Volání řeholnic z Aleppa

Denně je syrské město Aleppo vystaveno bombardování, a to v jeho východní i západní části. Obyvatelé jsou odříznuti od elektřiny i vody. Komunita sester karmelitek, která se ve městě nachází, v dopise žádá ukončení bojů a větší objektivitu v informování o konfliktu.
Publikováno: 19. 10. 2016 15:30

Foto: Celine Nadeau / CC BY-SA 

„Nemůžeme to přijmout a neustále žádáme o ukončení bojů všude ve městě, stejně jako o něco více objektivity ve zpravodajství. Respektujme jednoduše všechny tyto ubohé lidi, kteří trpí.“

Tato slova píší sestry karmelitky z Aleppa v dopise zaslaném papežské nadaci Církev v nouzi. V syrském městě žijí tři francouzské řeholnice ve skrytosti, žijí totiž jako kontemplativní sestry.

Ačkoliv se v médiích hovoří převážně o obtížné humanitární situaci ve východní části města, západní čtvrti na tom podle sester nejsou lépe. „Zaujatost informací nás skutečně bolí, protože jsme každý den svědky – přímo nebo nepřímo, skrze zprávy, které dostáváme od kněží nebo našich drahých a blízkých – všech bolestí, které lidé zažívají v nejrůznějších západních částech města: bomby, rakety a stále sofistikovanější zbraně, nemluvě o naprostém nedostatku vody a elektřiny (odříznuté skupinami ozbrojené opozice), který způsobuje stále více obětí. Mrtvých a zraněných jsou zde také tucty každý den,“ píší sestry.

Hlas zvonů pro Aleppo

Česká církev se připojuje k iniciativě Hlas zvonů pro Aleppo: "Při vědomí, že nemůžeme mnoho učinit lidskými silami, a při hlubokém soucitu se všemi oběťmi nelidských podmínek panujících v bombardovaném Aleppu, Vás prosíme, aby se jako hlas trpících i v našich farnostech v 17 hodin rozezněly zvony a spolu se všemi jste se modlili za bratry a sestry v Aleppu a celé Sýrii." 

Foto: Spetsnaz1945 / CC BY-SA

Dozvědět se více

 V dopise karmelitky vypráví o knězi, který k nim o týden dřív dorazil v slzách: „Tento kněz se týden nezastavil, protože pohřbíval civilní oběti ve velmi zalidněné čtvrti (…). Jiný den bomby zabily tucet lidí a zranily více než sedmdesát.“

Řeholnice také vyjadřují naději, že zvítězí pravda a smíření nad lží a korupcí na jakékoliv straně konfliktu. Cestou k míru je podle nich obrácení vlastního srdce: „Jsme první, kdo uznávají tuto potřebu po obrácení svých vlastních srdcí!“

„Děkujeme za modlitby, abychom vše, co prožíváme v našem skrytém životě a v našem ubohém svědectví kontemplativních sester v samém srdci násilí a války, modli prožívat v pokoře, pokoji a pravdě. Svěřuji vás do mateřské ochrany, plné něhy a milosrdenství, svaté Matky Boží, naší Matky,“ končí sestry svůj dopis.

Situace v Aleppu je kritická. Podle úterního prohlášení zvláštního vyslance OSN pro Sýrii Staffana de Misturu je nutné najít řešení „od nynějška do prosince, jinak již nebude Aleppo existovat“. Česká římskokatolická církev se připojila k iniciativě Hlas zvonů pro Aleppo.

(zdroj: Církev v nouzi)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020