Katolický týdeník: Střední Afrika se učí školu hrou

Datum publikace12. 10. 2016, 9.00

Dřevěné psací tabulky, pestré oblečení a spousta ruchu a křiku – několik set žáků misijní školy Bakanja ve středoafrickém městě Bozoum zahajuje nový školní rok. Téma pro nový Katolický týdeník.

Foto: archiv KT

Ten letošní rok pro ně bude nový hned dvakrát: nejen učitelé z Bakanji, ale celkem sto třicet pedagogů ze dvou velkých středoafrických okresů zrovna v učebnách bozoumské školy dokončilo intenzivní kurz moderní pedagogiky, která ve Středoafrické republice (SAR) fatálně schází. Není se co divit: čtvrté nejchudší zemi světa, zmítané neustálými státními převraty a občanskými válkami, scházejí často i ty nejzákladnější potřeby k přežití. V polovině září sem proto přijela skupina dobrovolníků české společnosti SIRIRI s metodikou na míru, nazvanou „Škola hrou v SAR“, kterou inspiroval Jan Amos Komenský. Pro SIRIRI ji s důrazem na názornost a praktičnost vypracovali čeští i místní pedagogičtí odborníci.

Těším se, že letos zařadím do hodin nápady, návody a hry, které jsme v kurzu dělali. Jsem přesvědčený, že to mým žákům pomůže, aby jim šlo učení lépe. Skvělé bude třeba znázorňovat matematické příklady pomocí odpočítaných citronů, banánů a dřívek,“ směje se z chumlu dětí Středoafričan David Goum, učitel třetí třídy v Bakanje. V ruce má pětibodový manuál SIRIRI, který tvořil osnovu kurzu a jehož stránky jsou plné poznámek. Ty si David, stejně jako ostatní frekventanti kurzu, zaznamenával propisovačkou Radia Proglas, které je vedle plzeňské radnice či francouzské ambasády v SAR jedním z podporovatelů projektu napříč Evropou.

Například lepší spolupráci chce David děti učit hrou na želvy na ostrově, kterou si s ostatními učiteli na kurzu vyzkoušel: „Museli jsme se udržet na stále menším prostoru, takže bylo nutné si vzájemně pomáhat. Zapojili jsme se všichni, a ještě jsme se hodně nasmáli,“ vyzdvihuje David. To je podle něj důležité i při výuce dětí, které tu ke spolupráci obvykle nikdo příliš nevede.

Vzdělání z písmen

V SAR je takřka padesátiprocentní negramotnost, což je vina žalostné úrovně státních škol i toho, že učení probíhá od prvního dne ve francouzštině. Té ale děti před nástupem do školy nerozumějí, vedle svého kmenového jazyka ovládají jen národní jazyk sango. Navíc je výuka frontální a velmi autoritativní, postavená na opakování po učiteli a memorování učiva, aniž by mu žáci rozuměli,“ vysvětluje ředitel SIRIRI Vojtěch Bílý.

(Autorka ukázky: Alena Scheinostová)

Více v Katolickém týdeníku, který je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Co znamená pravda a láska

Kardinál Dominik Duka s Václavem Havlem kdysi seděli v komunistickém vězení. A na sklonku jeho života se spolu také více stýkali. Havlovy názory jsou pro českou společnost stále inspirací – zdůrazňuje český primas.

Lidé, kteří mě ovlivnili

Nebude řeč o politicích, mediálních hvězdách či jiných VIP osobnostech. Půjde o lidi, kteří „jen“ ovlivnili náš život či víru. Mohl to být náš děda, skautský vůdce či pan farář.

Perspektivy: Edita Steinová

Letos na 12. října připadá 125. výročí narození sv. Terezie Benedikty od Kříže, občanským jménem Edity Steinové.

Duchovní strana přibližuje příběh jejího hledání Boha.

Anglikáni u Petrova nástupce

Tatam jsou staletí, kdy mezi papežem a představitelem anglikánů arcibiskupem z Canterbury panoval chladný odstup. Dnes se dokážou přátelsky pobavit…

(zdroj: Jiří Macháně, KT)

Autor článku: František Jemelka