František bezdomovcům: Čím více vzrůstá pokrok, tím více hrozí sociální vyloučení

Více než čtyři tisíce bezdomovců z celé Evropy se zúčastnilo v neděli slavnostní mše v bazilice sv. Petra. Nedělní mše v Římě se stala vrcholem víkendového slavení Svatého roku milosrdenství, které bylo tentokrát tematicky zaměřené na bezdomovce a lidi na okraji společnosti.
Publikováno: 14. 11. 2016 16:58

Foto Fratello

Více než čtyři tisíce bezdomovců z celé Evropy se zúčastnilo v neděli slavnostní mše v bazilice sv. Petra. Nedělní mše v Římě se stala vrcholem víkendového slavení Svatého roku milosrdenství, které bylo tentokrát tematicky zaměřené na bezdomovce a lidi na okraji společnosti.

Je hrozivé, že si postupně zvykáme na tuto bariéru mezi námi a ostatními, kteří neměli takové štěstí. Měli bychom si dát pozor, aby naše mysl neotupěla, protože pak přestáváme vidět bratry a sestry žijící v utrpení vedle nás a ze závažných problémů ve světě se stávají pouhé titulky večerních zpráv,“ řekl papež František.

Svatý otec zdůraznil, že upadá kultura obecně sdíleného blahobytu. V dnešní době je v kursu pouze usilování o osobní blahobyt bez ohledu na potřeby druhých. Tento postoj pak přináší bolestivé důsledky.

Toto je tragický rozpor naší doby. Čím více vzrůstá pokrok a nabízí se příležitosti, což je pochopitelně dobré, tak se na druhou stranu snižuje jejich dostupnost pro stále větší počet lidí. Je to velká nerovnost, které bychom se měli právem bát,“ uvedl papež František.

Svatý otec pak při audienci navázal na promluvy dvou bezdomovců, kteří účastníkům setkání přinesli svá svědectví. Papež poděkoval všem, že se vydali na pro ně tak obtížnou pouť až do Říma a reflektoval některé myšlenky, které při předchozích vystoupení zazněly.

První byla, že se žádné lidské bytosti neliší od „mocných“ tohoto světa. Všichni muži a ženy, mocní i bezvýznamní, mají své vášně a sny. „Nepřestávejte snít!“ prohlásil papež František. Podle něj jsou chudí srdcem evangelia; právě oni přišli za Ježíšem, protože snili, že jim pomůže a uzdraví je.

Svatý otec se pak dotkl další myšlenky, že „život se stává krásným“. „Schopnost setkat se s krásou, dokonce i ve věcech nejsmutnějších a utrpení, je něco, co je vlastní lidem, kteří si jsou vědomí své důstojnosti,“ uvedl František a zdůraznil také ctnost solidarity, obzvláště u těch, kteří žijí v obtížných podmínkách. Všem zúčastněným poděkoval za jejich příklad a požádal je, aby učili svět solidaritě.

Nakonec se papež František rozhovořil na téma míru a vyzval všechny, aby i nadále přinášeli světu mír. „Největší chudoba je válka!“ prohlásil Svatý otec. „Je to chudoba, která ničí… Potřebujeme, aby světu vládl mír! Potřebujeme mír v církvi!“ dodal.

Během Svatého roku milosrdenství papež uspořádal slavnostní setkání s mladými lidmi, katechety, kněžími, uprchlíky, nemocnými a dalšími skupinami lidí. Poslední setkání před skončením Svatého roku věnoval právě bezdomovcům a dalším lidem na okraji společnsoti, aby z nich takto sňal jejich stigma.

Slavení Svatého roku s bezdomovci organizovalo sdružení Fratello dlouhodobě se zabývající problematikou sociálně vyloučených osob společně s dalšími organizacemi nabízejícími služby sociální prevence.

(zdroj: Radio Vaticana, Vatican Insider, Rome Reports TV News Agency)

 

 

Soubory ke stažení

velikost 321 KB
Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Podpořme zaměstnávání handicapovaných dívek

Dívčí katolická střední škola Praha handicapované dívky nejen vzdělává, ale rovněž i zaměstnává – ve školní chráněné dílně Inspirace. Prosíme, podpořte nebo svým známým doporučte kampaň na Startovači zaměřenou právě na pomoc zaměstnávání handicapovaných dívek a žen. Zde: https://www.startovac.cz/projekty/inspirace-pro-tebe/ Děkujeme!!!
27.01.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 27. ledna do 2. února 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
27.01.2020

Prohlášení předsednictva Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a předsedy Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) k 75. výročí osvobození německého nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.

27.01.2020

"Dejme v sobě prostor Božímu Slovu" připomněl papež František u příležitosti neděle Božího slova

V neděli dopoledne sloužil římský biskup v bazilice sv. Petra mši u příležitosti neděle Božího slova, kterou stanovil v roce 2019 na svátek sv. Jeronýma (30. září) v listu Aperuit illis.
26.01.2020

Papež František: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

V římské bazilice sv. Pavla za hradbami se v sobotu odpoledne konala bohoslužba nešpor, jak je zvykem na svátek Obrácení sv. Pavla, kterým se končí Týden modliteb za jednotu křesťanů.
25.01.2020