Úryvky z deníku františkánského kněze z Aleppa

Přinášíme úryvky z deníku františkánského kněze Ibrahima Alsabagha z Aleppa. Právě v tyto dny deník vychází v italštině formou knihy „Okamžik před svítáním. Sýrie, kronika války a naděje“.
Publikováno: 21. 10. 2016 12:30

Deníky ukazují zoufalou situaci ve městě, které patřilo kdysi k nejlidnatějším v Sýrii. Lidem, kteří zde zůstali, pomáhají františkáni ve farnosti v centru a větším domě na periferii: ten slouží jako „oáza“ pro děti i rodiny unavené válkou. Avšak i tento dům nedávno zasáhla bomba a zabila jednu ženu

P. Ibrahim působí ve farnosti v centru. V kostele, který spravuje, je otevřená Brána milosrdenství.

Na podporu Aleppa se připojila česká římskokatolická církev k iniciativě Hlas zvonů pro Aleppo. Od pátku do neděle budou v ČR v 17 hodin zvonit zvony, jako výzva k modlitbě i k pomoci lidem ve městě.

Více naleznete na stránkách františkánů.

25. ledna 2015

Před několika dny oznámila vláda zdražení benzinu, plynu a nafty. V důsledku toho se výrazně zvýšila cena chleba a všech potravin. Cítíme tu atmosféru zoufalství: nemocní staří lidé, kteří trpí zimou přes jakoukoliv rozumnou míru, děti a ženy se silnými syndromy podvýživy, rodiny, které nedokážou platit nájem, lidé, především rodiče, kteří se již nestarají o své nemoci a tedy mají silně poškozené zdraví, díky čemuž i umírají. Dnes ráno za námi přišel otec a matka 5 dětí, kteří studují na univerzitě. Matka mi pošeptala, že má nemocné oči a měla by jít na chirurgický zákrok, avšak s těmi málo prostředky, co mají, chce raději zaplatit školné dětem. (…) 5. ledna začalo zkouškové období. V domech chybí elektřina a topení. Rozhodl jsem se, že otevřu ve farnosti sál, který bude moci pojmout 60 lidí. Včera jsem si všiml, že někteří mladí neměli co jíst. Koupili jsme chléb a čokoládu: byl to ten nejkrásnější dárek.

29. září 2015

Za náš kostel sv. Františka ve čtvrti Azizieh spadla bomba. Den poté jsem viděl ohromné množství ruin a trosek. Jeden otec se mi svěřil, že opravil dům již dvakrát, ale nyní si již není ani schopen představit, že by znovu začal. S manželkou i dětmi utekl. Včera se zkomplikovala situace, když znovu přestala téct voda. Život v Aleppu je absurdní a neptám se již lidí, proč chtějí emigrovat, proč chtějí vložit důvěru do moře a riskovat všechno, i samotný život. Podle lidského rozumu: zůstat zde je bláznovstvím.

7. února 2016

Důsledek neustávajícího bombardování je stále stejný: smrt a zničení. Dva křesťané byli zabiti, další zranění. Také nesčetné domy byly poničeny. Jak neztratit odvahu? (…)

Navádění raket ze strany džihádistických a rebelských skupin pokračovalo i v noci ze 4. na 5. únor. Explodovaly ve čtvrti Midan, což je většinově křesťanská zóna. Způsobily naprostou destrukci. Zkuste si představit, co to znamená zůstat zde, když padají rakety a bomby. Jedna stará paní brečela a vyprávěla, že lidé nevědí, co mají dělat: utéci z domů a riskovat, že zemřu na ulici? Nebo zůstat zavřený v domě s tím, že jej bomby zničí? Někteří lidé se rozhodli, že přečkají noc v chladu ve vchodu do domu, jiní pod schody. Jiná paní, která držela v náručí své dítě, bušila na naše dveře a prosila o pomoc. Vyprávěla o mnoha lidech, kteří zůstali pod troskami. Její křik jí u trosek nebyl k ničemu: nikdo jí nepřišel na pomoc. Zranění byli hodiny pohřbení spolu s mrtvolami. My se však nevzdáváme. Rozdáváme potraviny. Nespočet lidí, především rodin s malými dětmi, buší na naše dveře s hrůzou v očích. Většina z nich nedokáže ani utéci: je k tomu potřeba hodně peněz, a tyto rodiny nemají ani na jídlo. Zůstává problém s pitnou vodou, ale i s vodou na osobní hygienu. Lidé jsou tak zoufalí, když chodí po venku během bombardování, jen aby našli kohoutek s vodou.

1. května 2016

Dnes byl přeplněný kostel a během mše zde spadly bomby. Zvládli jsme ale pokračovat ve slavení. V Er-Ramu bylo na mši v šest večer 70 lidí. Různí lidé, kteří až dosud odolávali a nechtěli emigrovat, nyní pomýšlí na útěk. Mnoho jich také zachvacuje panika a nervová zhroucení.

(text a foto: © Kustodie Svaté země)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020