Příští tři Světové dny mládeže budou mít mariánský ráz

Vatikán zveřejnil témata Světových dnů mládeže na následující tři roky. Pro oslavy, které vyvrcholí roku 2019 v Panamě, jsou zvoleny věty z Lukášova evangelia týkající se Panny Marie.
Publikováno: 22. 11. 2016 16:00

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

V roce 2017 bude tématem Světového dne mládeže věta z Mariina chvalozpěvu „Veliké věci mi učinil ten, který je mocný.“ (Lk 1,49). V tomto roce se mladí z naší země setkají na Celostátním setkání mládeže v Olomouci. O rok později budou mladí rozjímat nad slovy archanděla Gabriela ze Zvěstování: „Neboj se, Maria, neboť jsi nalezla milost u Boha“ (Lk 1,30). V roce 2019, kdy proběhne celosvětové setkání s papežem v Panamě, bude mottem Světového dne mládeže věta Panny Marie: „Jsem služebnice Páně: ať se mi stane podle tvého slova“ (Lk 1,38).

Podle vatikánského Dikasteria pro laiky, rodinu a život vybral témata papež František. Navazuje v nich na tři předchozí Světové dny mladých, jež byly věnované blahoslavenstvím. Maria je ta, kterou podle Bible „budou blahoslavit všechna pokolení“.  

Vatikán také připomíná tři postoje zmíněné papežem Františkem v Krakově, které se v tématech odráží: připomínat si minulost (2017), mít odvahu v přítomnosti (2018) a mít naději do budoucnosti (2019). Duší těchto nacházejících setkání mají být dále tři božské ctnosti: víra, naděje a láska.  

Podle Dikasteria pro laiky, rodinu a život jsou zvolená motta v úzkém vztahu k tématu příští biskupské synody: „Mladí, víra a rozlišování povolání“.

Světové dny mládeže se konají od roku 1984. Jednou za tři roky se mladí lidé z celého světa setkávají s papežem, v ostatních letech si pak tento den připomínají na Květnou neděli v diecézích.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Papež: Víra nás nabádá odporovat lhostejnosti

Dnes dopoledne pronesl Petrův nástupce pravidelnou katechezi, stále jen z knihovny Apoštolského paláce v přímém televizním přenosu. Druhou katechezi nového cyklu Uzdravit svět nazval papež František Víra a lidská důstojnost. V pozdravu adresovanému do Polska papež František připomněl 100. výročí "zázraku na Visle", tedy vítězství polské armády nad přesilou sovětských bolševiků u Varšavy.
12.08.2020

Poutní místo Mariahilf nad Zlatými Horami a kostel sv. Michaela Archanděla v Hrozové

Videopozvánka na poutní místo MariaHilf ve Zlatých Horách, které si 15. srpna 2020 připomene 25 let od posvěcení obnoveného chrámu.
12.08.2020

Slavnost Mariina Nanebevzetí bude v některých farnostech provázet i žehnání bylin a květin

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie oslaví církev v sobotu 15. srpna. Na několika místech ostravsko-opavské diecéze proběhnou poutě, v Hrabyni či na Maria Hilf dokonce půjde o poutě hlavní. V některých farnostech bude součástí oslav tohoto velkého mariánského svátku i prastarý zvyk žehnání bylin a květin.
12.08.2020

Den Brna 2020

Pontifikální bohoslužbu v rámci letošních jubilejních oslav Dne Brna bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle slavit v sobotu 15. srpna v 10.00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně (u jezuitů). Po mši slavnostně požehaná sochu jezuitského kněze P. Martina Středy, který svými modlitbami provázel Brňany v bojích při ubránění města před švédskými vojsky v roce 1645. Vše bude živě přenášet Česká televize ČT 2.
12.08.2020

Charita pro Libanon: Peníze českých dárců pomohou v Bejrútu

Nedávná exploze v bejrútském přístavu způsobila obrovské škody, ovšem vzápětí vyvolala velkou vlnu solidarity na celém světě. Do pomoci se okamžitě zapojila místní Caritas Lebanon, která se na místě stará o raněné a poskytuje přístřeší. Tuto sesterskou organizaci podporuje také česká Charita – a prvních 10 tisíc eur (přibližně 262 tisíc Kč) z krizového fondu Charity Česká republika odešlo do Libanonu právě dnes. Charita Česká republika současně vyhlásila finanční sbírku, kam už přispěly desítky lidí z celé České republiky.
12.08.2020