ČT bude vysílat dokument o páteru Josefu Toufarovi

Datum publikace22. 11. 2016, 13.34

Brněnské studio České televize představí na předpremiéře v pondělí 28. listopadu v 16.30 hodin v kině ART dokument Jako bychom dnes zemřít měli, který v klíčových bodech zachycuje životní příběh pátera Josefa Toufara. Po projekci bude následovat debata s tvůrci. Samotná televizní premiéra je plánována 29. listopadu 2016 ve 21.00 hodin na ČT2.

Životní příběh kněze Josefa Toufara spojeného se záhadným pohybem kříže v číhošťském kostele inspiroval spisovatele Miloše Doležala a režiséra Romana Vávru k natočení dokumentárního filmu Jako bychom dnes zemřít měli. Tvůrci v něm využili unikátní záběry StB pořízené s P. Toufarem jen den před jeho smrtí a vyprávění pamětníků číhošťské zázraku. Divákům tak zprostředkují náhled do zákulisí brutálního vyšetřování. Zároveň hledají odpověď na otázku, kde se v Toufarovi vzala nepředstavitelná odvaha, síla a zarputilost, s jakou čelil svým věznitelům.

Fascinující i provokující dokument České televize odhaluje nově zjištěná fakta a svědectví, která se váží k osobnosti Toufara, jeho mučitelům a dobovému kontextu. Ukazuje postavu venkovského kněze, který hledá způsob, kompromis, jak „vyjít“ s politickými oponenty. Přesto byl zatčen, unesen a mučením jej příslušníci StB nutili ke lživému doznání, že pohyb oltářního křížku při kázání podvodně zinscenoval on sám. Toufarova mučednická smrt zhatila připravovaný inscenovaný monstrproces, nezastavila však otevřený útok komunistického aparátu proti katolické církvi.

Základem pro dokument se stala stejnojmenná kniha scenáristy Miloše Doležala. Na scénáři se podílel i režisér Roman Vávra. Snímek, který vznikl pod brněnskou Tvůrčí producentskou skupinou Patrika Diviše, obsahuje i několik hraných scén vycházejících z doposud neznámých a nikdy nepublikovaných archivních materiálů. Natáčely se přímo na autentických místech v kostele a na faře v Číhošti či v Brně v prostorách neblaze proslulé věznice na Cejlu. Nechybí také záběry z divadelního představení inspirovaného Toufarovým osudem Zpráva o zázraku. Dokumentaristé také zaznamenávali postupný vznik Toufarovy figurální sochy, na které od loňského roku pracuje sochař Olbram Zoubek.

O tom, že je Toufarův příběh neobyčejně živý, svědčí i zahájení beatifikačního procesu P. Josefa Toufara, ke kterému v roce 2013 dala souhlas Česká biskupská konference. V roce 2014 na svátek svaté Anežky České byly ostatky P. Josefa Toufara exhumovány z ďáblického hřbitova a prošly po archeologickém ohledání důkladným antropologickým výzkumem a genetickou identifikací.

Za přítomnosti rodiny P. Toufara, královéhradeckého biskupa Jana Vokála a dalších zainteresovaných účastníků byly pak ostatky číhošťského mučedníka uloženy dopoledne 10. července 2015 v pražském antropologickém ústavu do kovové schrány, zapečetěny a převezeny do Číhoště na Vysočinu. A tam, v kostele Nanebevzetí Panny Marie, slavnostně uloženy v neděli 12. července 2015 při bohoslužbě do hrobu – 65 let po násilné smrti.

Více informací na stránkách P. Josef Toufar - oběť komunistického pronásledování katolické církve v Československu.

(zdroj: ČT Brno)

Autor článku: Tomáš Tetiva