Biskup Taban: Dvacet slov a osm frází, které se musí naučit lidé v Jižním Súdánu

Jihosúdánský emeritní biskup Paride Taban říká, že lidé v Jižním Súdánu se musí naučit dvacet slov a osm frází, pokud má být mír v zemi trvale zachovaný.
Publikováno: 6. 12. 2016 15:30

Foto: Gerry Lee, Maryknoll/CC BY-NC 2.0

Jihosúdánský emeritní biskup Paride Taban říká, že lidé v Jižním Súdánu se musí naučit dvacet slov a osm frází, pokud má být mír v zemi trvale zachovaný.

Ta slova jsou: Láska, radost, mír, trpělivost, soucit, sympatie, laskavost, pravdivost, mírnost, sebekontrola, skromnost, chudoba, odpuštění, slitování, přátelství, důvěra, jednota, čistota, víra a naděje. To je těch dvacet slov a osm frází zní: Miluji tě, postrádám tě, děkuji ti, odpouštím, odpouštíme, společně, udělal jsem chybu, je mi to líto,“ řekl biskup Taban.

Pouze v případě, že všichni lidé přijmou tato slova za svá, může se mír trvale vrátit do Jižního Súdánu, tvrdí biskup. Podle něj všechny věci světa i třeba celá impéria jednoho dne pominou, ale láska zůstává věčná.

Biskup Taban o tom promluvil na Radě starších v hlavním městě Juba. Vyjádřil svoje přesvědčení, aby občané senioři připomínali mladší generaci, jak kdysi žili v pokoji a sounáležitosti bez ohledu na kmenovou příslušnost.

Za dob mého mládí nebyl Jižní Súdán nikdy tak kmenově rozdělený. Dnes umíráme, protože nejsme k sobě navzájem upřímní,“ uvedl biskup, který se za národní jednotu modlí od roku 2013, kdy v čerstvě samostatné zemi začala občanská válka.

Jihosúdánský biskup získal v roce 2013 cenu Sergio Vieira de Mella, kterou uděluje OSN za propagaci míru.

Emeritní biskup Paride Taban založil už v roce 1999 vesnici Mír sv. Trojice. Projekt, který původně začal jako vzorová farma soužití, později přerostl v celou vesnici, kde společně žili a pracovali lidé různé kmenové, národní a náboženské příslušnosti.

(zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Robert Schuman, jeden ze zakladatelů EU, blíže ke svatosti

Roberta Schumana, jednoho z otců zakladatelů Evropské unie, čeká podle prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinála Semerara první krok na cestě ke svatosti. Papež František by mu měl již letos v červnu udělit přídomek "ctihodný", což je úvodní stupeň kanonizačního procesu.
13.04.2021

Charta Œcumenica: 20 výročí od podpisu

Charta Œcumenica - směrnice ohledně spolupráce mezi církvemi v Evropě, kterou v roce 2001 podepsali předsedové CCEE a CEC, je zásadním dokumentem, který usiluje o zachování a rozvoj bratrství mezi evropskými církvemi. K připomínce 20. výročí od podpisu tohoto dokumentu vydávají kardinál Angelo Bagnasco, předseda Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), a reverend Christian Krieger, předseda Konference evropských církví (CEC), společné prohlášení.
13.04.2021

Únos pěti kněží a dvou sester na Haiti

Zločinecká banda unesla na Haiti pět kněží a dvě řeholní sestry. Pachatelé požadují za rukojmí tučné výkupné.
12.04.2021

Prezentace Mezinárodního sympózia o teologii kněžství

Fundamentální teologii kněžství se bude věnovat mezinárodní sympózium, které bylo dnes představené v Tiskovém středisku Svatého stolce. Jeho pořadatelem je Kongregace pro biskupy a náplánováno bylo na únor příštího roku (17. – 10. 2. 2022).
12.04.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 12. do 18. dubna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
12.04.2021