František bezdomovcům: Čím více vzrůstá pokrok, tím více hrozí sociální vyloučení

Více než čtyři tisíce bezdomovců z celé Evropy se zúčastnilo v neděli slavnostní mše v bazilice sv. Petra. Nedělní mše v Římě se stala vrcholem víkendového slavení Svatého roku milosrdenství, které bylo tentokrát tematicky zaměřené na bezdomovce a lidi na okraji společnosti.
Publikováno: 14. 11. 2016 16:58

Foto Fratello

Více než čtyři tisíce bezdomovců z celé Evropy se zúčastnilo v neděli slavnostní mše v bazilice sv. Petra. Nedělní mše v Římě se stala vrcholem víkendového slavení Svatého roku milosrdenství, které bylo tentokrát tematicky zaměřené na bezdomovce a lidi na okraji společnosti.

Je hrozivé, že si postupně zvykáme na tuto bariéru mezi námi a ostatními, kteří neměli takové štěstí. Měli bychom si dát pozor, aby naše mysl neotupěla, protože pak přestáváme vidět bratry a sestry žijící v utrpení vedle nás a ze závažných problémů ve světě se stávají pouhé titulky večerních zpráv,“ řekl papež František.

Svatý otec zdůraznil, že upadá kultura obecně sdíleného blahobytu. V dnešní době je v kursu pouze usilování o osobní blahobyt bez ohledu na potřeby druhých. Tento postoj pak přináší bolestivé důsledky.

Toto je tragický rozpor naší doby. Čím více vzrůstá pokrok a nabízí se příležitosti, což je pochopitelně dobré, tak se na druhou stranu snižuje jejich dostupnost pro stále větší počet lidí. Je to velká nerovnost, které bychom se měli právem bát,“ uvedl papež František.

Svatý otec pak při audienci navázal na promluvy dvou bezdomovců, kteří účastníkům setkání přinesli svá svědectví. Papež poděkoval všem, že se vydali na pro ně tak obtížnou pouť až do Říma a reflektoval některé myšlenky, které při předchozích vystoupení zazněly.

První byla, že se žádné lidské bytosti neliší od „mocných“ tohoto světa. Všichni muži a ženy, mocní i bezvýznamní, mají své vášně a sny. „Nepřestávejte snít!“ prohlásil papež František. Podle něj jsou chudí srdcem evangelia; právě oni přišli za Ježíšem, protože snili, že jim pomůže a uzdraví je.

Svatý otec se pak dotkl další myšlenky, že „život se stává krásným“. „Schopnost setkat se s krásou, dokonce i ve věcech nejsmutnějších a utrpení, je něco, co je vlastní lidem, kteří si jsou vědomí své důstojnosti,“ uvedl František a zdůraznil také ctnost solidarity, obzvláště u těch, kteří žijí v obtížných podmínkách. Všem zúčastněným poděkoval za jejich příklad a požádal je, aby učili svět solidaritě.

Nakonec se papež František rozhovořil na téma míru a vyzval všechny, aby i nadále přinášeli světu mír. „Největší chudoba je válka!“ prohlásil Svatý otec. „Je to chudoba, která ničí… Potřebujeme, aby světu vládl mír! Potřebujeme mír v církvi!“ dodal.

Během Svatého roku milosrdenství papež uspořádal slavnostní setkání s mladými lidmi, katechety, kněžími, uprchlíky, nemocnými a dalšími skupinami lidí. Poslední setkání před skončením Svatého roku věnoval právě bezdomovcům a dalším lidem na okraji společnsoti, aby z nich takto sňal jejich stigma.

Slavení Svatého roku s bezdomovci organizovalo sdružení Fratello dlouhodobě se zabývající problematikou sociálně vyloučených osob společně s dalšími organizacemi nabízejícími služby sociální prevence.

(zdroj: Radio Vaticana, Vatican Insider, Rome Reports TV News Agency)

 

 

Soubory ke stažení

velikost 321 KB
Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Aktualizovaný program papežské cesty do Thajska a Japonska

Přinášíme aktualizovaný program 32. apoštolské zahraniční cesty papeže Františka. Dnes 19. listopadu ve večerních vycestuje Svatý otec do Thajska, kde navštíví  hlavní město Bangkok a v sobotu 23. listopadu se přesune na čtyřdenní návštěvu Japonska, kde kromě hlavního města Tokia zavítá také do Nagasaki a Hirošimy. Zpět do Říma se vrátí v úterý 26. listopadu. V programu uvádíme také čas, kdy můžete jednotlivé body programu sledovat na TV Noe.
19.11.2019

Svatý otec zaslal do Thajska a Japonska videoposelství

Před nadcházející zahraniční cestou zaslal papež František svá videoposelství obyvatelům Thajska a Japonska, jejichž země v tomto týdnu navštíví. V Thajsku chce Svatý otec položit důraz na mezináboženský dialog a mottem japonské cesty je „Chránit život“. Videoposelství přinášíme v plném znění.
19.11.2019

V Římě se konalo zasedání Dikasteria pro laiky, rodinu a život

V minulém týdnu se ve dnech 13.-16. listopadu konalo v Římě první plenární zasedání Dikasteria pro laiky, rodinu a život, založeného papežem Františkem v roce 2015. Poslední den zasedání se asi 60 účastníků setkalo se Svatým otcem. Českou republiku zde zastupoval P. Jan Balík.
19.11.2019

Katolický týdeník: Jsme svědky pravdy?

Právě v těchto dnech před třiceti lety prožívali lidé v Československu období velké naděje. Mottem této bouřlivé etapy moderní historie se stala věta, které se dnes spousta lidí cynicky vysmívá: Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.
19.11.2019

Církevní školy opět v hledáčku médií

Dívky, které by jinak skončily na ulici nebo doma s invalidním důchodem, mají už třicet let útočiště v Dívčí katolické střední škole. V klášteře Křižovníků s červenou hvězdou u Karlova mostu, kde se naše nejstarší církevní škola nachází, v tuhle chvíli studuje přes padesát dívek. Řád založila sv. Anežka Česká, kterou si tento rok připomínáme i v souvislosti s 30. výročím jejího svatořečení a událostmi roku 1989. Podívejte se na reportáž Jolany Matějkové zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/219452801240035/video/733643
19.11.2019