František k vězňům: V našem srdci neexistuje místo, kam Boží láska nemůže dosáhnout

Datum publikace7. 11. 2016, 15.45

Zhruba tisícovka vězňů ze dvanácti zemí se v rámci Svatého roku milosrdenství zúčastnila nedělní bohoslužby ve Vatikánu. Papež při ní ve svém kázání zdůraznil, aby odsouzení nikdy nepropadali beznaději nebo falešné představě, že jim nemůže být nikdy odpuštěno. Oslav se účastnily také rodiny odsouzených, vězeňští kaplani a zástupci nejrůznějších organizací.

Zhruba tisícovka vězňů ze dvanácti zemí se v rámci Svatého roku milosrdenství zúčastnila nedělní bohoslužby ve Vatikánu. Papež ve svém kázání zdůraznil, aby odsouzení nikdy nepropadali beznaději nebo falešné představě, že jim nemůže být nikdy odpuštěno. Kromě vězňů se nedělních oslav účastnily také jejich rodiny, vězeňští kaplani a zástupci nejrůznějších organizací.

Drazí vězni, dnešek je vaším dnem Svatého roku! Kéž dnes vaše naděje zazáří před Pánem. Svatý rok s sebou přináší zvěst osvobození.  Udělit jej, není v mých možnostech, avšak vzbudit v každém z vás touhu po pravé svobodě je úkol, kterého se církev nesmí zříci,“ řekl papež František při dopolední bohoslužbě.

Vzhledem ke složení účastníků mše dominovalo v papežově kázání především téma naděje a odpuštění. Podle Františka je „naděje Boží dar, o který je třeba prosit“. Je to něco, co je hluboko zakotveno v srdci každého člověka, něco, co prosvěcuje všechny temné okamžiky života, zmínil papež.

V našem srdci neexistuje místo, kam Boží láska nemůže dosáhnout. Kde je člověk, který pochybil, tam je ještě více přítomno Otcovo milosrdenství, aby vzbudilo lítost, odpuštění, smíření a pokoj,“ uvedl Svatý otec.

Papež uznal, že odnětí svobody představuje jeden z nejhorších trestů, neboť se dotýká samé podstaty člověka. Apeloval však na všechny odsouzené, aby navzdory těmto těžkým okolnostem neztráceli svoji naději.

Papež také zároveň promluvil o pokrytectví lidí, kteří vidí vězně pouze jako chybující a odmítají možnost jejich nápravy.

Pokaždé, když přicházím na návštěvu do vězení, ptám se: »Proč oni a ne já?«. Všichni můžeme pochybit, všichni. Tím či oním způsobem jsme všichni chybovali. Ukazovat prstem na někoho, kdo pochybil, nesmí být alibi skrývající vlastní rozporuplnost,“ prohlásil František.

Nedělní oslavy Svatého roku milosrdenství pak pokračovaly na svatopetrském náměstí, kde se od rána shromažďovaly davy lidí, které si přišly poslechnout pravidelnou papežovu promluvu.

Na setkání před svatopetrskou bazilikou dorazil také pochod, který tvořila pestrá směsice lidí z nejrůznějších organizací – od radikálů až po odborové organizace nebo nevládní organizace jako např. Hands Off Cain, která vede kampaň proti trestu smrti ve světě.

V rámci své promluvy před mariánskou modlitbou Anděl Páně papež František apeloval na zlepšení životních podmínek odsouzených žijících ve vězeních, aby tak byla plně respektována jejich lidská důstojnost.

Rád bych také zdůraznil důležitost reflexe trestního práva směrem k tomu, aby nebylo výhradně zaměřeno ve smyslu trestném, ale aby bylo také otevřené naději a možnosti znovu začlenění odsouzeného zpět do společnosti,“ řekl papež.

Ve své promluvě pak požádal vládní úřady jednotlivých zemí, aby udělily v tomto Svatém roce milosrdenství milost těm vězňům, o kterých se má za to, že jsou k tomu způsobilí.

Mimořádný rok končí v Římě 20. listopadu 2016, o tomto víkendu je ještě připraven program zaměřený na lidi bez domova.

(zdroj: Radio Vaticana, Vatican Insider)

Autor článku: Tomáš Tetiva