Čínský křesťanský a ekologický aktivista zemřel ve vězení

Čínský křesťanský a ekologický aktivista Peng Ming odsouzený v roce 2005 k doživotnímu žaláři zemřel ve vězení. Jeho rodině a přátelům dosud nebyla sdělena příčina úmrtí. Další tři křesťanští lidskoprávní aktivisté jsou už několik týdnů nezvěstní, policie se tím nezabývá.
Publikováno: 5. 12. 2016 16:45

Foto: Todd Lappin/CC BY-NC 2.0

Peng Ming byl internovaný ve vězení v provincii Chu-pej. Dne 29. listopadu byl údajně kvůli náhlému onemocnění odvezen do nemocnice, kde byl později prohlášen za mrtvého. Online komentáře jeho disidentských přátel vyjadřují „pochybnosti o oficiální verzi“, kromě jiného proto, že Peng Mingův dobrý zdravotní stav potvrdil jeho bratr, který ho několik dní předtím navštívil.

Peng Ming v devadesátých letech působil jako manažer v leteckém a kosmickém průmyslu. Později začal publikovat články a knihy o životním prostředí a nezbytnosti demokratických reforem. Slibně nastartovanou kariéru nakonec definitivně zhatilo založení nevládní organizace Unie pro rozvoj Číny, kterou inicioval společně s dalším disidentskými přáteli. Po několika měsících byla organizace prohlášena za ilegální a Peng byl odsouzený na 18 měsíců nepodmíněně.

Aktivista po propuštění uprchl se svojí rodinou do USA. V květnu 2004 se vrátil do Thajska a Barmy, aby se zde setkal se svými příbuznými a disidenty. Barmské úřady ho však zatkly a předali čínské policii. V následujícím roce byl odsouzený k doživotí za údajné „založení a vedení teroristické organizace“. Podle soudu měl vyzývat „k násilné změně čínského režimu“ ve své knize Projekt demokracie.

Mezitím narůstají obavy ohledně „zmizení“ dalších tří důležitých křesťanských lidskoprávních aktivistů. Nezvěstný je právník Jiang Tianyong, zakladatel internetového portálu Huang Qi i aktivista a novinář Liu Feiyue Hubei.

Nevládní organizace China Human Rights Defenders (CHRD) zveřejnila, že „je pravděpodobné, že policie drží tyto tři muže na neznámém místě a rostou obavy, že by mohli být vystaveni mučení.

Manželka nezvěstného právníka Jiang Tianyonga požádala přímo policii, aby se případem začala zabývat, avšak policie odmítla zahájit vyšetřování. Právník Jiang v minulosti bránil mnoho křesťanů, muslimů a členů hnutí Falun Gong.

(zdroj: AsiaNews, CHRD)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 70. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Dnes si připomínáme 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení.
25.02.2020

Poselství Svatého otce Františka k postní době 2020

„Kristovým jménem vyzýváme: Smiřte se s Bohem!“ (2 Kor 5,20)
24.02.2020

Papež František v Bari: Nejvyšším cílem každé společnosti je mír

Svatý Otec František navštívil v neděli 23. února italské město Bari při příležitosti setkání katolických biskupů ze širokého okolí Středozemního moře, zaměřeného na budování pokoje ve složité oblasti kontaktu různých kultur a náboženství. Vytvářet pokoj je prioritou pro církev i společnosti, zdůraznil papež biskupům shromážděným v bazilice sv. Mikuláše.
24.02.2020

Prožijte postní dobu s myšlenkami arcibiskupa Graubnera

Každý den jednu krátkou myšlenku arcibiskupa Jana Graubnera naleznou během postní doby čtenáři olomouckého arcidiecézního webu na adrese www.ado.cz. Objevovat se bude v sekci „Myšlenka na týden“ v rámci titulní strany webu, a to od Popeleční středy (26. února) až do Velikonoc – poslední je plánována na slavnost Zmrtvýchvstání Páně (12. dubna).
24.02.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 24. února do 1. března 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
24.02.2020