Čínský křesťanský a ekologický aktivista zemřel ve vězení

Čínský křesťanský a ekologický aktivista Peng Ming odsouzený v roce 2005 k doživotnímu žaláři zemřel ve vězení. Jeho rodině a přátelům dosud nebyla sdělena příčina úmrtí. Další tři křesťanští lidskoprávní aktivisté jsou už několik týdnů nezvěstní, policie se tím nezabývá.
Publikováno: 5. 12. 2016 15:45

Foto: Todd Lappin/CC BY-NC 2.0

Peng Ming byl internovaný ve vězení v provincii Chu-pej. Dne 29. listopadu byl údajně kvůli náhlému onemocnění odvezen do nemocnice, kde byl později prohlášen za mrtvého. Online komentáře jeho disidentských přátel vyjadřují „pochybnosti o oficiální verzi“, kromě jiného proto, že Peng Mingův dobrý zdravotní stav potvrdil jeho bratr, který ho několik dní předtím navštívil.

Peng Ming v devadesátých letech působil jako manažer v leteckém a kosmickém průmyslu. Později začal publikovat články a knihy o životním prostředí a nezbytnosti demokratických reforem. Slibně nastartovanou kariéru nakonec definitivně zhatilo založení nevládní organizace Unie pro rozvoj Číny, kterou inicioval společně s dalším disidentskými přáteli. Po několika měsících byla organizace prohlášena za ilegální a Peng byl odsouzený na 18 měsíců nepodmíněně.

Aktivista po propuštění uprchl se svojí rodinou do USA. V květnu 2004 se vrátil do Thajska a Barmy, aby se zde setkal se svými příbuznými a disidenty. Barmské úřady ho však zatkly a předali čínské policii. V následujícím roce byl odsouzený k doživotí za údajné „založení a vedení teroristické organizace“. Podle soudu měl vyzývat „k násilné změně čínského režimu“ ve své knize Projekt demokracie.

Mezitím narůstají obavy ohledně „zmizení“ dalších tří důležitých křesťanských lidskoprávních aktivistů. Nezvěstný je právník Jiang Tianyong, zakladatel internetového portálu Huang Qi i aktivista a novinář Liu Feiyue Hubei.

Nevládní organizace China Human Rights Defenders (CHRD) zveřejnila, že „je pravděpodobné, že policie drží tyto tři muže na neznámém místě a rostou obavy, že by mohli být vystaveni mučení.

Manželka nezvěstného právníka Jiang Tianyonga požádala přímo policii, aby se případem začala zabývat, avšak policie odmítla zahájit vyšetřování. Právník Jiang v minulosti bránil mnoho křesťanů, muslimů a členů hnutí Falun Gong.

(zdroj: AsiaNews, CHRD)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články