Matka Tereza je svatá

Datum publikace4. 9. 2016, 12.27

Matka Tereza, k níž patřil věčný úsměv stejně neodmyslitelně jako modrobílé sárí, se šest let po smrti stala jednou z nejrychleji blahořečených v historii. Za blahoslavenou ji prohlásil Jan Pavel II. v říjnu 2003 ve Vatikánu za účasti více než 150.000 lidí, mezi nimiž byli katolíci i muslimové.

foto: www.facebook.com/gsp1506

Zakladatelka Misionářek lásky Matka Tereza, která pečovala o chudé, se 19 let po smrti stala svatou. Ve Vatikánu ji dnes, v neděli 4. září,  za účasti desítek tisíc poutníků svatořečil papež František. Na ceremonii na Svatopetrské náměstí dorazilo i několik stovek sester z kongregace, kterou Matka Tereza založila, či 13 hlav států, uvedla agentura AP.

'Po zralém uvážení a vzývání božské pomoci i po poradě s našimi četnými bratry, potvrzujeme a prohlašujeme blahoslavenou Matku Terezu z Kalkaty svatou a zapisujeme ji do seznamu svatých,' oznámil papež, čímž formálně dokončil proces svatořečení.

Ještě než papež čtení textu o prohlášení svatosti dokončil, poutníci na náměstí propukli v jásot. Svatořečení Matky Terezy, k níž patřil věčný úsměv stejně neodmyslitelně jako modrobílé sárí, bylo jedním z nejrychlejších v historii katolické církve.

Myslím, že bude pro nás těžké nazývat jí 'svatou Terezou', protože její svatost je nám tak blízká, že jí zcela spontánně i nadále budeme říkat 'Matka Tereza', přidal do plánované promluvy papež František

'Své srdce dala světu,' prohlásila poutnice Charlotte Sambaová, která na ceremonii přijela z Gabonu. Připomněla také její soucit, odpuštění a práci pro chudé. Mezi návštěvníky bylo i 1500 bezdomovců.

Vatikán svatořečení organizoval ve stínu obav z možného teroristického útoku, neboť v posledních měsících teroristé hlásící se k radikálnímu hnutí Islámský stát udeřili ve Francii, v Belgii či v Německu. Na bezpečnost očekávaných zhruba 100.000 poutníků dnes dohlíželo asi 3000 policistů, nad Vatikánem úřady uzavřely vzdušný prostor.

Matka Tereza se již šest let po smrti stala blahoslavenou. Tehdejší papež Jan Pavel II. ji za ni prohlásil v říjnu 2003 ve Vatikánu. Zázrak nutný k blahořečení se podle církve stal 5. září 1998, přesně rok po smrti řeholnice, v klášteře u bangladéšských hranic, kam s velkým nádorem v břiše přišla Indka Monika Besraová. Vatikán uznal, že nádor zmizel poté, co se jeptišky modlily k Matce Tereze. Druhý zázrak, který cestu ke svatořečení otevřel, Vatikán oznámil loni 18. prosince. Zázrak spočíval v nevysvětlitelném uzdravení muže v Brazílii, který byl v kómatu kvůli několika abscesům na mozku. Podle katolické církve pomohla modlitba jeho manželky k Matce Tereze.

Zdroj: ČTK, Radiovaticana, ANSA, CTV

Autor článku: Václav Ettler