Biskup Taban: Dvacet slov a osm frází, které se musí naučit lidé v Jižním Súdánu

Jihosúdánský emeritní biskup Paride Taban říká, že lidé v Jižním Súdánu se musí naučit dvacet slov a osm frází, pokud má být mír v zemi trvale zachovaný.
Publikováno: 6. 12. 2016 16:30

Foto: Gerry Lee, Maryknoll/CC BY-NC 2.0

Jihosúdánský emeritní biskup Paride Taban říká, že lidé v Jižním Súdánu se musí naučit dvacet slov a osm frází, pokud má být mír v zemi trvale zachovaný.

Ta slova jsou: Láska, radost, mír, trpělivost, soucit, sympatie, laskavost, pravdivost, mírnost, sebekontrola, skromnost, chudoba, odpuštění, slitování, přátelství, důvěra, jednota, čistota, víra a naděje. To je těch dvacet slov a osm frází zní: Miluji tě, postrádám tě, děkuji ti, odpouštím, odpouštíme, společně, udělal jsem chybu, je mi to líto,“ řekl biskup Taban.

Pouze v případě, že všichni lidé přijmou tato slova za svá, může se mír trvale vrátit do Jižního Súdánu, tvrdí biskup. Podle něj všechny věci světa i třeba celá impéria jednoho dne pominou, ale láska zůstává věčná.

Biskup Taban o tom promluvil na Radě starších v hlavním městě Juba. Vyjádřil svoje přesvědčení, aby občané senioři připomínali mladší generaci, jak kdysi žili v pokoji a sounáležitosti bez ohledu na kmenovou příslušnost.

Za dob mého mládí nebyl Jižní Súdán nikdy tak kmenově rozdělený. Dnes umíráme, protože nejsme k sobě navzájem upřímní,“ uvedl biskup, který se za národní jednotu modlí od roku 2013, kdy v čerstvě samostatné zemi začala občanská válka.

Jihosúdánský biskup získal v roce 2013 cenu Sergio Vieira de Mella, kterou uděluje OSN za propagaci míru.

Emeritní biskup Paride Taban založil už v roce 1999 vesnici Mír sv. Trojice. Projekt, který původně začal jako vzorová farma soužití, později přerostl v celou vesnici, kde společně žili a pracovali lidé různé kmenové, národní a náboženské příslušnosti.

(zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Připomínáme si 70. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Dnes si připomínáme 70. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení.
25.02.2020

Poselství Svatého otce Františka k postní době 2020

„Kristovým jménem vyzýváme: Smiřte se s Bohem!“ (2 Kor 5,20)
24.02.2020

Papež František v Bari: Nejvyšším cílem každé společnosti je mír

Svatý Otec František navštívil v neděli 23. února italské město Bari při příležitosti setkání katolických biskupů ze širokého okolí Středozemního moře, zaměřeného na budování pokoje ve složité oblasti kontaktu různých kultur a náboženství. Vytvářet pokoj je prioritou pro církev i společnosti, zdůraznil papež biskupům shromážděným v bazilice sv. Mikuláše.
24.02.2020

Prožijte postní dobu s myšlenkami arcibiskupa Graubnera

Každý den jednu krátkou myšlenku arcibiskupa Jana Graubnera naleznou během postní doby čtenáři olomouckého arcidiecézního webu na adrese www.ado.cz. Objevovat se bude v sekci „Myšlenka na týden“ v rámci titulní strany webu, a to od Popeleční středy (26. února) až do Velikonoc – poslední je plánována na slavnost Zmrtvýchvstání Páně (12. dubna).
24.02.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 24. února do 1. března 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
24.02.2020