Ve Francii hrozí zrušení linek pomoci pro nečekaně těhotné ženy

Ve Francii hrozí zrušení internetových linek pomoci, které poskytují nečekaně těhotným ženám psychoterapeutickou pomoc a kontakty na odborníky, již jim pomáhají řešit jejich konkrétní situaci. Ke zrušení by mohl vést nový návrh zákona, který minulý měsíc předložili tamější socialisté a ve čtvrtek jej schválila dolní komora parlamentu. Proti návrhu se staví v osobním dopise prezidentovi Francoisi Hollandovi předseda francouzských biskupů Georges Pontier, který návrh zákona označil za „velmi vážný útok na principy demokracie“.
Publikováno: 2. 12. 2016 10:00

(aktualizováno 2.12.) Předseda Francouzské biskupské konference Georges Pontier v dopise prezidentu Francoisi Hollandovi vyjadřuje „velké znepokojení“ nad návrhem zákona, který rozšiřuje i na oblast internetu „trestný čin bránění umělému přerušení těhotenství“. Návrh má trestat až dvěma roky vězení a pokutou 30 tisíc eur (810 tisíc Kč) provozovatele stránek obviněné z toho, že „svobodně uvádí v omyl, zastrašují nebo vyvíjejí psychologický či morální nátlak“, aby ženu odradili od potratu.

Mnozí však považují návrh zákona za pokus odstranit linky pro ženy, které se nečekaně ocitly v tísni a hledají poradenství, jež by jim pomohlo se s nastalou situací vyrovnat.

„Vědomé přerušení těhotenství je vždy vážným činem, který se hluboce dotýká svědomí. V obtížných situacích pociťuje mnoho žen, které nevědí, zda ukončit těhotenství nebo nikoliv, hovořit s někým, poradit se. Některé z nich, velmi mladé, pociťují opravdovou existenciální úzkost před touto dramatickou volbou, která poznamená celý jejich život,“ píše biskup Pontier. Podotýká také, že počátkem tohoto roku byl v rámci reformy zdravotnického systému zrušen tzv. týden na rozmyšlenou, povinný pro ženy před potratovým zákrokem „Jinými slovy“, míní arcibiskup Pontier, „nyní ženy v takovýchto zásadních otázkách svědomí nenacházejí žádnou oficiální podporu“.

Internetové linky pomoci, které mohou být vyhoštěny do ilegality, tak nahrazují absenci míst, kde by se ženám naslouchalo v garantovaném prostoru svobody. Tato místa „umožňují zamyšlení se, a to je přesně to, co ženy oceňují. Jejich úspěch dokazuje, že odpovídají nějaké potřebě,“ dodává biskup, který se ptá: „Máme se nyní obávat?“

„Tento návrh zákona zpochybňuje základy naší svobody a především svobody projevu. (…) Je opravdu nutné vyloučit všechny alternativy k potratu, aby byl člověk považován za poctivého občana? Může být i to nejmenší povzbuzení ponechat si dítě považované za ‚psychologický i morální nátlak‘?“ ptá se Pontier.

Podle předsedy francouzských biskupů představuje návrh „vážný precedens pro omezení svobody projevu na internetu“. „Omezení je o to vážnější, že se dotýká otázek svědomí. To se zdá být velmi vážným porušením principů demokracie,“ dodáva Pontier.

Návrh zákona ve čtvrtek schválila dolní komora parlament, nyní míří do Senátu. Jak poznamenává například italský deník Avvenire, zákon představuje „skutečnou represi“ a „odpírání svobody slova a základního pojmu svobody (liberté),“ který je obsažen v ústavě Francouzské republiky.

(zdroj: Francouzská biskupská konference, Avvenire, Vatican Insider, Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

125. plenární zasedání ČBK proběhlo opět částečně online

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali v rámci 125. plenárního zasedání 19. - 20. ledna 2021 v Praze na Arcibiskupství pražském. Z důvodu protipandemických opatření ze strany Vlády ČR se část biskupů setkala osobně a část se připojila na jednání formou online konference stejně jako na podzimním jednání loni. Hlavním tématem tohoto plenárního zasedání byly ekonomické záležitosti, jejichž schválení bylo nezbytné pro další chod církevních institucí v roce 2021.
20.01.2021

Papež František: Jednota je dar, o nějž je třeba prosit modlitbou

Dopoledne pronesl Petrův nástupce v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pravidelnou katechezi. Jako každý rok zaměřil papež pozornost na probíhající Týden modliteb za jednotu křesťanů (18. - 25. ledna), což dobře zapadlo do cyklu, ve kterém již od 6. května loňského roku pojednává o modlitbě. Ve své katechezi připomněl, že jednoty je dosaženo pouze s Boží milostí, a ne naší vlastní silou vůle.
20.01.2021

Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 21+ schválila Vláda ČR

Vláda ČR na svém zasedání 11. ledna 2021 schválila Akční plán Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ pro roky 2021 a 2022, na jehož tvorbě se podíleli i zástupci České biskupské konference.
20.01.2021

Katolický týdeník: Sociální izolace drtí vztahy

Za poslední rok jsme to slyšeli bezpočtukrát: buďte doma, s nikým se nepotkávejte. Zvláště jste-li vyššího věku, nemocní nebo s někým takovým žijete.
20.01.2021

IROP podpoří projekty v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a IZS

Evropská unie poskytne ČR dodatečné prostředky z nového investičního nástroje REACT-EU. Celkem se jedná o cca 21,7 mld. Kč, které budou rozděleny prostřednictvím nových výzev Integrovaného regionálního operačního programu.
19.01.2021