Sbor kardinálů se rozroste o 17 členů

Datum publikace11. 10. 2016, 13.15

Na sklonku Svatého roku milosrdenství, 19. listopadu, uvede papež František do úřadu 17 nových kardinálů. Třináct z nich bude moci volit příštího papeže. Mezi jmény vystupuje do popředí P. Ernesto Simoni, albánský kněz, který přežil komunistické pronásledování.

Foto: Mazur / catholicnews.org.uk

„Budu rád, když bude v kardinálském sboru vidět univerzalita církve: nejen střed, abych tak řekl ‚evropský‘, nýbrž všechna místa. Pět kontinentů, jestli to bude možné.“ Těmito slovy předestřel papež František výběr nových kardinálů během letu z Ázerbájdžánu začátkem října.

O osm dní později oznámil jména sedmnácti nových členů kardinálského sboru. Ti budou uvedeni do funkce při konzistoři v sobotu 19. listopadu.

Nová jména skutečně odráží působení církve na celé planetě: 5 z nich pochází z Evropy, 4 ze Severní Ameriky, 2 z jižní, 3 z Afriky, 2 z Asie a jeden z Oceánie. Nejméně v případě šesti zemí zemí je to vůbec poprvé, kdy má být jejich občan jmenován kardinálem (Středoafrická republika, Bangladéš, Mauritius, Papua Nová Guinea, Malajsie a Lesotho).

Třináct budoucích kardinálů ještě nedosáhlo 80 let věku, a proto mohou volit papeže v případě konkláve: Mario Zenari, který podle papeže zůstane apoštolským nunciem v „milované a zmučené Sýrii“ (Zenari je původem z Itálie), Dieudonné Nzapalainga, arcibiskup Bangui ve Středoafrické republice, Carlos Osoro Sierra, arcibiskup Madridu, Sérgio da Rocha, arcibiskup Brasílie v Brazílii, Blase J. Cupich, arcibiskup Chicaga, Patrick D’Rozario, arcibiskup v Dháce v Bangladéši, Baltazar Enrique Porras Cardozo, arcibiskup Méridy ve Venezuele, Jozef De Kesel, arcibiskup Mechelen-Bruselu v Belgii, Maurice Piat, arcibiskup Port-Louis na Mauritiu, Kevin Joseph Farrell, prefekt Dikasteria pro laiky, rodinu a život (USA), Carlos Aguiar Retes, arcibiskup Tlalnepantlu v Mexiku, John Ribat, arcibiskup Port Moresby na Papui-Nové Guineji a Joseph William Tobin, arcibiskup Indianopolis (USA).

K těmto mužům papež František připojí „také dva emeritní arcibiskupy a jednoho biskupa, kteří se vyznamenali pastorační službou, a dále jednoho kněze, jenž vydal jasné křesťanské svědectví“. Jejich jména jsou: Anthony Soter Fernandez, emeritní arcibiskup v Kuala Lumpur (Malajsie), Renato Corti, emeritní arcibiskup italského města Novara (autor loňských textů velkopáteční křížové cesty), Sebastian Koto Khoarai, emeritní biskup v Mohale’s Hoek (Lesotho) a P. Ernest Simoni, kněz arcidiecéze Skadar-Pult (Albánie).

S posledním jmenovaným se papež František setkal v roce 2014 během návštěvy Albánie. P. Simoni byl 28 let vystaven věznění, mučení a nuceným pracím. Svým mučitelům však odpustil a vzýval nad nimi Boží milosrdenství. Záběry objetí papeže a albánského kněze a následného pláče Františka obletěly svět. Letos 20. dubna poznal Bergoglio Simoniho mezi lidmi při generální audienci. Papež si odmítl nechat políbit ruce, namísto toho políbil ruku knězi. „Slyšet mučedníka vyprávět o vlastním mučednictví je opravdu silné,“ řekl František během letu z Albánie.

28. listopadu dovrší 80 let senegalský kardinál Sarr. Počet kardinálů, kteří budou moci volit papeže, tak bude 120, což je maximum umožněné konstitucí Universi Dominici Gregis papeže Jana Pavla II.

(zdroj: Vatican Insider, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka