Fotoreportáž: Na cestě ke Svaté bráně ve Vatikánu

Mimořádný Svatý rok milosrdenství, který vyhlásil papež František, přichází do své poslední fáze. Za dva měsíce se na celém světě uzavřou tisíce Bran milosrdenství, skrz které Bůh přináší útěchu a milosrdenství milionům lidí. Vypravili jsme se k jedné z hlavních bran, do Svatopetrského chrámu ve Vatikánu. Reportáž může sloužit i jako inspirace k prožití tohoto duchovního okamžiku.
Publikováno: 27. 9. 2016 14:45

Foto: Ondřej Mléčka / ČBK

„Ke Svaté bráně v Římě a kamkoli jinam bude každý muset podle svých sil vykonat pouť. Bude to znamení skutečnosti, že také milosrdenství je cílem, kterého je třeba dosáhnout a který vyžaduje závazek a oběť. Pouť je tudíž podnětem k obrácení: prostřednictvím Svaté brány se necháme obejmout Božím milosrdenstvím a zavážeme se k tomu, abychom vůči druhým byli milosrdní, jako je Otec k nám.“

Tato slova, která píše papež František, si může přečíst i každý, kdo chce projít Bránou milosrdenství ve vatikánské bazilice. Na bezplatné rezervaci, která probíhá přes internet, se nachází úryvek z buly k Svatému roku milosrdenství.

Pouť začíná u Andělského hradu, bývalého sídla papežů. Každý, kdo sem s rezervací přijde, dostane modlitební texty a společně s dalšími skupinkami lidí se vydá na cestu směrem k bazilice. Při několika zastaveních rozjímá o Božím milosrdenství nebo se modlí.

Poutníci ke Svaté bráně mají zvláštní trasu. Tak mohou tyto chvíle prožít v usebranosti i uprostřed římského ruchu. Cestu lemují nezaměnitelní dobrovolníci se žlutými vestami. Někteří nosí i bílý plášť.

U kostela Panny Marie v Traspontina se mnozí poutníci zastavují k modlitbě. „Milosrdenství je vlastností mateřské lásky,“ píše se v poutnických textech. „Syn se z ní narodil, aby byl milosrdenstvím lidstva; a Maria šíří toto milosrdenství spolu s láskou Matky z pokolení na pokolení. (…) Zde má původ mnoho vyobrazení Marie, které s hlubokým smyslem pro náboženský svět znázorňují její mateřskou ochranu, vyobrazují ji jako Matku milosrdenství; Marie znázorněná s pláštěm, pod který se utíká křesťanský lid.“

Při vstupu na Svatopetrské náměstí vidí poutníci množství svatých, kteří „se stali milosrdnými k bližnímu, protože se nejdříve nechali proniknout nekonečnou Boží láskou“. Věřící zde mohou recitovat modlitbu k Svatému roku milosrdenství, kterou napsal papež František.

Před průchodem Bránou milosrdenství čeká na poutníky ještě jiná brána – bezpečnostní rám.

Nenápadná mramorová dlaždice uprostřed cesty připomíná atentát na Jana Pavla II., k němuž došlo 13. května 1981. I toto místo je jistým způsobem spojeno s milosrdenstvím. Jak později řekl polský papež, ruka Panny Marie vedla kulku, takže jej střela profesionála pouze zranila.

Vrcholem pouti je průchod Svatou branou milosrdenství. „Kdokoliv vstoupí do Brány milosrdenství, může zakusit lásku Boha, který utěšuje, odpouští a dodává naději,“ píše papež František. Branou ve Svatopetrské bazilice prošly od roku 1500 již miliony poutníků. Otevírá se pouze ve svatých rocích; jindy bývá zazděná.

Cesta končí u hrobu apoštola Petra. Zde si mohou věřící přečíst evangelium o Petrově vyznání (Mt 16,13-19). Na tomto místě se také poutníci modlí vyznání víry a modlitby na úmysl Svatého otce.

Odcházejí povzbuzeni výzvou: „Buďte milosrdní, jako je milosrdný váš Otec!“ (Lk 6,36)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019