Papež František: Advent je časem přípravy srdce

Advent je dobou přípravy srdce, Vánoce jsou nejen dnem velké vnější radosti, ale především duchovní událostí. V neděli to uvedl papež František na Twitteru a během modlitby Anděl Páně na Svatopetrském náměstí.
Publikováno: 5. 12. 2016 11:45

FOto: Alan Holdren / CNA

„Advent je dobou přípravy našich srdcí, aby přijala Krista, Spasitele, naši naději,“ napsal papež František v neděli na sociální síti Twitter. Ve stejný den hovořil před tisíci věřícími shromážděnými na Svatopetrském náměstí o výzvě Jana Křtitele: „Obraťte se, neboť Boží království je blízko.“

Boží království se netýká jen života po smrti. Jistým způsobem je přítomné již nyní a je možné zakusit jeho duchovní moc, uvedl papež: „Přichází Boží království. A co víc, je mezi námi! Toto slovo je velmi důležité: Boží království je mezi vámi, říká Ježíš.“

Podmínkou pro vstup do Božího království je učinit změnu v životě, „obrátit se“, každý den učinit krok směrem vpřed. „Jedná se o to opustit cesty a modly tohoto světa, které jsou pohodlné, ale vedou nás na scestí: úspěch za každou cenu, moc na úkor těch nejslabších, žízeň po bohatství, potěšení za každou cenu. A namísto toho otevřít cestu Pánu, jenž nám nebere naší svobodu, nýbrž dává nám pravé štěstí,“ řekl František.  

Vánoce nejsou jen dnem velké vnější radosti, nýbrž především náboženskou událostí, na niž je nutné se připravit duchovně. „V tomto adventním období se nechme vést výzvou Jana Křtitele: Připravte cestu Pánu, narovnejte mu stezky, jak nám říká. Cestu Pánu připravujeme a své stezky napřimujeme tehdy, když zpytujeme svá svědomí, abychom vyhnali ven tyto hříšné postoje, jež jsem zmínil, a které nepocházejí od Boha: úspěch za každou cenu, moc na úkor těch nejslabších, žízeň po bohatství, potěšení za každou cenu,“ uvedl také papež.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Naléhavý úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem na měsíc říjen 2022

Modleme se za představitele Ruské federace, aby zastavili spirálu násilí a smrti na Ukrajině, i za představitele Ukrajiny, aby zůstali otevřeni seriózním návrhům na mír.
05.10.2022

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc říjen 2022

Modleme se, aby církev, věrná evangeliu a odvážná při jeho ohlašování, byla místem solidarity, bratrství a otevřenosti a stále více žila v atmosféře synodality.
03.10.2022

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera z poutní mše svaté ve Staré Boleslavi

Přinášíme homilii pražského arcibiskupa a předsedy ČBK Mons. Jana Graubnera, kterou pronesl 28. září při příležitosti svátku svatého Václava během poutní mše svaté ve Staré Boleslavi.
29.09.2022

Ve Staré Boleslavi si lidé připomněli poutní mší svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz českého patrona svatého Václava. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném vytrvalém dešti účastnily stovky lidí schovaných pod deštníky a v pláštěnkách. Bohoslužbu sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, čeští a moravští biskupové a řada kněží.
29.09.2022

Červená středa 2022 – postavme se za svou víru!

Budovy nasvícené na červeno, lidé se svíčkami v ulicích, všichni propojení modlitbou či jinou připomínkou za ty, kteří trpí ve světě pro svou víru. Více než 130 farností, sborů a synagog se v loňském roce zapojilo k mezinárodní iniciativě Červená středa, která se v České republice letos pořádá již pátým rokem, a to 23. listopadu 2022.
28.09.2022