Děti jsou nejvíce zranitelní uprchlíci, volá František

Výzva, aby se svět soustředil na vyřešení bezútěšné situace dětských uprchlíků, zazněla z úst papeže Františka v jeho každoročním poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků, který se bude již po 103. slavit v neděli 15. ledna 2017.
Publikováno: 14. 10. 2016 14:30
foto: Flickr.com/isafmedia (CC BY 2.0)

Velmi silná slova papeže adresovaná mezinárodnímu společenství, vládám, církevním i neziskovým organizacím jsou dokladem toho, jak hluboce prožívá nekončící utrpení těch nejmenších, kteří jsou nejvíce zasaženi válečnými konflikty, chudobou a porušováním lidských práv. Jeho apel směřuje na ukončení všech příkoří, která se po celém světě každý den činí milionům bezbranných dětí. Ty jsou nejvíce zranitelné oběti, které trpí vyhnáním z domovů, nedostatkem potravin, zdravotní péče a vzdělání.

V úvodu poselství zaznívají slova evangelia: „Kdokoli přijme takové dítě v mém jménu, přijímá mne“, po kterých papež připomíná zodpovědnost a zlo, které páchají ti, kteří bojují proti milosrdenství, když zraňují ty nejmenší. Proto je absolutně potřebné vyřešit příčiny spouštějící migraci v zemích původu."To vyžaduje v první řadě závazek celého mezinárodního společenství eliminovat konflikty a násilí, které nutí lidi utíkat ze svých domovů," uvedl papež. Dále jsou podle něj potřeba dlouhodobé projekty, které by v oblastech nejhorší nespravedlnosti a nestability umožnily rozvoj a blaho pro všechny. "Tito chlapci a dívky jsou nadějí lidstva," zdůrazňuje František. Obzvlášť je pak podle papeže potřeba věnovat pozornost dětem, které utíkají bez doprovodu dospělých. "Žádám každého, aby se postaral o mladé, kteří jsou bezbranní třemi způsoby: jsou to děti, cizinci a nemají prostředky pro svou ochranu."

“Obracím se na vás, kteří stojíte po boku dětí úprchlíků a mladých lidí. Oni potřebují vaši cennou pomoc. A také církev potřebuje a podporuje vaši velkorysou službu. Bezúnavně a odvážně žijte evangelium, které vás zve k poznávání Pána Ježíše mezi nejmenšími a nejzranitelnějšími”

Podle nedávné zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) žije ve světě 28 milionů dětí, které musely kvůli válečným konfliktům opustit domovy, dalších 20 milionů dětí muselo odejít z domovů kvůli kriminalitě, násilí či chudobě. Stále více dětí se na útěk z domova kvůli válce, násilí či chudobě vydává samo. V loňském roce podalo žádost o azyl v 78 zemích 100.000 nezletilců bez doprovodu, což je třikrát více než v roce 2014.

Celý text papežova poselství ke 103. Světovému dni migrantů a úprchlíků se nyní překládá do češtiny a poté bude k dispozici na stránkách Církev.cz.

(Zdroj: News.va, Radio Vaticana, ČTK)

Autor článku:
Václav Ettler

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020