Biskup Taban: Dvacet slov a osm frází, které se musí naučit lidé v Jižním Súdánu

Jihosúdánský emeritní biskup Paride Taban říká, že lidé v Jižním Súdánu se musí naučit dvacet slov a osm frází, pokud má být mír v zemi trvale zachovaný.
Publikováno: 6. 12. 2016 16:30

Foto: Gerry Lee, Maryknoll/CC BY-NC 2.0

Jihosúdánský emeritní biskup Paride Taban říká, že lidé v Jižním Súdánu se musí naučit dvacet slov a osm frází, pokud má být mír v zemi trvale zachovaný.

Ta slova jsou: Láska, radost, mír, trpělivost, soucit, sympatie, laskavost, pravdivost, mírnost, sebekontrola, skromnost, chudoba, odpuštění, slitování, přátelství, důvěra, jednota, čistota, víra a naděje. To je těch dvacet slov a osm frází zní: Miluji tě, postrádám tě, děkuji ti, odpouštím, odpouštíme, společně, udělal jsem chybu, je mi to líto,“ řekl biskup Taban.

Pouze v případě, že všichni lidé přijmou tato slova za svá, může se mír trvale vrátit do Jižního Súdánu, tvrdí biskup. Podle něj všechny věci světa i třeba celá impéria jednoho dne pominou, ale láska zůstává věčná.

Biskup Taban o tom promluvil na Radě starších v hlavním městě Juba. Vyjádřil svoje přesvědčení, aby občané senioři připomínali mladší generaci, jak kdysi žili v pokoji a sounáležitosti bez ohledu na kmenovou příslušnost.

Za dob mého mládí nebyl Jižní Súdán nikdy tak kmenově rozdělený. Dnes umíráme, protože nejsme k sobě navzájem upřímní,“ uvedl biskup, který se za národní jednotu modlí od roku 2013, kdy v čerstvě samostatné zemi začala občanská válka.

Jihosúdánský biskup získal v roce 2013 cenu Sergio Vieira de Mella, kterou uděluje OSN za propagaci míru.

Emeritní biskup Paride Taban založil už v roce 1999 vesnici Mír sv. Trojice. Projekt, který původně začal jako vzorová farma soužití, později přerostl v celou vesnici, kde společně žili a pracovali lidé různé kmenové, národní a náboženské příslušnosti.

(zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež František: Kdo ctí Boha, váží si lidí

Dopolední generální audience Svatého otce se, za účasti několika set lidí, konala ve vatikánské aule Pavla VI. Papež František uzavřel svoji reflexi o Žalmech v rámci série katechezí na téma modlitba. Řekl, že Žalmy nám umožňují „nazírat realitu očima samotného Boha“.
21.10.2020

Brněnské biskupství zve k zapojení do projektu Náš společný domov

Svatý František z Assisi řekl: „Příroda je krásná kniha, v níž k nám promlouvá Bůh a sděluje nám něco ze své krásy a dobroty.“ Aby i další generace „měly co číst“, zve Biskupství brněnské prostřednictvím svého Diecézního katechetického centra k zapojení do projektu Náš společný domov. Začíná 24. října 2020 a končí s rokem Laudato si´ 24. května. 2021.
20.10.2020

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

"Misionáři přerušují spirálu násilí skrze odpuštění. Také já jsem nabídl odpuštění těm, kdo mne věznili,“ říká otec Maccalli, misionář unesený v Nigeru v 17. září roku 2018 a před deseti dny propuštěný v Mali na svobodu.
20.10.2020

Nový film o Likvidaci lepry

Lepra je nemoc, která zdaleka nepatří minulosti. Ještě dnes sužuje život mnoha lidem v chudých zemích. Nový dokumentární film o organizaci Likvidace lepry, která se bojem s touto obávanou nemocí zabývá, mohou zájemci zhlédnout na platformě Youtube.
20.10.2020

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020