Volání řeholnic z Aleppa

Denně je syrské město Aleppo vystaveno bombardování, a to v jeho východní i západní části. Obyvatelé jsou odříznuti od elektřiny i vody. Komunita sester karmelitek, která se ve městě nachází, v dopise žádá ukončení bojů a větší objektivitu v informování o konfliktu.
Publikováno: 19. 10. 2016 13:30

Foto: Celine Nadeau / CC BY-SA 

„Nemůžeme to přijmout a neustále žádáme o ukončení bojů všude ve městě, stejně jako o něco více objektivity ve zpravodajství. Respektujme jednoduše všechny tyto ubohé lidi, kteří trpí.“

Tato slova píší sestry karmelitky z Aleppa v dopise zaslaném papežské nadaci Církev v nouzi. V syrském městě žijí tři francouzské řeholnice ve skrytosti, žijí totiž jako kontemplativní sestry.

Ačkoliv se v médiích hovoří převážně o obtížné humanitární situaci ve východní části města, západní čtvrti na tom podle sester nejsou lépe. „Zaujatost informací nás skutečně bolí, protože jsme každý den svědky – přímo nebo nepřímo, skrze zprávy, které dostáváme od kněží nebo našich drahých a blízkých – všech bolestí, které lidé zažívají v nejrůznějších západních částech města: bomby, rakety a stále sofistikovanější zbraně, nemluvě o naprostém nedostatku vody a elektřiny (odříznuté skupinami ozbrojené opozice), který způsobuje stále více obětí. Mrtvých a zraněných jsou zde také tucty každý den,“ píší sestry.

Hlas zvonů pro Aleppo

Česká církev se připojuje k iniciativě Hlas zvonů pro Aleppo: "Při vědomí, že nemůžeme mnoho učinit lidskými silami, a při hlubokém soucitu se všemi oběťmi nelidských podmínek panujících v bombardovaném Aleppu, Vás prosíme, aby se jako hlas trpících i v našich farnostech v 17 hodin rozezněly zvony a spolu se všemi jste se modlili za bratry a sestry v Aleppu a celé Sýrii." 

Foto: Spetsnaz1945 / CC BY-SA

Dozvědět se více

 V dopise karmelitky vypráví o knězi, který k nim o týden dřív dorazil v slzách: „Tento kněz se týden nezastavil, protože pohřbíval civilní oběti ve velmi zalidněné čtvrti (…). Jiný den bomby zabily tucet lidí a zranily více než sedmdesát.“

Řeholnice také vyjadřují naději, že zvítězí pravda a smíření nad lží a korupcí na jakékoliv straně konfliktu. Cestou k míru je podle nich obrácení vlastního srdce: „Jsme první, kdo uznávají tuto potřebu po obrácení svých vlastních srdcí!“

„Děkujeme za modlitby, abychom vše, co prožíváme v našem skrytém životě a v našem ubohém svědectví kontemplativních sester v samém srdci násilí a války, modli prožívat v pokoře, pokoji a pravdě. Svěřuji vás do mateřské ochrany, plné něhy a milosrdenství, svaté Matky Boží, naší Matky,“ končí sestry svůj dopis.

Situace v Aleppu je kritická. Podle úterního prohlášení zvláštního vyslance OSN pro Sýrii Staffana de Misturu je nutné najít řešení „od nynějška do prosince, jinak již nebude Aleppo existovat“. Česká římskokatolická církev se připojila k iniciativě Hlas zvonů pro Aleppo.

(zdroj: Církev v nouzi)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021

Školení copywritingu

Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
15.06.2021

Katolický týdeník: Libuše Šafránková se vrací domů

Jako na půvabnou Popelku, laskavou filmovou maminku, šarmantní dámu i hluboce věřící ženu budeme vzpomínat na herečku Libuši Šafránkovou. Zemřela 9. června v 68 letech.
15.06.2021

Národní plán obnovy je schválen vládou

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun 17. května 2021 schválila vláda. Z EU by měla ČR získat na investice 172 miliard korun.
15.06.2021