Děti jsou nejvíce zranitelní uprchlíci, volá František

Datum publikace14. 10. 2016, 12.30

Výzva, aby se svět soustředil na vyřešení bezútěšné situace dětských uprchlíků, zazněla z úst papeže Františka v jeho každoročním poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků, který se bude již po 103. slavit v neděli 15. ledna 2017.

foto: Flickr.com/isafmedia (CC BY 2.0)

Velmi silná slova papeže adresovaná mezinárodnímu společenství, vládám, církevním i neziskovým organizacím jsou dokladem toho, jak hluboce prožívá nekončící utrpení těch nejmenších, kteří jsou nejvíce zasaženi válečnými konflikty, chudobou a porušováním lidských práv. Jeho apel směřuje na ukončení všech příkoří, která se po celém světě každý den činí milionům bezbranných dětí. Ty jsou nejvíce zranitelné oběti, které trpí vyhnáním z domovů, nedostatkem potravin, zdravotní péče a vzdělání.

V úvodu poselství zaznívají slova evangelia: „Kdokoli přijme takové dítě v mém jménu, přijímá mne“, po kterých papež připomíná zodpovědnost a zlo, které páchají ti, kteří bojují proti milosrdenství, když zraňují ty nejmenší. Proto je absolutně potřebné vyřešit příčiny spouštějící migraci v zemích původu.'To vyžaduje v první řadě závazek celého mezinárodního společenství eliminovat konflikty a násilí, které nutí lidi utíkat ze svých domovů,' uvedl papež. Dále jsou podle něj potřeba dlouhodobé projekty, které by v oblastech nejhorší nespravedlnosti a nestability umožnily rozvoj a blaho pro všechny. 'Tito chlapci a dívky jsou nadějí lidstva,' zdůrazňuje František. Obzvlášť je pak podle papeže potřeba věnovat pozornost dětem, které utíkají bez doprovodu dospělých. 'Žádám každého, aby se postaral o mladé, kteří jsou bezbranní třemi způsoby: jsou to děti, cizinci a nemají prostředky pro svou ochranu.'

“Obracím se na vás, kteří stojíte po boku dětí úprchlíků a mladých lidí. Oni potřebují vaši cennou pomoc. A také církev potřebuje a podporuje vaši velkorysou službu. Bezúnavně a odvážně žijte evangelium, které vás zve k poznávání Pána Ježíše mezi nejmenšími a nejzranitelnějšími”

Podle nedávné zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) žije ve světě 28 milionů dětí, které musely kvůli válečným konfliktům opustit domovy, dalších 20 milionů dětí muselo odejít z domovů kvůli kriminalitě, násilí či chudobě. Stále více dětí se na útěk z domova kvůli válce, násilí či chudobě vydává samo. V loňském roce podalo žádost o azyl v 78 zemích 100.000 nezletilců bez doprovodu, což je třikrát více než v roce 2014.

Celý text papežova poselství ke 103. Světovému dni migrantů a úprchlíků se nyní překládá do češtiny a poté bude k dispozici na stránkách Církev.cz.

(Zdroj: News.va, Radio Vaticana, ČTK)

Autor článku: Václav Ettler