Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Odpady ve Vatikánu se začaly zpracovávat na „ekologickém ostrově“

Datum publikace15. 11. 2016, 15.36
TiskTisk

Co nejudržitelnější způsob nakládání s odpady začal ve Vatikánu zajišťovat tzv. ekologický ostrov. Toto nově zřízené středisko umístěné poblíž Torre San Giovanni má za úkol optimalizovat nakládání s odpady za pomoci nejmodernějších technologií a v souladu s nejpřísnější legislativou.

Vatikán zahájil odpadový a recyklační program už v roce 2008 navzdory faktu, že se jedná o nejmenší stát na světě. Ve zhruba stohektarové  oblasti Vatikánu bylo strategicky umístěno více než 200 sběrných kontejnerů na směsný a tříděný odpad. Z toho 42% bylo určeno pro recyklovatelné druhy odpadu jako papír, sklo, plast a aluminium.

V novém středisku se bude recyklovat především papír a kartón, což má na  starost zhruba třicítka zaměstnanců. Ti jsou také vyškolení, aby zvládli nakládání s velkoobjemovým odpadem, elektrospotřebiči, pneumatikami, nebezpečným odpadem z domácností, prošlými léky, zářivkami a samozřejmě také s bioodpadem, který najde vhodné využití ve vatikánských zahradách.

Vatikán se už dříve vydal na cestu směrem k udržitelnému rozvoji. V roce 2008 bylo na střechu Vatikánské auly Pavla VI. umístěno 2400 fotovoltaických solárních panelů, které ročně vyrobí zhruba 300 MWh, čímž se snížil objem vypouštěných emisí o 225 tun CO2.

Zájem o problematiku klimatických změn také ilustruje fakt, že Vatikán vyslal svého zástupce na 22. konferenci OSN o klimatických změnách (COP22), která se v těchto dnech koná v marockém Marrákéši, a své poselství na ní zaslal i papež František.

Současná ekologická krize má silnou návaznost na společenský, etický a lidský úpadek, jemuž čelíme každodenně. Představuje pro nás výzvu, ve které má každý z nás vlastní roli a kompetence. Nutí nás společně jednat a oživit naší uvědomělost a zodpovědnost,“ adresoval svá slova papež ministru zahraničních věcí Maroka a prezidentu konference COP22.

Významný mezníkem v životě církve ve smyslu ochrany životního prostředí znamenalo vydání encykliky papeže Františka Laudato si´ - o péči o společný domov, která byla zveřejněna v loňském roce. Mezi hlavní témata encykliky patří myšlenky, že ekologie je neoddělitelná od péče o člověka a o společnost a že ochrana přírody není volnočasovou aktivitou, nýbrž povinností každého člověka.

(zdroj: Radio Vaticana, SIR)

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou