Program cesty papeže Františka do Assisi, 20. září 2016

V úterý 20. září 2016 se papež František zúčastní setkání představitelů náboženství a kultury, jehož tématem bude mír ve světě. Přinášíme podrobný program cesty.
Publikováno: 7. 9. 2016 14:30

Foto: Stephan Kölliker / CC BY-SA

Papež František se v Assisi zúčastní programu posledního dne setkání „Žízeň po míru. Náboženství a kultury v dialogu”. Ve dnech 18. - 20. září budou ve městě sv. Františka probíhat panelové diskuze na téměř třicet témat, jako je např. náboženství a násilí; milosrdenství, jež proměňuje svět; konflikty a informace; solidarita mezi generacemi; společný život v Evropě.

Papež dorazí do Assisi v 11.05 hodin. V hlavním klášteře minoritů jej přivítá zdejší představený Mauro Gambetti, ekumenický patriarcha Bartoloměj I., arcibiskup z Canterbury Justin Welby, antiochijský pravoslavný patriarcha Efrém II., zástupce muslimů a židů i nejvyšší představitel japonské buddhistické školy Tendai.

V odpoledních hodinách se budou na různých místech města konat modlitby za mír. Každému náboženství bude přitom vyhrazeno jedno místo, křesťané se pomodlí v dolní bazilice sv. Františka.

V 17.15 se na náměstí pod bazilikou uskuteční závěrečné setkání. Představitelé náboženství při něm pronesou projevy, vymění si znamení pokoje a podepíší výzvu k míru. Výzva bude předána dětem z různých zemí.  

Podrobný program

10.30 Odlet z Vatikánu

11.05 Přílet na sportovní hřiště Migaghelli ve městě Santa Maria degli Angeli

Papeže zde přivítá Mons. Domenico Sorrentino, arcibiskup arcidiecéze Assisi-Nocera Umbra-Gualdo Tadino; Catiuscia Marini, prezidentka kraje Umbria; Raffaele Cannizzaro, prefekt Perugie; Stefania Proietti, starostka Assisi.

11.30 Příjezd ke Svatému konventu v Assisi

Papeže zde přivítá P. Mauro Gambetti, kustod Svatého konventu; Bartoloměj I., ekumenický patriarcha Konstantinopole; zástupce muslimů; Justin Welby, arcibiskup z Canterburry; Efrém II., syrsko-pravoslavný patriarcha Antiochie; zástupce židovství; nejvyšší představitel japonské buddhistické školy Tendai.

Všichni společně dorazí ke klášternímu nádvoří Sixta IV., kde již budou čekat zástupci církví a světových náboženství spolu s biskupy Umbrie.

12.00 Svatý otec jednotlivě pozdraví představitele

13.00 Společný oběd v klášteře, jehož se zúčastní také někteří lidé zasažení válkou.

Představený Komunity Sant´Egidio Marco Impagliazzo připomene 25. výročí patriarchátu Bartoloměje I.

15.15 Papež František se jednotlivě setká s:

 • Bartolomějem I.
 • zástupcem islámu
 • arcibiskupem Justinem Welbym
 • patriarchou Efrémem II.
 • zástupcem židovství

16.00 Na různých místech proběhne modlitba za mír; křesťané z různých církví se pomodlí v dolní bazilice sv. Františka

17.00 Po modlitbě v bazilice vyjdou křesťané na přilehlé náměstí, kde se setkají se zástupci jiných náboženství a zaujmou místo na náměstí

17.15 Závěrečná ceremonie

Pozdrav arcibiskupa Domenica Sorrentina

Poselství:

 • svědek války
 • patriarcha Bartoloměj
 • zástupce islámu
 • zástupce židovství
 • patriarcha japonského buddhismu
 • Andrea Riccardi, zakladatel komunity Sant’Egidio

Proslov papeže Františka

Četba Výzvy k míru, která bude předána dětem různých národností

Chvíle ticha za oběti válek

Podpis Výzvy k míru a rozsvícení dvou svícnů

Pozdravení pokoje

18.30 Svatý otec se rozloučí a přesune k heliportu v Santa Maria degli Angeli

19.00 Odlet

19.35 Přílet do Vatikánu

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020

Papež: Soucit je důvěra v prozřetelnou Otcovu lásku

Před dnešním polednem dorazila na Svatopetrské náměstí asi tisícovka lidí, aby si vyslechla pravidelnou promluvu Petrova nástupce, pomodlila se spolu s ním a dostala apoštolské požehnání. Papež František komentoval evangelium (Mt 14,13-21), které bylo čteno při mši svaté tuto, v pořadí již 18. neděli liturgického mezidobí, a podává Ježíšovo zázračné rozmnožení chlebů a ryb.
02.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 18. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 18. neděle v mezidobí má název S ním to dáš.
01.08.2020

Zamyšlení Vlastimila Kročila, biskupa českobudějovického, o kněžství

„Kněžství tak pro křesťana není pouhý úřad nebo funkce, ale jde o podstatu, bytostně přítomnou v duši člověka. Obvykle se tato skutečnost vyjadřuje slovy nezrušitelné znamení, které je do duše vtisknuto přijetím svátosti," uvádí českobudějovický biskup Vlastimil Kročil ve svém zamyšlení nad významem svátosti řádu církve (jáhenství, kněžství a biskupství) v souvislosti s blížící se liturgickou památkou sv. Jana Marie Vianney, svatého faráře arského, kterou si budeme připomínat 4. srpna.
31.07.2020