Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Zkoumání Božího hrobu přineslo nečekaný objev

Datum publikace2. 11. 2016, 12.30
TiskTisk

Celkem šedesát hodin mohli archeologové zkoumat jedno z nejposvátnějších míst křesťanství – Boží hrob v Jeruzalémě. Výsledek předčil očekávání, píše magazín National Geographic.

Foto: Scott Ableman, CC BY-NC-ND

„Jsem absolutně ohromený. Trochu se mi třesou kolena, protože toto jsem neočekával,“ komentoval nálezy archeolog pracující pro National Geographic Fredrik Hiebert.

V pondělí 26. října začali vědci zkoumat místo, které je podle tradice uctíváno jako hrob Ježíše Krista v Jeruzalémě. V noci odstranili mramorovou desku, pod kterou se objevily nánosy výplňového materiálu. Následně objevili novou desku s vytesaným křížem, pravděpodobně pocházející z křižáckých dob. Na zkoumání jednoho z nejposvátnějších míst křesťanství měli přitom pouhých 60 hodin.

V noci 28. října, jen několik hodin před opětovným zapečetěním hrobu, se před jejich zrakem objevilo neporušené původní vápencové pohřební lůžko s vytesanými kanálky.

„Nemůžeme to říci na sto procent, ale zdá se, že jde o viditelný důkaz toho, že místo hrobu se v průběhu staletí nepřesouvalo,“ uvedl Hiebert.

Vědci také potvrdili, že ve zdech kaple, která obklopuje místo, se nachází původní vápencové stěny hrobky. Vyříznuté okno původní stěnu ukazuje. Podle profesorky Antonie Moropoulové, která vede restaurování kaple, se jedná o tzv. Svatou skálu, která byla uctívána po staletí.

Jedná se o původní Ježíšův hrob?

Ačkoliv není vědecky zcela potvrzeno, zda je místo přesným místem uložení těla Ježíše Krista, mnohé náznaky tomu napovídají.

Místo se v Ježíšově době podle National Geographic nacházelo za zdmi Jeruzaléma. To odpovídá popisu evangelií. Jen několik let po Ježíšově ukřižování byly zdi Svatého města rozšířeny.

Když přišli v roce 325 do Jeruzaléma vyslanci císaře Konstantina, aby zde našli hrobku Krista, objevili pohanský chrám vystavěný císařem Hadriánem v 2. století. Ten byl zřejmě úmyslně umístěn nad původní křesťanské místo, aby se tak zdůraznila převaha římského náboženství. Dějepisec Eusebius tuto teorii potvrzuje, když dosvědčuje, že pod pohanským chrámem nalezli ve 4. století hrob vytesaný ve skále.

Vykopávky z 20. století dále dosvědčují přítomnost půltuctu hrobek v těsném okolí. V Ježíšově době zde tak podle archeologů existoval židovský hřbitov za zdmi Jeruzaléma. Jak uvádí bývalý archeolog města Jeruzaléma, není důvod pochybovat o pravosti místa; žádný jiný hrob nemá takovou váhu důkazů.

V následujících měsících budou pečlivě zkoumány dokumenty, které zachycují otevřený hrob. Archeolog Martin Biddle dodává, že klíčové bude nyní hledání možných značek vyrytých na hrobě. Na mnoha okolních hrobkách jsou vyryty nebo namalovány křížky. „Víme, že pod různými částmi chrámu se nachází nejméně půl tuctu jiných hrobek vytesaných ve skále. Proč tedy biskup Eusebius označil tuto hrobku jako Ježíšovu? Neříká to a my to nevíme. Osobně si nemyslím, že by se Eusebius spletl – byl velmi dobrým učencem – takže pravděpodobně bude existovat důkaz, pokud se bude hledat,“ říká.

(zdroj: National Geographic, Custodia di Terra Santa)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou