Ve Francii hrozí zrušení linek pomoci pro nečekaně těhotné ženy

Ve Francii hrozí zrušení internetových linek pomoci, které poskytují nečekaně těhotným ženám psychoterapeutickou pomoc a kontakty na odborníky, již jim pomáhají řešit jejich konkrétní situaci. Ke zrušení by mohl vést nový návrh zákona, který minulý měsíc předložili tamější socialisté a ve čtvrtek jej schválila dolní komora parlamentu. Proti návrhu se staví v osobním dopise prezidentovi Francoisi Hollandovi předseda francouzských biskupů Georges Pontier, který návrh zákona označil za „velmi vážný útok na principy demokracie“.
Publikováno: 2. 12. 2016 11:00

(aktualizováno 2.12.) Předseda Francouzské biskupské konference Georges Pontier v dopise prezidentu Francoisi Hollandovi vyjadřuje „velké znepokojení“ nad návrhem zákona, který rozšiřuje i na oblast internetu „trestný čin bránění umělému přerušení těhotenství“. Návrh má trestat až dvěma roky vězení a pokutou 30 tisíc eur (810 tisíc Kč) provozovatele stránek obviněné z toho, že „svobodně uvádí v omyl, zastrašují nebo vyvíjejí psychologický či morální nátlak“, aby ženu odradili od potratu.

Mnozí však považují návrh zákona za pokus odstranit linky pro ženy, které se nečekaně ocitly v tísni a hledají poradenství, jež by jim pomohlo se s nastalou situací vyrovnat.

„Vědomé přerušení těhotenství je vždy vážným činem, který se hluboce dotýká svědomí. V obtížných situacích pociťuje mnoho žen, které nevědí, zda ukončit těhotenství nebo nikoliv, hovořit s někým, poradit se. Některé z nich, velmi mladé, pociťují opravdovou existenciální úzkost před touto dramatickou volbou, která poznamená celý jejich život,“ píše biskup Pontier. Podotýká také, že počátkem tohoto roku byl v rámci reformy zdravotnického systému zrušen tzv. týden na rozmyšlenou, povinný pro ženy před potratovým zákrokem „Jinými slovy“, míní arcibiskup Pontier, „nyní ženy v takovýchto zásadních otázkách svědomí nenacházejí žádnou oficiální podporu“.

Internetové linky pomoci, které mohou být vyhoštěny do ilegality, tak nahrazují absenci míst, kde by se ženám naslouchalo v garantovaném prostoru svobody. Tato místa „umožňují zamyšlení se, a to je přesně to, co ženy oceňují. Jejich úspěch dokazuje, že odpovídají nějaké potřebě,“ dodává biskup, který se ptá: „Máme se nyní obávat?“

„Tento návrh zákona zpochybňuje základy naší svobody a především svobody projevu. (…) Je opravdu nutné vyloučit všechny alternativy k potratu, aby byl člověk považován za poctivého občana? Může být i to nejmenší povzbuzení ponechat si dítě považované za ‚psychologický i morální nátlak‘?“ ptá se Pontier.

Podle předsedy francouzských biskupů představuje návrh „vážný precedens pro omezení svobody projevu na internetu“. „Omezení je o to vážnější, že se dotýká otázek svědomí. To se zdá být velmi vážným porušením principů demokracie,“ dodáva Pontier.

Návrh zákona ve čtvrtek schválila dolní komora parlament, nyní míří do Senátu. Jak poznamenává například italský deník Avvenire, zákon představuje „skutečnou represi“ a „odpírání svobody slova a základního pojmu svobody (liberté),“ který je obsažen v ústavě Francouzské republiky.

(zdroj: Francouzská biskupská konference, Avvenire, Vatican Insider, Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019