Fotoreportáž: Na cestě ke Svaté bráně ve Vatikánu

Mimořádný Svatý rok milosrdenství, který vyhlásil papež František, přichází do své poslední fáze. Za dva měsíce se na celém světě uzavřou tisíce Bran milosrdenství, skrz které Bůh přináší útěchu a milosrdenství milionům lidí. Vypravili jsme se k jedné z hlavních bran, do Svatopetrského chrámu ve Vatikánu. Reportáž může sloužit i jako inspirace k prožití tohoto duchovního okamžiku.
Publikováno: 27. 9. 2016 14:45

Foto: Ondřej Mléčka / ČBK

„Ke Svaté bráně v Římě a kamkoli jinam bude každý muset podle svých sil vykonat pouť. Bude to znamení skutečnosti, že také milosrdenství je cílem, kterého je třeba dosáhnout a který vyžaduje závazek a oběť. Pouť je tudíž podnětem k obrácení: prostřednictvím Svaté brány se necháme obejmout Božím milosrdenstvím a zavážeme se k tomu, abychom vůči druhým byli milosrdní, jako je Otec k nám.“

Tato slova, která píše papež František, si může přečíst i každý, kdo chce projít Bránou milosrdenství ve vatikánské bazilice. Na bezplatné rezervaci, která probíhá přes internet, se nachází úryvek z buly k Svatému roku milosrdenství.

Pouť začíná u Andělského hradu, bývalého sídla papežů. Každý, kdo sem s rezervací přijde, dostane modlitební texty a společně s dalšími skupinkami lidí se vydá na cestu směrem k bazilice. Při několika zastaveních rozjímá o Božím milosrdenství nebo se modlí.

Poutníci ke Svaté bráně mají zvláštní trasu. Tak mohou tyto chvíle prožít v usebranosti i uprostřed římského ruchu. Cestu lemují nezaměnitelní dobrovolníci se žlutými vestami. Někteří nosí i bílý plášť.

U kostela Panny Marie v Traspontina se mnozí poutníci zastavují k modlitbě. „Milosrdenství je vlastností mateřské lásky,“ píše se v poutnických textech. „Syn se z ní narodil, aby byl milosrdenstvím lidstva; a Maria šíří toto milosrdenství spolu s láskou Matky z pokolení na pokolení. (…) Zde má původ mnoho vyobrazení Marie, které s hlubokým smyslem pro náboženský svět znázorňují její mateřskou ochranu, vyobrazují ji jako Matku milosrdenství; Marie znázorněná s pláštěm, pod který se utíká křesťanský lid.“

Při vstupu na Svatopetrské náměstí vidí poutníci množství svatých, kteří „se stali milosrdnými k bližnímu, protože se nejdříve nechali proniknout nekonečnou Boží láskou“. Věřící zde mohou recitovat modlitbu k Svatému roku milosrdenství, kterou napsal papež František.

Před průchodem Bránou milosrdenství čeká na poutníky ještě jiná brána – bezpečnostní rám.

Nenápadná mramorová dlaždice uprostřed cesty připomíná atentát na Jana Pavla II., k němuž došlo 13. května 1981. I toto místo je jistým způsobem spojeno s milosrdenstvím. Jak později řekl polský papež, ruka Panny Marie vedla kulku, takže jej střela profesionála pouze zranila.

Vrcholem pouti je průchod Svatou branou milosrdenství. „Kdokoliv vstoupí do Brány milosrdenství, může zakusit lásku Boha, který utěšuje, odpouští a dodává naději,“ píše papež František. Branou ve Svatopetrské bazilice prošly od roku 1500 již miliony poutníků. Otevírá se pouze ve svatých rocích; jindy bývá zazděná.

Cesta končí u hrobu apoštola Petra. Zde si mohou věřící přečíst evangelium o Petrově vyznání (Mt 16,13-19). Na tomto místě se také poutníci modlí vyznání víry a modlitby na úmysl Svatého otce.

Odcházejí povzbuzeni výzvou: „Buďte milosrdní, jako je milosrdný váš Otec!“ (Lk 6,36)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Papež: Užití atomovové energie k válečným cílům je nemorální

Papež František v poselství, adresovaném prefektovi hirošimské prefektury Hidehikovi Juzakimu, pozdravil účastníky včerejšího vzpomínkového aktu, který se uskutečnil u příležitosti pětasedmdesátého výročí svržení atomové bomby na toto japonské město. Římský biskup se v listě srdečně obrací zejména k obětem, které bombardování přežily a jimž se v japonštině říká „hibakuša“.
07.08.2020

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Kongregace pro nauku víry dnes zveřejnila věroučnou nótu o slovech, kterými se udílí svátost křtu, a záporně odpověděla na dotaz, zda je platný křest udělený slovy: „My tě křtíme ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého“; zároveň prohlásila, že v případě této změněné formulace je třeba křest vykonat správně znovu. Svatý otec František přijal toto rozhodnutí letos 8. června a nařídil jej zveřejnit.
06.08.2020

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

Libanonský kardinál Béchara Boutros Raï požádal mezinárodní společenství o pomoc raněnému Libanonu. V textu nazvaném „Výzva ke státům světa“ volá po vytvoření zvláštního fondu pro Libanon pod záštitou OSN. Maronitský patriarcha zdůrazňuje, že hlavní město Libanonu je zničeno a v důsledku dvou obrovských explozí vypadá, jako by se jím přehnala válka. Stovky rodin naráz přišly o dům.
06.08.2020

Katolický týdeník: Sociální bubliny

Často slýcháme o problému sociálních bublin. Jde o názorově či věkově spřízněné skupiny, do nichž rádi zamíříme a pobudeme zde s ostatními. A rádi. Od přátel se leccos dozvíme, vzájemně si pomáháme, víme, že jsme si nablízku. Jenže platí to i v případě, kdy se ocitneme ve virtuálním světě - kde také máme své „přátele“?
06.08.2020

Charita pro Libanon: sbírka na pomoc Bejrútu

V reakci na výbuch, který ve středu 4. srpna otřásl libanonským Bejrútem a vyžádal si několik desítek mrtvých a tisíce zraněných, vyhlašuje Charita Česká republika veřejnou sbírku na pomoc lidem postiženým katastrofou. Z krizového fondu bylo prozatím uvolněno 300 tisíc Kč na bezprostřední pomoc.
06.08.2020