Kardinál Dominik Duka obdržel Řád bílého lva

Datum publikace28. 10. 2016, 22.15

Prezident České republiky Miloš Zeman ocenil nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem bílého lva I. třídy, pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duku OP. Kardinál převzal ocenění během slavnostního ceremoniálu 28. října ve Vladislavském sále.

(aktualizováno 29.10. 8.37) Kardinál Dominik Duka obdržel Řád bílého lva za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky.

Jak uvedl Zeman ve svém projevu, společným jmenovatelem všech letošních oceněných jsou kořeny společnosti. Křesťanství a křesťanské hodnoty jsou nejhlubší a nejdelší tradicí, která je vlastní Evropě i českému národu.

Prezident podle svých slov navázal na tradici svých předchůdců, kteří oceňovali české kardinály. Vyjádřil současně přání, aby byla církev významnou službou úzce spolupracující se státem.

'Řád bílého lva je velká pocta nejen pro mě, ale uznáním i pro celou církev, že po letech totality nalezla své místo ve svobodné společnosti,' komentoval ocenění na Twitteru kardinál Dominik Duka. K vyznamenání mu blahořálo například Arcibiskupství pražské

Životopis kardinála naleznete na samostatné stránce.

Autor článku: Ondřej Mléčka