Lupa
Obsah Obsah
Portál

Ve Francii hrozí zrušení linek pomoci pro nečekaně těhotné ženy

Datum publikace2. 12. 2016, 10.00
TiskTisk

Ve Francii hrozí zrušení internetových linek pomoci, které poskytují nečekaně těhotným ženám psychoterapeutickou pomoc a kontakty na odborníky, již jim pomáhají řešit jejich konkrétní situaci. Ke zrušení by mohl vést nový návrh zákona, který minulý měsíc předložili tamější socialisté a ve čtvrtek jej schválila dolní komora parlamentu. Proti návrhu se staví v osobním dopise prezidentovi Francoisi Hollandovi předseda francouzských biskupů Georges Pontier, který návrh zákona označil za „velmi vážný útok na principy demokracie“.

(aktualizováno 2.12.) Předseda Francouzské biskupské konference Georges Pontier v dopise prezidentu Francoisi Hollandovi vyjadřuje „velké znepokojení“ nad návrhem zákona, který rozšiřuje i na oblast internetu „trestný čin bránění umělému přerušení těhotenství“. Návrh má trestat až dvěma roky vězení a pokutou 30 tisíc eur (810 tisíc Kč) provozovatele stránek obviněné z toho, že „svobodně uvádí v omyl, zastrašují nebo vyvíjejí psychologický či morální nátlak“, aby ženu odradili od potratu.

Mnozí však považují návrh zákona za pokus odstranit linky pro ženy, které se nečekaně ocitly v tísni a hledají poradenství, jež by jim pomohlo se s nastalou situací vyrovnat.

„Vědomé přerušení těhotenství je vždy vážným činem, který se hluboce dotýká svědomí. V obtížných situacích pociťuje mnoho žen, které nevědí, zda ukončit těhotenství nebo nikoliv, hovořit s někým, poradit se. Některé z nich, velmi mladé, pociťují opravdovou existenciální úzkost před touto dramatickou volbou, která poznamená celý jejich život,“ píše biskup Pontier. Podotýká také, že počátkem tohoto roku byl v rámci reformy zdravotnického systému zrušen tzv. týden na rozmyšlenou, povinný pro ženy před potratovým zákrokem „Jinými slovy“, míní arcibiskup Pontier, „nyní ženy v takovýchto zásadních otázkách svědomí nenacházejí žádnou oficiální podporu“.

Internetové linky pomoci, které mohou být vyhoštěny do ilegality, tak nahrazují absenci míst, kde by se ženám naslouchalo v garantovaném prostoru svobody. Tato místa „umožňují zamyšlení se, a to je přesně to, co ženy oceňují. Jejich úspěch dokazuje, že odpovídají nějaké potřebě,“ dodává biskup, který se ptá: „Máme se nyní obávat?“

„Tento návrh zákona zpochybňuje základy naší svobody a především svobody projevu. (…) Je opravdu nutné vyloučit všechny alternativy k potratu, aby byl člověk považován za poctivého občana? Může být i to nejmenší povzbuzení ponechat si dítě považované za ‚psychologický i morální nátlak‘?“ ptá se Pontier.

Podle předsedy francouzských biskupů představuje návrh „vážný precedens pro omezení svobody projevu na internetu“. „Omezení je o to vážnější, že se dotýká otázek svědomí. To se zdá být velmi vážným porušením principů demokracie,“ dodáva Pontier.

Návrh zákona ve čtvrtek schválila dolní komora parlament, nyní míří do Senátu. Jak poznamenává například italský deník Avvenire, zákon představuje „skutečnou represi“„odpírání svobody slova a základního pojmu svobody (liberté),“ který je obsažen v ústavě Francouzské republiky.

(zdroj: Francouzská biskupská konference, Avvenire, Vatican Insider, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou