Papež František: Advent je časem přípravy srdce

Advent je dobou přípravy srdce, Vánoce jsou nejen dnem velké vnější radosti, ale především duchovní událostí. V neděli to uvedl papež František na Twitteru a během modlitby Anděl Páně na Svatopetrském náměstí.
Publikováno: 5. 12. 2016 11:45

FOto: Alan Holdren / CNA

„Advent je dobou přípravy našich srdcí, aby přijala Krista, Spasitele, naši naději,“ napsal papež František v neděli na sociální síti Twitter. Ve stejný den hovořil před tisíci věřícími shromážděnými na Svatopetrském náměstí o výzvě Jana Křtitele: „Obraťte se, neboť Boží království je blízko.“

Boží království se netýká jen života po smrti. Jistým způsobem je přítomné již nyní a je možné zakusit jeho duchovní moc, uvedl papež: „Přichází Boží království. A co víc, je mezi námi! Toto slovo je velmi důležité: Boží království je mezi vámi, říká Ježíš.“

Podmínkou pro vstup do Božího království je učinit změnu v životě, „obrátit se“, každý den učinit krok směrem vpřed. „Jedná se o to opustit cesty a modly tohoto světa, které jsou pohodlné, ale vedou nás na scestí: úspěch za každou cenu, moc na úkor těch nejslabších, žízeň po bohatství, potěšení za každou cenu. A namísto toho otevřít cestu Pánu, jenž nám nebere naší svobodu, nýbrž dává nám pravé štěstí,“ řekl František.  

Vánoce nejsou jen dnem velké vnější radosti, nýbrž především náboženskou událostí, na niž je nutné se připravit duchovně. „V tomto adventním období se nechme vést výzvou Jana Křtitele: Připravte cestu Pánu, narovnejte mu stezky, jak nám říká. Cestu Pánu připravujeme a své stezky napřimujeme tehdy, když zpytujeme svá svědomí, abychom vyhnali ven tyto hříšné postoje, jež jsem zmínil, a které nepocházejí od Boha: úspěch za každou cenu, moc na úkor těch nejslabších, žízeň po bohatství, potěšení za každou cenu,“ uvedl také papež.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

První den papežské cesty na Kypru

Po příletu na mezinárodní letiště v Larnace na Kypru papeže přivítala předsedkyně tamního parlamentu. Papež se poté odebral do hlavního města Nikósie, kde se v tamní maronitské katedrále setkal s místními kněžími, řeholníky, katechety a zástupci církevních hnutí. Po pozdravu a přivítání kardinálem Becharou Butrusem Raiem, maronitskýcm patriarchou Antiochie papež František přednesl svůj projev.
02.12.2021

Papež František přijal rezignaci pařížského arcibiskupa Michela Aupetita

Svatý otec přijal rezignaci Mons. Michela Aupetita z vedení pařížské arcidiecéze. Zároveň pro tuto arcidiecézi jmenoval apoštolského administrátora sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis, kterým se stal Mons. Georges Pontier.
02.12.2021

COMECE: Respektování rozmanitosti nemůže vést k vytlačování náboženství z veřejného diskurzu

Komise biskupských konferencí Evropské unie COMECE uvítala stažení interních pokynů Evropské komise o inkluzivní komunikaci, k němuž došlo v úterý 30. listopadu. Návrh textu obsahoval několik terminologických doporučení pro zaměstnance této instituce EU, jak vést inkluzivnější interní a externí komunikaci.
02.12.2021

Papež František zahájil apoštolskou cestu na Kypr a do Řecka

Papež František dnes v jedenáct hodin dopoledne zahájil 35. mezinárodní apoštolskou cestu svého pontifikátu, která jej v příštích dnech zavede na ostrov Kypr, kde se jeho poslední veřejné vystoupení plánuje na pátek odpoledne, a do Řecka, odkud se vrátí zpět do Vatikánu v pondělí 6. prosince po poledni. Čtyřdenní Františkova pouť se vyznačuje dvěma hlavními tématy – jednotou křesťanů a přijetím migrantů.
02.12.2021

Ředitel běloruské národní Charity požádal při návštěvě Česka o pomoc migrantům na území Běloruska

Arcidiecézní charita Praha vyhlašuje sbírku na pomoc uprchlíkům na bělorusko-polských hranicích a na dalších místech Běloruska. Po návštěvě ředitele Charity Bělorusko P. Andreje Aniskijeviče v Praze se na tom dohodlo vedení obou Charit spolu s vedením České biskupské konference.
02.12.2021