Odpočinutí věčné dej jim, Pane

Datum publikace1. 11. 2016, 17.15

Tyto dny jsou již tradičně spojeny s oslavou svátku Všech svatých a památky všech věrných zemřelých – Dušiček. Jak si oba svátky můžete prožít v katedrálách jednotlivých diecézí?

Ilustrační foto: F. Jemelka, TS ČBK

Brno

Bohoslužby o slavnosti Všech svatých (1. listopadu) budou v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně slaveny v 7.30 a v 19.00 hodin. Bohoslužbě v 19.00 hodin bude předsedat brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle.

Brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul bude ten den  slavit  bohoslužbu v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně (u jezuitů), při které slavnostně uloží do schránek na bočních oltářích ostatky brněnských patronů sv. Constantia a sv. Primitiva.

Bohoslužby v den vzpomínky na všechny věrné zemřelé (2. listopadu) budou v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně slaveny v 7.30 a v 17.30 hodin. Bohoslužbě od 17.30 hodin bude předsedat brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Přímo v katedrále na Petrově má hrob pět brněnských biskupů: Vincenc Josef kníže Schrattenbach (+ 1816), Václav Urban rytíř Stuffler (+ 1831), Jan Antonín Arnošt hrabě Schaffgotsche (+ 1870), Karel Nöttig (+ 1882) a Josef Kupka (+ 1941).

Olomouc

Ve dnech 1. a 2. listopadu se můžete v olomoucké katedrále sv. Václava od 18.00 při mši svaté potkat s arcibiskupem Janem Graubnerem i světícím biskupem Josefem Hrdličkou.

Ostrava

Biskup František Václav Lobkowicz bude v den Slavnosti Všech svatých (1. listopadu) a ve středu 2. listopadu v den Vzpomínky na všechny věrné zemřelé sloužit v katedrále Božského Spasitele v Moravské Ostravě večerní mše svaté od 18.00 hodin. Ve čtvrtek 3. listopadu bude celebrovat mši svatou za zemřelé skauty v kostele sv. Václava.

Středa 2. listopadu: Vzpomínka na všechny věrné zemřelé (Dušiček)

18.00 hod.: pontifikální mše, hlavní celebrant o. biskup František

Po každé mši svaté modlitby k získání plnomocných odpustků duším v očistci.

Mše svaté se 1. a 2. listopadu budou též slouženy vždy od 15.00 hodin v kostele sv. Josefa a Panny Marie Karmelské ve Slezské Ostravě, který sousedí s ústředním ostravským hřbitovem.

Čtvrtek 3. listopadu: Mše svatá za zemřelé skauty v kostele sv. Václava v Ostravě

Biskup František Václav Lobkowicz bude ve čtvrtek 3. listopadu sloužit mši svatou za zemřelé skauty v kostele sv. Václava v centru Ostravy. Bohoslužba začíná v 18.00 hodin.

Litoměřice

Litoměřický biskup Jan Baxant bude sloužit mši svatou za zemřelé ve středu 2. listopadu v katedrále sv. Štěpána od 7.30 hodin, v 15 hodin povede modlitební setkání na městském hřbitově.

Plzeň

Na den Památky všech zemřelých 2. listopadu 2016 zve plzeňský biskup Tomáš Holub do katedrály sv. Bartoloměje všechny, kteří ztratili někoho blízkého. Od 18 hodin zde bude možnost zapálit za něj svíčku, ztišit se a vyjádřit vděčnost za dar života.

V rámci večera s názvem Svíce pro naše zemřelé se plzeňskou katedrálou rozezní varhanní hudba. V klidné atmosféře bude moci každý zapálit svíčku za své zemřelé a napsat jejich jména na lístky, které biskup Tomáš Holub osobně předá komunitě trapistických mnichů v klášteře v Novém Dvoře. Ti pak tyto prosby - za živé i zemřelé - vloží  do svých modliteb.

Praha

Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě zve na slavnostní bohoslužbu věnovanou památce zesnulých, kterou bude ve středu 2. listopadu 2016 od 17.00 hodin v bazilice sv. apoštolů Petra a Pavla na Vyšehradě sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.

Po skončení bohoslužby půjdou věřící s rozžatými svícemi na Vyšehradský hřbitov, kde bude před Slavínem následovat požehnání hřbitova. Společnou modlitbu mezi hroby významných osobností moderních českých dějin povede děkan kapituly Michal Němeček. Právě Vyšehrad spjatý s počátky české státnosti i křesťanské víry je vhodným místem pro hlubší zamyšlení nad posledními věcmi člověka. Modlitba za zemřelé má na tomto místě dlouhou tradici.

Také na dalších místech pražské arcidiecéze bude probíhat vzpomínka na zemřelé. Vzpomínková pobožnost se koná např. od 15.00 hodin u centrálního kříže na Olšanských hřbitovech a mše svatá za všechny věrné zemřelé od 16.00 hodin v blízkém kostele sv. Rocha na Žižkově.

České Budějovice

Zdejší biskup Vlastimil Kročil spolu s biskupem Pavlem Posádem bude o Slavnosti všech svatých sloužit mši od 17.00 v katedrále sv. Mikuláše. 2. listopadu pak bude sídelní biskup V. Kročil celebrantem mše ve hřbitovním kostele sv. Otýlie v Českých Budějovicích, poté půjde na hřbitov navštívit hroby svých předchůdců v biskupské službě a hroby kněží své diecéze. Začátek bohoslužby je v 15.00.

Vzpomenout na všechny věrné zemřelé můžete přijít i do hřbitovní kaple v Mladém: mši svatou od 15.00 zde bude celebrovat biskup Pavel Posád.

(zdroj: tiskoví mluvčí diecézí; podrobnosti připravujeme)

Autor článku: František Jemelka