Charita otevírá jedinečné centrum pomoci ženám bez domova

Nízkoprahové denní centrum pro ženy bez domova a ženy ohrožené sociálním vyloučením je jediné svého druhu v České republice. V pražské Žitné ulici ho otevřela Farní charita Praha 1-Nové Město ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Praha. Dnes odpoledne centrum slavnostně otevře a požehná kardinál Dominik Duka OP.
Publikováno: 6. 12. 2016 12:15

Foto: Arcidiecézní charita Praha

Farní charita Praha 1 se již 15 let zabývá výhradně otázkou ženského bezdomovectví a pomoci ženám, které se ocitly na okraji společnosti. „Ženy bezdomovkyně jsou velmi zranitelné a potřebují jinou podporu než muži,“ vysvětluje Lucie Rybárová, ředitelka Farní charity Praha 1 - Nové Město. „V sociálních službách, které jsou společné pro ženy i muže, se často necítí bezpečně. Mnohé ženy zažily domácí násilí nebo znásilnění, nesou si v sobě trauma a do smíšených služeb nejsou vůbec schopné docházet. Proto vzniklo naše nízkoprahové centrum pouze pro ženy. Je jediné svého druhu v České republice," dodává ředitelka.

Ženské bezdomovectví v Praze

V Praze žije minimálně osm stovek žen na ulici. Bývají čistě oblečené. Na první pohled by nikdo nepoznal, že žijí na ulici. „Ženy své bezdomovectví více než muži skrývají,“ potvrzuje Lucie Rybárová. Přespávají, kde se dá, a často ještě v poledne neví, kde večer složí hlavu. Nocují ve veřejně přístupných budovách, v provizorních přístřešcích na okraji města. V zimě vyhledávají ubytovny, noclehárny či krátkodobou pomoc svých známých. Bezdomovectví je pro ně stigma a skrývají ho nejen kvůli odsudkům společnosti. Bojí se násilí a obtěžování. „Být ženou bez domova znamená, že jste v neustálém strachu, co přijde,“ svěřuje se pětačtyřicetiletá Jana, „nemáte se kam schovat, neustále si musíte hlídat své věci, aby vám je někdo nesebral, musíte čelit narážkám ostatních lidí bez domova často se sexuálním podtextem.“ Ženy provází na ulici neustálá obava o osobní bezpečnost a strach ze znásilnění. Chybí jim soukromí. A také přístup k toaletám a sprchám či osobní hygieně.

Jak Nízkoprahové denní centrum pomáhá

V Nízkoprahovém denním centru se mohou ženy přes den zahřát, dát si teplý nápoj, polévku a získat další potravinovou či materiální pomoc. K dispozici jsou sprchy, pračka a možnost výměny oblečení z charitního šatníku. Přítomní sociální pracovníci nabízejí ženám podporu v jejich obtížné životní situaci.

Další pomoc lidem bez domova

Kromě nízkoprahového zařízení provozuje Farní charita Praha 1 - Nové Město i terénní program. Pracovníci vyrážejí denně za ženami do ulic a nabízejí podporu, přijetí i materiální pomoc těm, které by zůstaly na ulici bez jakékoli podpory.

Zatímco se Farní charita Praha 1 - Nové Město zaměřuje na pomoc ženám, Arcidiecézní charita Praha provozuje jedno z hlavních pražských center na pomoc mužům bez přístřeší. Od 1. prosince rozšiřuje Arcidiecézní charita Praha tradičně své služby. Ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy otevře novou noclehárnu v Praze 10 a rozšíří otevírací dobu svého stávajícího denního centra.

Více o tomto i dalších projektech pro lidi bez domova v různých částech republiky na www.charita.cz.

(zdroj: Jarmila Lomozová, zástupkyně ředitele pro PR)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Signaly.cz představují 4 Adventní meetingy online

Křesťanský web pro mládež signály.cz připravil adventní online projekt s názvem 4 ADVENTNÍ MEETINGY, který má za cíl spojit mladé lidi k zamyšlení nejen nad identitou člověka, ale také nad hříchem, Boží láskou k člověku či k uvědomění si, kdo je Ježíš Kristus, jako Spasitel nebo jak se nechat vést v životě s Kristem.
23.11.2020

Zasvěcení nového kostela Krista Spasitele v Praze na Barrandově

V neděli 22. 11. 2020 kardinál Dominik Duka zasvětil na pražském sídlišti Barrandov nově vystavěný kostel Krista Spasitele s komunitním centrem, jehož základní kámen položil před dvěma lety, v listopadu 2018. Takovou událost – jak připomněla ve svém děkovném projevu paní starostka Renáta Zajíčková – zažila Praha 5 po bezmála 80 letech. Naposledy zde byl v roce 1942 slavnostně vysvěcen funkcionalistický kostel sv. Jana Nepomuckého v Košířích.
23.11.2020

České adventní věnce pomohou sirotkům v Ulánbátaru. I přes pandemii

Olomoucké farnosti se letos opět zapojí do výroby adventních věnců, jejichž prodej vyvrcholí v olomouckých kostelích během první adventní neděle. Výroba bude vzhledem k epidemiologickým omezením probíhat jinak, než tomu bylo v předchozích letech. V některých farnostech zájemcům doručí výrobní balíčky rovnou domů, jinde si je farníci vyzvednou na faře. V bezpečí domova pak vyrobí věnec za účelem benefičního prodeje. V loňském roce věnovali olomoučtí dárci sirotčinci Verbist Care v hlavním městě Mongolska 54 484 Kč.
23.11.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 23. do 29. listopadu 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
23.11.2020

Papež František: Učme se kralovat službou

Před polednem se na Svatopetrském náměstí shromáždilo pár set lidí, aby si vyslechli pravidelnou papežovu promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
22.11.2020