Zasedání ČBK na Vranově předcházelo setkání katolických vězeňských kaplanů a dobrovolných duchovních

Datum publikace17. 10. 2016, 14.31

Duchovní centrum sv. Františka z Pauly ve Vranově u Brna hostilo ve dnech 14. a 15. října 2016 vězeňské kaplany a dobrovolné duchovní z katolické církve. Do Vranova své spolupracovníky pozval biskup Josef Kajnek, delegát ČBK pro duchovní službu ve věznicích.

Foto: Ojin / CC BY-SA 3.0

Pracovní část programu letos vyplnila tři hlavní témata: „Rizikovost práce kaplanů a otázky bezpečnosti“ (kaplanka z Rýnovic Mgr. Jakubalová, kaplan Vazební věznice v Olomouci a trvalý jáhen Mgr. Broch), „Katolická specifika služby katolických kaplanů - svátosti, svátostiny, modlitba růžence“ (kaplan věznice v Bělušicích a vyučující VOŠ Jabok P. Mgr. Michael Martinek Th.D. a P. RNDr. Mgr. Miloš František Převrátil, zástupce hlavního kaplana VSČR a kaplan pankrácké věznice). Trvalý jáhen brněnské diecéze a kaplan z Rapotic PhDr. Ing. Vladimír Večeřa uvedl téma „Prevence syndromu vyhoření, kde čerpat motivaci a energii“. Všechny okruhy byly následně diskutovány v pracovních skupinách; přítomní se též scházeli ke společným modlitbám i k rozhovorům.

Papež František věnuje značnou pozornost lidem na okraji společnosti, tedy i vězňům. Proto Svatý stolec do programu Jubilejního roku milosrdenství zařadil také „Jubileum vězňů“, které proběhne 6. listopadu 2016. Papež si přeje, aby jubilejní rok prožívali také vězni a aby jej, pokud to bude možné, někteří spolu s ním slavili v bazilice sv. Petra... Jubileum vězňů prožité s papežem může hodně lidí povzbudit a přiblížit k nim slovo naděje (podle radiovaticana.cz).

Jak uvedl ve svém pozvání do Vranova otec biskup Kajnek - pastorační činnost ve věznicích dostává v Roce milosrdenství zvláštní význam a ocenění.

(autorka: Veronika Zemanová, asistentka Rady ČBK pro duchovní službu ve věznicích; redakčně upraveno)

Autor článku: František Jemelka