Prohlášení předsednictva CCEE k apoštolskému listu Misericordia et misera

Datum publikace25. 11. 2016, 12.30

Předsednictvo Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) vydalo prohlášení k apoštolskému listu papeže Františka Misericordia et misera. Text zveřejňujeme v plném znění.

Foto: Kardinál Angelo Bagnasco, Mazur / catholicnews.org.uk

Prohlášení předsednictva CCEE k apoštolskému listu „Misericordia et misera

„Budu hlásat tvé jméno svým bratřím“ (Ž 22, 23)

Katolická církev v Evropě prožívala s radostí a nadějí Svatý rok, který právě skončil. Mnohé byly milosti, jež jsme během něj přijali, a o které jsme se podělili. Pevně ​​věříme, že plody tohoto svatého období budou i nadále obohacovat cestu víry církve v Evropě.

Ohlušující hluk válek, ideologických bojů, rozporů, kulturních deviací a rostoucích forem sociálního vyloučení a chudoby posilují pocit dezorientace, který je rozšířený v evropských společnostech. Nicméně nesmíme zapomínat, že v základě toho všeho leží odtržení se od velkých hodnot podporovaných a zastávaných evangeliem, které inspirovaly evropskou kulturu.

Dnes je potřeba podporovat naději, hledět do budoucnosti s důvěrou, obnovit křesťanskou paměť, která dala evropským dějinám lidskou „chuť“. Do konkrétní zkušenosti s Božím milosrdenstvím, prožívané ve Svatém roce, se zasazuje závazek evropských biskupů k nové evangelizaci, která by dokázala vrátit naději srdcím lidí a inspirovala k novým formám solidarity.

Tento závazek chce být také konkrétní odpovědí na návrh papeže Františka z apoštolského listu Misericordia et misera, jenž byl publikován k závěru mimořádného Svatého roku milosrdenství. Přijímáme s nadšením papežovu výzvu posílit naše poznání Božího slova a svátostnou praxi, zejména pokud jde o nové objevení svátosti smíření.

V nadcházejících měsících CCEE ochotně pomůže biskupským konferencím v tom, aby stanovily nejlepší způsob, jak odpovědět na různé konkrétní návrhy Svatého otce, a to jak v pastoraci, tak i v sociální angažovanosti všech věřících a místních komunit. Připojujeme se k bezprostředním poznáním papeže Františka a přejeme si obnovu tváře církve skrze „pastorační obrácení“, díky kterému zazáří „kultura milosrdenství“ (srov. Misericordia et misera, 20).

Jsme vděčni Svatému otci za jeho inspiraci povolat nás, abychom společně slavili tento čas milosti ve znamení milosrdenství. Ujišťujeme jej o naší synovské blízkosti, o naší modlitbě i o naší touze pokračovat s nadšením v pastoračním úkolu, který nám byl svěřen ve službě církve v Evropě.

Kardinál Angelo Bagnasco, arcibiskup Janova, předseda Italské biskupské konference, předseda CCEE

Kard. Vincent Nichols, arcibiskup Westminsteru, předseda Biskupské konference Anglie a Walesu, místopředseda CCEE

J. E. Mons. Stanisław Gądecki, arcibiskup Poznaně, předseda Polské biskupské konference, místopředseda CCEE

Rada evropských biskupských konferencí (CCEE)

sdružuje 33 biskupských konferencí evropského kontinentu zastoupených jejich předsedy, arcibiskupem lucemburským, arcibiskupem maronitů na Kypru, arcibiskupem kišiněvským, biskupem mukačevským a apoštolským administrátorem v Estonsku.

(zdroj: CCEE)

Autor článku: Ondřej Mléčka