Ve Francii hrozí zrušení linek pomoci pro nečekaně těhotné ženy

Ve Francii hrozí zrušení internetových linek pomoci, které poskytují nečekaně těhotným ženám psychoterapeutickou pomoc a kontakty na odborníky, již jim pomáhají řešit jejich konkrétní situaci. Ke zrušení by mohl vést nový návrh zákona, který minulý měsíc předložili tamější socialisté a ve čtvrtek jej schválila dolní komora parlamentu. Proti návrhu se staví v osobním dopise prezidentovi Francoisi Hollandovi předseda francouzských biskupů Georges Pontier, který návrh zákona označil za „velmi vážný útok na principy demokracie“.
Publikováno: 2. 12. 2016 11:00

(aktualizováno 2.12.) Předseda Francouzské biskupské konference Georges Pontier v dopise prezidentu Francoisi Hollandovi vyjadřuje „velké znepokojení“ nad návrhem zákona, který rozšiřuje i na oblast internetu „trestný čin bránění umělému přerušení těhotenství“. Návrh má trestat až dvěma roky vězení a pokutou 30 tisíc eur (810 tisíc Kč) provozovatele stránek obviněné z toho, že „svobodně uvádí v omyl, zastrašují nebo vyvíjejí psychologický či morální nátlak“, aby ženu odradili od potratu.

Mnozí však považují návrh zákona za pokus odstranit linky pro ženy, které se nečekaně ocitly v tísni a hledají poradenství, jež by jim pomohlo se s nastalou situací vyrovnat.

„Vědomé přerušení těhotenství je vždy vážným činem, který se hluboce dotýká svědomí. V obtížných situacích pociťuje mnoho žen, které nevědí, zda ukončit těhotenství nebo nikoliv, hovořit s někým, poradit se. Některé z nich, velmi mladé, pociťují opravdovou existenciální úzkost před touto dramatickou volbou, která poznamená celý jejich život,“ píše biskup Pontier. Podotýká také, že počátkem tohoto roku byl v rámci reformy zdravotnického systému zrušen tzv. týden na rozmyšlenou, povinný pro ženy před potratovým zákrokem „Jinými slovy“, míní arcibiskup Pontier, „nyní ženy v takovýchto zásadních otázkách svědomí nenacházejí žádnou oficiální podporu“.

Internetové linky pomoci, které mohou být vyhoštěny do ilegality, tak nahrazují absenci míst, kde by se ženám naslouchalo v garantovaném prostoru svobody. Tato místa „umožňují zamyšlení se, a to je přesně to, co ženy oceňují. Jejich úspěch dokazuje, že odpovídají nějaké potřebě,“ dodává biskup, který se ptá: „Máme se nyní obávat?“

„Tento návrh zákona zpochybňuje základy naší svobody a především svobody projevu. (…) Je opravdu nutné vyloučit všechny alternativy k potratu, aby byl člověk považován za poctivého občana? Může být i to nejmenší povzbuzení ponechat si dítě považované za ‚psychologický i morální nátlak‘?“ ptá se Pontier.

Podle předsedy francouzských biskupů představuje návrh „vážný precedens pro omezení svobody projevu na internetu“. „Omezení je o to vážnější, že se dotýká otázek svědomí. To se zdá být velmi vážným porušením principů demokracie,“ dodáva Pontier.

Návrh zákona ve čtvrtek schválila dolní komora parlament, nyní míří do Senátu. Jak poznamenává například italský deník Avvenire, zákon představuje „skutečnou represi“ a „odpírání svobody slova a základního pojmu svobody (liberté),“ který je obsažen v ústavě Francouzské republiky.

(zdroj: Francouzská biskupská konference, Avvenire, Vatican Insider, Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Pokračuje celková rekonstrukce opavské konkatedrály za 78 milionů

Až do prosince letošního roku bude probíhat oprava opavské konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Celková rekonstrukce za téměř 78 milionů korun zde začala v březnu loňského roku. Podařilo se nám podívat dovnitř kostela, který kompletně vyplnilo lešení.
04.08.2020

Pouť k Panně Marii Klokotské se bude letos konat od 13. do 16. srpna 2020

Letošní pouť k Panně Marii Klokotské bude nabitá bohatým duchovním programem. Konat se bude od čtvrtka 13. srpna do neděle 16. srpna.
04.08.2020

Vatikán: Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. není znepokojující

Vatikánské tiskové středisko reagovalo na zprávy, které se objevily včera (3.8. 2020) v médiích ohledně zdravotního stavu emeritního papeže Benedikta XVI. Podle mluvčího Vatikánu není stav emeritního papeže znepokojující, i když Benedikt XVI. trpí bolestivou chorobou.
04.08.2020

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020