihu. KT poskytl před časem exkluzivní rozhovor, který naleznete v novém čísle.

Foto: KT

Jak se rakouský kněz dostane takhle blízko k Matce Tereze?

Je to dlouhý příběh, zkusím ho povědět krátce. Studoval jsem v Římě na kněze a přitom pracoval pro slovenského biskupa Pavla Hnilicu. Ten se dobře znal s Matkou Terezou – seznámil se s ní, když doprovázel papeže Pavla VI. v Indii. Okamžitě poznal, jaká je to úžasná osobnost, a představil ji papeži. Velmi rychle se spřátelili. Ona ale mluvila anglicky, on německy, takže potřebovali překladatele a tím jsem byl já.

Díky ní jste prý dokonce koncelebroval s papežem.

Byla s papežem v kontaktu velmi často, především s Janem Pavlem II. Jednou ji požádal, aby se za ním zastavila, a ona mě v Římě poprosila, abych ji ve čtyři ráno odvezl do Vatikánu. Trochu jsem protestoval, protože jsem věděl, že nás tam tak brzy ráno nepustí. Odjezd se mi podařilo o trochu posunout, stejně jsme ale čekali. V autě Matka Tereza rozhodla, že budu s papežem koncelebrovat. Pokud ale člověk není uveden na dopředu schváleném seznamu, nemá šanci. Také mou účast ceremonář odmítl. Ona byla ale neústupná a šla by to domluvit klidně přímo s papežem. Nakonec ustoupili a já jsem mohl mši svatou sloužit se Svatým otcem.

Když si něco usmyslela, byla neústupná, že?

Byla vždy milující, opravdu pro mě reprezentovala Boha. Neustále kolem sebe šířila záblesky světla a radosti. Nebyla agresivní, nikdy nikoho neobviňovala a nic nevyčítala. Přesto byla velmi silná a pevná a uměla jasně pojmenovat to, co je špatné. Nebála se například říct knězi naprosto otevřeně, že pokud bude takto dál pokračovat, přijde do pekla. Skrz její oči bylo možné zahlédnout Ježíše, vždy v nich bylo něco nečekaného.

Studoval jsem misiologii a myslel jsem si, že o misiích všechno vím. „Co mě může Matka Tereza tak naučit?“ myslel jsem si. Přesto mě neustále překvapovala, například tím, jak vynikající byla organizátorkou. Vše dokázala okamžitě zařídit. Po jejím boku jsem se neustále učil novým věcem.

Jak dlouho jste s ní spolupracoval?

Sedm let. Navštívil jsem s ní mnoho zemí. Bylo to určitě i proto, že mě chtěla něco naučit. V některých zemích také potřebovala kněze ke sloužení bohoslužeb, nebo zpovědníka pro sestry. Měla ale zároveň spirituálního vůdce, jezuitu, to jsem já nebyl.

Více v Katolickém týdeníku, který je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Sto milionů pro církevní školství

Pro žáky 69 církevních škol, zřizovaných diecézemi a farnostmi, a 38 škol, které otevřely žákům a studentům řády a kongregace, začíná nový školní rok. Církevnímu školství je věnována také esej v Perspektivách.

Kněží obsazují „nové štace“

Desítky farností v Čechách i na Moravě se na konci léta seznamují s novými duchovními správci. V řadě z nich totiž proběhlo stěhování kněží.

Doma: Děti a média

Čtyřicet tisíc – to je počet reklam, které do sebe běžné dítě nasaje za jediný rok. Taková smršť může jen těžko zůstat bez následků…

Benedikt XVI. bilancuje

O motivech své rezignace i o „pocitu hlubokého společenství a přátelství“ vůči svému nástupci se rozhovořil emeritní papež Benedikt XVI. Ten vydává 30. srpna životopisnou knihu Služebník Boha a lidstva.

(zdroj: KT)

Autor článku: František Jemelka