Homilie a promluvy papeže Františka byly vydány knižně

Datum publikace11. 11. 2016, 15.40

Nová kniha papeže Františka shrnující homilie a promluvy z jeho arcibiskupské éry v Buenos Aires byla ve čtvrtek představena ve Vatikánu. Více než tisícistránková publikace nese název „Ve tvých očích jsou má slova“. Editorem knihy je o. Antonio Spadaro SJ, šéfredaktor časopisu italských jezuitů Civilta Cattolica.

Antonio Spadaro vysvětlil, že název knihy hovoří o potřebě papeže Františka dívat se lidem do očí, když s nimi hovoří. Řekl, že František nikdy nevnímá lidi, před kterými stojí, jako pouhou masu. Stejně tak nedokáže udržet oči na papíru, ze kterého čte svou promluvu, aniž by nenavázal kontakt s lidmi, ke kterým mluví.

Součástí publikace je také osobní rozhovor editora knihy Antonia Spadara s papežem Františkem o hlavních tématech jeho pontifikátu. Jejich dialog se také zabývá tím, jak byly papežovy osobní postoje a rozhodnutí utvářeny zkušeností jeho episkopátu v Buenos Aires.

Kardinál Parolin o tomto edičním počinu Vatikánskému rozhlasu řekl: „Užasnul jsem nad tím, protože v zárodku je zde obsažen celý papež Bergoglio. Témata, která rozvíjí a předkládá církvi, se vynořovala již během jeho episkopátu v Buenos Aires. Přirozeně, že nyní jsou artikulována na rovině všeobecné církve, ale fakticky tam už všechno tak trochu je.“

Knihu veřejně představili v aule generální kongregace Tovaryšstva Ježíšova vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Paolin, nově jmenovaný kardinál Blase Cupich a nový generální představený jezuitů Arturo Sosa.

(zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva