Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež: Nejsme majitelé přírody, je nutné ekologické obrácení

Datum publikace29. 11. 2016, 13.00
TiskTisk

Během audience se členy Papežské akademie věd ocenil papež František vědce za jejich přínos v oblasti ochrany životního prostředí. Současně je vyzval k vytvoření nového modelu, který by řešil klimatickou krizi a její dopady na člověka. Setkání se zúčastnil i britský fyzik Stephen Hawking.

Desítky vědců z celého světa se od 25. listopadu ve Vatikánu zamýšlelo nad dopadem vědy a techniky na člověka a na životní prostředí. Mezi přítomnými byl i britský fyzik Stephen Hawking. Ačkoliv sám ateista, od roku 1986 je členem Papežské akademie věd.

Jak uvedl při setkání se členy instituce papež František, v moderní době rostlo přesvědčení, že „jsme majiteli a pány stvoření a máme dovolení ji rabovat, aniž bychom jakkoliv brali v úvahu její skryté možnosti a evoluční zákony (…). Mimo jiné se tak způsobila velmi vážná ztráta biodiverzity.“

Podle papeže je proto nutné se „ekologicky obrátit“, aby lidé přijali za svou péči o stvoření, sociální spravedlnost a překonání „nespravedlivého systému, který vytváří bídu, nerovnost a vyloučení“. Papež během projevu zopakoval svou myšlenku tzv. „integrální (celistvé) ekologie“, tj. ochranu nejen přírody, ale i duševního a duchovního prostředí člověka.

František v projevu také kritizoval „slabou odpověď“ mezinárodní politiky i to, že je politika často podřízena technice a ekonomice, která hledá jen zisk. To se projevuje například v neochotě přijmout společnou klimatickou dohodu nebo v mocenských válkách, které jsou maskovány za vznešené cíle.

Úlohou vědců, kteří pracují bez politických, ekonomických nebo ideologických zájmů, je podle papeže vytvořit kulturní model, který by reagoval na klimatickou krizi a její sociální důsledky, aby tak „enormní potenciál nebyl vyhrazen pouze hrstce lidí“.

Papež vědce vyzval, aby navrhovali řešení problematických témat, jako je voda, obnovitelné energie nebo potravinová bezpečnost.

„Je nutné, aby se s vaší spoluprací vytvořil normativní systém, který by obsahoval také neporušitelné limity a zajistil ochranu ekosystémů, a to dříve, než nové formy moci vycházející z technologicko-ekonomických vzorců způsobí nenavratitelné škody nejen na životním prostředí, ale i na lidském soužití, demokracii, spravedlnosti a svobodě,“ vyzval František.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, CNS)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou