Biskup Taban: Dvacet slov a osm frází, které se musí naučit lidé v Jižním Súdánu

Jihosúdánský emeritní biskup Paride Taban říká, že lidé v Jižním Súdánu se musí naučit dvacet slov a osm frází, pokud má být mír v zemi trvale zachovaný.
Publikováno: 6. 12. 2016 15:30

Foto: Gerry Lee, Maryknoll/CC BY-NC 2.0

Jihosúdánský emeritní biskup Paride Taban říká, že lidé v Jižním Súdánu se musí naučit dvacet slov a osm frází, pokud má být mír v zemi trvale zachovaný.

Ta slova jsou: Láska, radost, mír, trpělivost, soucit, sympatie, laskavost, pravdivost, mírnost, sebekontrola, skromnost, chudoba, odpuštění, slitování, přátelství, důvěra, jednota, čistota, víra a naděje. To je těch dvacet slov a osm frází zní: Miluji tě, postrádám tě, děkuji ti, odpouštím, odpouštíme, společně, udělal jsem chybu, je mi to líto,“ řekl biskup Taban.

Pouze v případě, že všichni lidé přijmou tato slova za svá, může se mír trvale vrátit do Jižního Súdánu, tvrdí biskup. Podle něj všechny věci světa i třeba celá impéria jednoho dne pominou, ale láska zůstává věčná.

Biskup Taban o tom promluvil na Radě starších v hlavním městě Juba. Vyjádřil svoje přesvědčení, aby občané senioři připomínali mladší generaci, jak kdysi žili v pokoji a sounáležitosti bez ohledu na kmenovou příslušnost.

Za dob mého mládí nebyl Jižní Súdán nikdy tak kmenově rozdělený. Dnes umíráme, protože nejsme k sobě navzájem upřímní,“ uvedl biskup, který se za národní jednotu modlí od roku 2013, kdy v čerstvě samostatné zemi začala občanská válka.

Jihosúdánský biskup získal v roce 2013 cenu Sergio Vieira de Mella, kterou uděluje OSN za propagaci míru.

Emeritní biskup Paride Taban založil už v roce 1999 vesnici Mír sv. Trojice. Projekt, který původně začal jako vzorová farma soužití, později přerostl v celou vesnici, kde společně žili a pracovali lidé různé kmenové, národní a náboženské příslušnosti.

(zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Pozvání k návštěvě INSPIRACE na vánočních trzích v Praze

Upřímně Vás zveme k návštěvě prodejního stánku školní chráněné dílny Inspirace při Dívčí katolické střední škole. Na horní části Václavského náměstí v rámci tradičních adventních trhů zde ve dnech 25. 11. - 22. 12. naleznete originální výrobky handicapovaných absolventek Dívčí školy, které po studiu v Dívčí škole, respektive její chráněné dílně, nalezly i zaměstnání…. Děkujeme!
01.12.2022

Vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitele/ky Střední zdravotnické školy Evangelické akademie, Šimáčkova 1, 628 00 Brno – Líšeň

Synodní rada Českobratrské církve evangelické vyhlašuje výběrové řízení na funkci ředitele/ky škol Evangelické akademie v Brně. Přihlášky k výběrovému řízení obsahující profesní životopis, motivační dopis a výpis z Rejstříku trestů zájemci doručí nejpozději do: 30. ledna 2023. Předpokládaný nástup do funkce je 1. srpna 2023.
01.12.2022

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc prosinec 2022

Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
01.12.2022

Vedení COMECE a CEC navštíví příští týden Česko

V rámci probíhajícího českého předsednictví v Radě EU navštíví 7.-8. prosince 2022 Prahu ekumenická delegace Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Konference evropských církvi (CEC).
30.11.2022

Video: Jan Graubner k 1. neděli adventní

29.11.2022