Charita otevírá jedinečné centrum pomoci ženám bez domova

Nízkoprahové denní centrum pro ženy bez domova a ženy ohrožené sociálním vyloučením je jediné svého druhu v České republice. V pražské Žitné ulici ho otevřela Farní charita Praha 1-Nové Město ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Praha. Dnes odpoledne centrum slavnostně otevře a požehná kardinál Dominik Duka OP.
Publikováno: 6. 12. 2016 11:15

Foto: Arcidiecézní charita Praha

Farní charita Praha 1 se již 15 let zabývá výhradně otázkou ženského bezdomovectví a pomoci ženám, které se ocitly na okraji společnosti. „Ženy bezdomovkyně jsou velmi zranitelné a potřebují jinou podporu než muži,“ vysvětluje Lucie Rybárová, ředitelka Farní charity Praha 1 - Nové Město. „V sociálních službách, které jsou společné pro ženy i muže, se často necítí bezpečně. Mnohé ženy zažily domácí násilí nebo znásilnění, nesou si v sobě trauma a do smíšených služeb nejsou vůbec schopné docházet. Proto vzniklo naše nízkoprahové centrum pouze pro ženy. Je jediné svého druhu v České republice," dodává ředitelka.

Ženské bezdomovectví v Praze

V Praze žije minimálně osm stovek žen na ulici. Bývají čistě oblečené. Na první pohled by nikdo nepoznal, že žijí na ulici. „Ženy své bezdomovectví více než muži skrývají,“ potvrzuje Lucie Rybárová. Přespávají, kde se dá, a často ještě v poledne neví, kde večer složí hlavu. Nocují ve veřejně přístupných budovách, v provizorních přístřešcích na okraji města. V zimě vyhledávají ubytovny, noclehárny či krátkodobou pomoc svých známých. Bezdomovectví je pro ně stigma a skrývají ho nejen kvůli odsudkům společnosti. Bojí se násilí a obtěžování. „Být ženou bez domova znamená, že jste v neustálém strachu, co přijde,“ svěřuje se pětačtyřicetiletá Jana, „nemáte se kam schovat, neustále si musíte hlídat své věci, aby vám je někdo nesebral, musíte čelit narážkám ostatních lidí bez domova často se sexuálním podtextem.“ Ženy provází na ulici neustálá obava o osobní bezpečnost a strach ze znásilnění. Chybí jim soukromí. A také přístup k toaletám a sprchám či osobní hygieně.

Jak Nízkoprahové denní centrum pomáhá

V Nízkoprahovém denním centru se mohou ženy přes den zahřát, dát si teplý nápoj, polévku a získat další potravinovou či materiální pomoc. K dispozici jsou sprchy, pračka a možnost výměny oblečení z charitního šatníku. Přítomní sociální pracovníci nabízejí ženám podporu v jejich obtížné životní situaci.

Další pomoc lidem bez domova

Kromě nízkoprahového zařízení provozuje Farní charita Praha 1 - Nové Město i terénní program. Pracovníci vyrážejí denně za ženami do ulic a nabízejí podporu, přijetí i materiální pomoc těm, které by zůstaly na ulici bez jakékoli podpory.

Zatímco se Farní charita Praha 1 - Nové Město zaměřuje na pomoc ženám, Arcidiecézní charita Praha provozuje jedno z hlavních pražských center na pomoc mužům bez přístřeší. Od 1. prosince rozšiřuje Arcidiecézní charita Praha tradičně své služby. Ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy otevře novou noclehárnu v Praze 10 a rozšíří otevírací dobu svého stávajícího denního centra.

Více o tomto i dalších projektech pro lidi bez domova v různých částech republiky na www.charita.cz.

(zdroj: Jarmila Lomozová, zástupkyně ředitele pro PR)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021